شنبه 27 مهر 1398  /  2019 19 Oct   
ساعت :  3:23 GMT  /  تهران -  6:53
مناسبت
ورود اعضا
نام کاربری :
کلمه عبور :
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور
عضویت معاونان و رؤسای آموزشکده ها

این بخش ویژه عضویت معاونان سما و رؤسای
آموزشکده،رؤسای شوراي سياستگذاري،مدیران مالی و مدیران حراست می باشد

«مدرسه ایرانی، معماری ایرانی»
جشنواره و همایش طراحی لباس
با مدارس سما آشنا شوید
باشگاه پژوهشگران
کانون فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی
رفاهی
مرکز نجوم سما
هفته دفاع مقدس گرامی باد
سالنما
27 مهر 1398
   
  2019 Oct 19
    
   19 صفر 1441
     
    کد پیگیری
    حاشیه نگاری از حضور رییس دانشگاه آزاد اسلامی در نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها/ عکس
    دکتر حمید میرزاده رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در ششمین روز از بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی مطبوعات و خبرگزاری ها دیدن به عمل آورد. دیداری که بیش از 5 ساعت به طول انجامید. دکتر میرزاده در اولین گام و پس از اینکه از سوی معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مورد استقبال قرار گرفت به غرفه موسسه چاپ و نشر امام خمینی(ره) رفت و ضمن پاسخ به سوالات خبرنگار این موسسه با مسئولین این غرفه به صحبت پرداخت و بر لزوم پرداختن بیشتر به اندیشه های امام خمینی تاکید کرد.
     


    در گام بعد دکتر میرزاده به غرفه ایکنا خبرگزاری قرآنی رفت. در این غرفه که با بازدید معصومه ابتکار رییس سازمان محیط زیست همراه بود، در همان دقائق کوتاه،میرزاده بحث را به دانشگاه کشانید و در صحبت های خود با ابتکار از ایجاد پروژه های مشترک با موضوع محیط زیست و با همکاری سازمان محیط زیست صحبت کرد که مورد استقبال ابتکار واقع شد.
    دکتر میرزاده که به واسطه حضور در سازمان برنامه و بودجه و سازندگی مناطق جنگ زده در کارنامه خود، با مسئولین کشور ارتباطات دوستانه ای دارد در غرفه روزنامه اعتماد که با بازدید پورمحمدی وزیر دادگستری همزمان بود، خوش و بش از نوع همکاران قدیمی هم با وی داشت.
    دکتر میرزاده در بازدید از غرفه همشهری و در پاسخ به دبیر اجتماعی این روزنامه تأکید کرد که تمامی رشته‌های دانشگاه آزاد قانونی است و هیچ رشته محل غیرمجازی از کاردانی تا PhDدر این دانشگاه وجود ندارد، زیرا تمامی رشته‌محل‌ها دارای مجوز از نهادهای قانونی مسئول صدور مجوز هستند.
    رئیس بزرگترین دانشگاه حضوری جهان در غرفه خبرآنلاین در پاسخ به سوال خبرنگار خبرآنلاین که همزمان پاسخ های او را تایپ می کرد، درباره شرایط رشد علمی کشور و سهم دانشگاه آزاد اسلامی در این رشد، گفت که پرداختن به این مسئله مستلزم بررسی در یک دوره زمانی است و نمی‌توان رشد علمی یا عدم رشد علمی یک کشور را مربوط به حال دانست، بلکه این مسئله حاصل اقداماتی است که طی 3 یا 4 سال صورت می‌گیرد، زیرا جمع‌آوری داده تا انتشار این داده‌ها فرآیندی زمان‌بر است. بنابراین وضعیتی که به لحاظ رشد علمی در کشور وجود دارد، نتیجه سه چهارسال گذشته است.
    او در عین حال افزود:در خصوص رشد علمی کشور باید دلایل این مسئله با ریشه‌یابی پیدا شود و در این زمینه آسیب ‌شناسی صورت گیرد. مزیت عمده این آسیب‌شناسی این است که دولت می‌تواند با پرهیز از اقدامات گذشته جلوی کاهش نرخ تولید علمی را بگیرد.
    دکتر میرزاده در غرفه روزنامه اطلاعات ضمن بازدید از قسمت های مختلف این غرفه، روزنامه اطلاعات را صوراصرافیل مطبوعات ایران دانست و با اشاره به مقاله خود در بزرگداشت حجت الاسلام دعایی گفت:او یار یک جهت حق گذار است. دکتر میرزاده در این غرفه برای دفتر یادبود این روزنامه مطلبی به یادگار نوشت.

     

    حمید میرزاده سپس با حضور در روزنامه دنبای اقتصاد پس از تشکر از دست اندرکاران این روزنامه به خصوص به خاطر تلاش در انتشار روزنامه به زبان انگلیسی، در پاسخ به سوال خبرنگار این روزنامه، ضمن تأکید بر این نکته که هم‌اکنون دانشگاه آزاد 30% از سهم پژوهشی کشور را بر عهده گرفته گفت: 40% از آموزش عالی نیز بر دوش دانشگاه آزاد اسلامی است ، طبق برنامه باید میزان دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی تا انتهای سال 1394 به 30% برسد که این میزان هم‌اکنون 28% است.
    وی افزود: یعنی باید 30% از یک میلیون و 700 هزار دانشجو دانشگاه آزاد اسلامی در مقطع تحصیلات تکمیلی مشغول به تحصیل شوند، زیرا دانشگاه آزاد اسلامی باید موتور پیشرو تولید علمی و تحصیلات تکمیلی باشد. قرار بود با توجه به سند چشم‌انداز 1404 تعداد دانشجویان تحصیلات تکمیلی به 30% برسد، اما به همت فعالان این دانشگاه، احتمالا دانشگاه آزاد اسلامی تا پایان سال 1394 به این میزان دست پیدا می‌کند.
    وقتی میرزاده در غرفه روزنامه ابتکار حضور پیدا کرد، مدیر مسئول این روزنامه اظهار داشت که دانشگاه آزاد یک سرمایه مدنی است و باید فارغ از جبهه‌گیری‌های سیاسی از این نهاد مهم حراست کرد.
    میرزاده نیز در این دیدار و گفت‌وگو اعلام کرد که مایل هستیم تا محتوای جلسات مختلف دانشگاه از طریق روزنامه های متعدد به سمع مردم در جامعه برسد و این تلاشی برای شفافیت در مقابل رسانه ها خواهد بود.
    دکتر میرزاده در بازدید خود از نمایشگاه مطبوعات در پاسخ به اصرار خبرنگاران روزنامه صنعت، معدن و تجارت، به غرفه روزنامه صمت رفت و عکسی به یادگار با دوچرخه این روزنامه که به یادگار دوران گذشته توزیع مطبوعات در جلوی این غرفه بود، انداخت.

     

    دکتر میرزاده در گام بعد به غرفه روزنامه خراسان رفته و در پاسخ به سوال خبرنگار این مجموعه در خصوص سند آمایش سرزمینی دانشگاه ها با اشاره به اینکه از این سند می توانیم به عنوان یک مرجع کامل استفاده کنیم از ارائه این سند به شورای عالی انقلاب فرهنگی خبر داد.
    دکتر میرزاده سپس به یکی از رسانه های دانشگاه آزاد، روزنامه فرهیختگان رفت و در این غرفه از زحمات آن ها برای ارائه صحیح و سریع اخبار و رویدادهای دانشگاه آزاد اسلامی تشکر کرد و عکسی به یادگار با دست اندرکاران این روزنامه گرفت. وی با یادآوری روزی که برای بازدید از این روزنامه به ساختمان فرهیختگان رفته بود زحمات دست اندرکاران این مجموعه از مدیر مسئول تا خبرنگاران را ستودنی دانست.
    سپس دکتر میرزاده به غرفه روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی و ایسکانیوز رفت و از این غرفه و محصولات روابط عمومی بازدیدی کوتاه داشت.
    دکتر میرزاده در پاسخ به سوال خبرنگاران در خصوص نقش رسانه ها در توسعه علمی کشور گفت: از زمان مشروطیت تا کنون ملت ایران همواره به دنبال آن بوده تا در کنار حفظ حقوق اجتماعی خود مجرای تنفسی برای تکیه بر آن پیدا کند.
    رییس دانشگاه آزاد اسلامی یکی از عوامل سقوط قاجار را نشریات و مطبوعات دانست و افزود: نشریات و رسانه ها با اثربخشی خود باعث سقوط قاجار و پس از آن رژیم پهلوی که ادامه دهنده استبداد در جامعه بود شدند، که این نشان از نقش مهم مطبوعات در جامعه ایران دارد.
    میرزاده به حضور و لزوم توجه به مطبوعات و رسانه ها در جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و گفت: خوشبختانه در جمهوری اسلامی ظرف سی و هفت سال گذشته همواره شاهد توجه نظام، انقلاب و مردم به امر مهمی به نام مطبوعات و رسانه ها بوده ایم، که برپایی نمایشگاه مطبوعات خود شاهد عینی بر این مدعا است.
    رییس بزرگترین دانشگاه حضوری جهان افزود: تنوع و تکثر مطبوعاتی و رسانه ای ضمن اینکه بیانگر نیاز اجتماعی، فرهنگی و سیاسی ایران است، بعنوان یک پایگاه و رکنی در دفاع از حقوق مردم نیز به شمار می آید.
    او با بیان اینکه دانستن مطبوعات به عنوان رکن چهارم دموکراسی نابه‌جا نیست، گفت: مطبوعات همواره در شکل دهی افکار عمومی و بستر سازی اصلاحات اجتماعی از گذشته تا کنون نقش بسزایی داشته و به همین خاطر است که خبرنگاران، مدیران مسئول، سر دبیران، اهل قلم و اهالی مطبوعات و رسانه باید به نقش، ارزش و اهمیت کار خود بعنوان یک رکن اساسی در دفاع از حقوق ملت واقف باشند.
    دکتر میرزاده با بیان اینکه پدیده های اجتماعی را نیز می توانیم با زبان علمی و مهندسی بیان کنیم ضمن ترسیم منحنی نسبت میزان آزادی مطبوعات با نفوذخارجی و آفات داخلی و رذایل و فساد اخلاقی گفت: این نمودار نشان دهنده این است که هرچه میزان آزادی مطبوعات بالاتر باشد رذایل و فساد اخلاقی در جامعه کاهش می یابد.
    او گفت: تاثیر آزادی مطبوعات بر نفوذخارجی و آفات داخلی نیز همانند رذایل و فساد اخلاقی است یعنی همواره رابطه عکس میان آنها برقرار است. بر همین اساس است که همواره آزادی مطبوعات زمینه ساز اصلاحات اجتماعی و مجرای تنفس و بیداری جامعه ما و همه جوامع بوده است.
    میرزاده ادامه داد: اگرچه در کشور ما رابطه مناسبی میان نیاز جامعه و تیراژ مطبوعات برقرار نیست، ولی همین تنوع و تکثر به وجود آمده زمینه ساز اقبال خوب افکار عمومی و رسانه ها و مطبوعات است که باعث می شود تا اهالی قلم به رسالت اجتماعی خود بیش از پیش توجه کنند.

     

    رییس دانشگاه آزاد اسلامی همچنین در ادامه ضمن تشکر از تلاش صادقانه و مخلصانه مدیران و دست اندرکاران رسانه های دانشگاه آزاد اسلامی گفت: همواره شاهد علاقه خبرنگاران و اهالی رسانه های دانشگاه آزاد اسلامی به معرفی این دانشگاه به عنوان دستاورد انقلاب و یک الگوی موفق جهانی در توسعه علمی و کارآفرینی در میان افکار عمومی و جهانی بوده ام .او با بیان اینکه به اعتقاد من تفاوتی میان رسانه های دانشگاه آزاد اسلامی وجود ندارد و همگی جزوخانواده بزرگ دانشگاه آزاد اسلامی هستند، گفت: خوشبختانه رسانه های دانشگاه در ابلاغ رسالت دانشگاه، برنامه ها و دستاوردهای آن در تاثیر و اثر بخشی در مسائل اجتماعی، فرهنگی و سیاسی بخوبی عمل کرده اند که قابل قدردانی است. دکتر میرزاده در این بازدید درباره باشگاه خبرنگاران دانشجویی گفت: از زمانی که در دانشگاه آزاد اسلامی مسئولیت گرفتیم، مجموعه ایسکانیوز فعالیتی نداشت و مدتی بود که تعطیل شده بود. اما پس از آن با کمک علی قربانی، فعالیت جدیدی را آغاز کرد. و احیا شد واکنون هم با حضور همکاران، این رسانه منظم شده است و با هزینه کم بازدهی مناسبی داشته است و من هم از این بابت خوشحال هستم.
    روزنامه جمهوری اسلامی و چند سایت خبری مقصد بعدی میرزاده بود، میرزاده در پاسخ به درخواست یکی از خبرنگاران که فرزند شهید بود در غرفه رسانه فرزندان شاهد حاضر شد و عکسی به یادگار گرفت. پس از این وی به همراه همراهان خود برای اقامه نماز به نمازخانه نمایشگاه رفت و در راه در کمپین من یک اهدا کننده خون هستم ثبت نام کرد.
    پس از اقامه نماز ظهر و عصر میرزاده به غرفه آستان قدس رضوی رفت و بعد از گرفتن عکسی با نماد ضریح امام هشتم (ع) به غرفه خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی آنا رفت. میرزاده از مدیران، دبیران و دست اندرکاران این خبرگزاری تشکر کرد و در انتهای دیدار از این خبرگزاری میرزاده شخصا خبر مربوط به حضور خود در نمایشگاه را منتشر کرد.
    در ادامه این بازدید رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با حضور در غرفه خبرگزاری پانا از برنامه دانشگاه آزاد برای افزایش تعداد دانشجویان خارجی خبر داد و افزود: هم‌اکنون 2 هزار دانشجوی خارجی و عمدتا از کشورهای همسایه در دانشگاه آزاد اسلامی مشغول به تحصیل هستند ، اما دانشگاه قصد دارد این میزان را به 10 هزار نفر برساند. باید سازو کارها و زیرساخت‌های لازم برای افزایش دانشجویان خارجی فراهم شود، به عنوان مثال یکی از مشکلاتی که دانشجویان خارجی با آن مواجه هستند نبودن کلاس‌های درس به زبان انگلیسی است زیرا طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی کلاس‌های دانشگاه باید به زبان فارسی تشکیل شود.
    او افزود: اگر این محدودیت‌ها رفع شود و بتوان کلاس‌هایی به زبان انگلیسی تشکیل داد جابجایی و تبادل دانشجو بین ایران وکشورهای منطقه، حتی کشورهای اروپایی راحت‌تر می‌شود. با فراهم شدن شرایط و برداشته شدن موانع، دانشگاه‌های ایران به خصوص دانشگاه آزاد اسلامی این ظرفیت را دارد که پذیرای دانشجویان خارجی به خصوص در رشته‌هایی نظیر ادبیات، هنر اسلامی-ایرانی، تاریخ و تمدن ایران و رشته‌های از این دست شود تا بتوان به اهدافی که در سند آمایش آمده است یعنی جذب 10 هزار دانشجوی خارجی رسید.
    رییس دانشگاه آزاد اسلامی با حضور در غرفه خبرگزاری کار ایران با مطرح کردن این موضوع که بحث ایجاد اشتغال جزء وظایف ذاتی دانشگاه نیست اما نمی‌توان پنداشت که دانشگاه‌ها از پرداختن به امر اشتغال فارغ شوند ادامه داد: دانشگاه‌ها باید علاوه بر توسعه علمی، زمینه‌های اشتغال را نیز فراهم آورند. وظیفه اصلی دانشگاه در بحث اشتغال، بستر سازی است. همچنین دانشگاه‌های نسل سوم نیز به شدت می توانند به تحقق این امر کمک می‌کنند.
    او در ادامه به دانشگاه های موفق اروپایی و آمریکایی برای تأسیس شرکت‌های دانش‌بنیان با هدف ایجاد اشتغال اشاره کرد و گفت: دانشگاه آزاد اسلامی نیز مطابق با الگوهای ملی و بین‌المللی به دنبال توسعه شرکت‌های دانش بنیان است. وی یاداور شد که شرکت‌های دانش بنیان صرفا فنی نیستند بلکه می‌توانند صنعتی، خدماتی و فرهنگی نیز باشند.
    میرزاده در ادامه با حضور در خبرگزاری برنا درباره جلوگیری از ورود بانوان خبرنگار به سالن برگزاری لیگ بسکتبال گفت: دانشگاه آزاد هرگز چنین رویکردی را تایید نمی‌کند و حتما بنده این مسئله را پیگیری خواهم کرد.
    دکتر میرزاده در خبرگزاری برنا اعلام کرد که سرانه ورزشی در زمان مدیریت او و دکتر دادگان از 5هزار تومان به 30هزار تومان رسید، همچینین تمهیداتی در نظر گرفته شد تا مدال آوران ملی و بین‌المللی و قهرمانان المپیک، پارالمپیک مشمول دریافت تشویق شوند. وی به دوستی چند ساله خود با وزیر ورزش و جوانان نیز اشاره کرد و گفت از اقدامات دولت تدبیر و امید حمایت می کند و خود را یار این دولت می داند.
    دکتر میرزاده در بازدید از خبرگزاری دانشجویان ایران صداقت، دقت و همکاری گسترده این خبرگزاری با دانشگاه آزاد اسلامی را ستود و طولانی ترین مصاحبه خود را با خبرنگار این خبرگزاری انجام داد. پس از ایسنا، ایرنا میزبان رئیس بزرگترین دانشگاه حضوری جهان بود، میرزاده پس از بازدید از دیوار تاریخ این خبرگزاری به مصاحبه با خبرنگار این خبرگزاری پرداخت و در خصوص کرسی های آزاد اندیشی و چگونگی تعمیم و برگزاری صحیح آن توضیحاتی ارائه کرد.

    من یک انقلابی هستم
    دکتر میرزاده در حاشیه بازدید از روزنامه ها و خبرگزاری مختلف در پاسخ به یکی از خبرنگاران یک سایت خبری مبنی بر اینکه اصلاح طلب هستید یا اصولگرا گفت: من نه اصولگرا هستم و نه اصلاح طلب، من طرفدار انقلاب اسلامی هستم.
    روزنامه شرق، خبرگزاری مهر، گروه رسانه ای امید، وب سایت خبری انتخاب، دانشکده خبر و چند روزنامه و رسانه سراسری نیز مورد بازدید دکتر میرزاده قرار گرفتند. دکتر میرزاده در بازدید از غرفه دانشکده خبر ابراز امیدواری کرد این دانشکده بتواند با دانشکده علوم ارتباطات و خبر دانشگاه آزاد اسلامی ارتباط علمی مستمری پیدا کند و عکسی نیز به یادگار با دانشجویان خبر انداخت.
    نکته جالب در بازدید بیش از 5 ساعته رییس دانشگاه آزاد اسلامی به چشم می خورد، پاسخگویی میرزاده حتی با وجود خستگی فراوان وی بود، وی حتی سعی می کرد با مردم عادی و مراجعینی که در نمایشگاه خود را به او می رسانند صحبت کند و به سوالاتشان پاسخ دهد. این امر گاهی خستگی بعضی همکاران و همراهان و حتی تعجب خبرنگاران را نیز به همراه داشت. در این دیدار میرزاده در پاسخ به خبرنگار دانشجویی که از یکی از رسانه های منتقد دانشگاه آزاد اسلامی بود، شخصا در غرفه این رسانه حاضر شد و به سوالات این خبرنگار در خصوص فضای دانشجویی در دانشگاه آزاد اسلامی پاسخ داد و تاکید کرد در دانشگاه آزاد اسلامی تفاوتی در رویکرد به هیچ تشکلی وجود ندارد و دانشگاه آزاد اسلامی تلاش در تسهیل همه تشکل ها اعم از اصولگرا، اصلاح طلب، اعتدالی و بسیج دانشجویی دارد و در این راستا صرفا بر مبنای مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی عمل می کند.
    میرزاده در پایان این دیدار به غرفه نشریات دانشجویی که با همت معاونت فرهنگی و اداره کل تشکل ها برپا شده بود رفت. و از دست اندرکاران این غرفه نیز تشکر کرد. وی در این غرفه که توسط واحد قزوین آراسته و ساخته شده بود به مشکلات دست اندرکاران رسانه های دانشجویی و فعالان دانشجویی گوش داد و دستوراتی نیز صادر کرد. قدمیاری مدیر کل تشکل ها و اسماعیلی آزاد مدیر کل فرهنگی دانشگاه آزاد توضیحات مفصلی در خصوص فعالیت نشریات دانشجویی ارائه کردند که با تقدیر و تشکر میرزاده مواجه شد. در پایان نیز میرزاده و همراهانش در این غرفه عکسی به یادگار با فعالان نشریات دانشجویی گرفت.
    در این بازدید مصطفی دعاگویی رئیس حوزه ریاست و روابط عمومی، دکتر فرید ذاکر مدیرکل تسهیلات اعتباری و صندوق رفاه دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر دانیالی مدیر انتصابات، حسین منوری سرپرست باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران، مهران کرمی سردبیر روزنامه فرهیختگان، دکتر قدمیاری مدیرکل تشکل های اسلامی و سیاسی و سایر مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر میرزاده را همراهی می کردند.

     
     
    منبع :  روابط عمومی    1394/8/23 14:55


    نام و نام خانوادگی :
    ایمیل :
    * متن کامنت :
     

    خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
    تعداد بازدید : 1251
    5.5/10 (تعداد آرا 10 نفر )