پنجشنبه 30 فروردين 1397  /  2018 19 Apr   
ساعت :  19:29 GMT  /  تهران -  23:59
مناسبت
ورود اعضا
نام کاربری :
کلمه عبور :
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور
رفاهی
باشگاه پژوهشگران
مرکز نجوم سما
هفته دفاع مقدس گرامی باد
پرسش مهر
عضویت معاونان و رؤسای آموزشکده ها

این بخش ویژه عضویت معاونان سما و رؤسای
آموزشکده،رؤسای شوراي سياستگذاري،مدیران مالی و مدیران حراست می باشد

سالنما
30 فروردين 1397
   
  2018 Apr 19
    
   3 شعبان 1439
     
    کد پیگیری
    گفت و گو با طراح نرم افزارهای سمایی: از سمایار تا سما چک
    *خودتان را معرفی کنید.
    اینجانب مجتبی مددیارآده متولد سال 1362 شهرستان ارومیه هستم. تحصیلات قبل از دانشگاه را در رشته ریاضی فیزیک و در دبیرستان نمونه مردمی معنوی ارومیه سپری کرده و در سال 1381 به دلیل علاقه زیاد به کامپیوتر و ارتباطی که در دوران تحصیل با برنامه نویسی کامپیوتر داشتم، رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم افزار را برای ادامه تحصیل انتخاب نمودم. در سال 1385 نیز همزمان با فارغ التحصیل شدن با قبولی در مقطع کارشناسی ارشد همین رشته به ادامه تحصیل مشغول شده و در سال 1387 مقطع فوق لیسانس را به پایان بردم. در حال حاضر دانشجوی مقطع دکتری تخصصی در رشته مهندسی کامپیوتر- هوش مصنوعی و رباتیک می باشم. همزمان با تحصیل نیز به تدریس و کار در شرکت های نرم افزاری روی آورده و در همان مدت چندین برنامه کاربردی (نزدیک به 12 اپلیکیشن و 40 وب سایت مختلف) را در زمینه های تجاری طراحی و تولید نمودم که هم اکنون نیز مورد استفاده در مشاغل مختلف می باشد. از سال 1386 و با تدریس درس برنامه سازی پیشرفته در آموزشکده سما ارومیه با مجموعه سما آشنا شدم. از سال 1388 عضو هیات علمی تمام وقت گروه کامپیوتر بوده و در حال حاضر به عنوان معاون آموزشی و پژوهشی آموزشکده سما ارومیه مشغول خدمت به مجموعه بزرگ سما می باشم.

    *چه فعالیت های پژوهشی انجام داده اید؟
     تاکنون یازده مقاله در ژورنال ها و کنفرانس های خارجی و داخلی ارائه نموده و در دو همایش ملی نیز موفق به کسب
    " رتبه برتر "بخش مقالات شده ام. تالیف دو کتاب در زمینه کامپیوتر، انجام پنج طرح پژوهشی کاربردی، همکاری با سایر دانشگاه ها در طرح های پژوهشی و انتخاب به عنوان "پژوهشگر برتر" سال 1392 در سما ارومیه، پژوهشگر برتر سازمان و کسب عنوان "مولف برتر کتاب" در جشنواره پویش از دیگر فعالیت های بنده در حوزه پژوهش می باشد.

    *حوزه کاری شما در کدام بخش هاست؟
    امروزه رشته کامپیوتر با توجه به گستردگی بسیار زیاد هم در زمینه علم کامپیوتر و هم در زمینه کاربردهای این رشته در سایر رشته ها و مشاغل متنوع، شامل بخش های مختلفی همچون نرم افزار، سخت افزار، هوش مصنوعی، شبکه و تخصص های فراوانی که به نوعی زیر مجموعه این رشته هستند می شود. زمینه اصلی کاری بنده در حوزه سیستم های توزیع شده، هوش مصنوعی و توسعه نرم افزار ها در بستر های مختلفی همچون ویندوز، وب، موبایل و تبلت می شود.


     


    *نرم افزارها و پرتال هایی که طراحی و تولید نموده اید به ویژه نرم افزار "سمایار "را شرح دهید؟
    طرح های تحقیقاتی که در سما اجرا نمو ده ام شامل چند طرح با نام های «سمایار»، «همراه سما»، «سماجم»، «پرتال باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان سما»  و «سماچک»  می باشد.  سمایار برنامه ای تحت ویندوز است که زمان طراحی و تولید آن حدود 5 سال به طول انجامید و هم اکنون نیز در حال توسعه و بروزرسانی است. در این طرح سعی شده تمام نیازهایی که آموزشکده در مسائل مختلف آموزشی، پژوهشی، فرهنگی و یا حتی اداری مالی دارد و نرم افزارهای موجود دانشگاه آزاد مانند سیدا جوابگوی آنها نبوده و یا به طور کامل به درخواستهای ما پاسخ گو نیست، در آن گنجانده شود. در این نرم افزار علاوه بر توجه به نیازها به بحث استفاده از تکنولوژی های جدید و ایجاد پروسه های کاری سریع و آسان توجه ویژه ای شده است. این نرم افزار چند سالی است که در آموزشکده سما ارومیه در حال استفاده است. کارکرد های این نرم افزار تاکنون در چندین جلسه با مسئولین محترم سازمان و در همایش های مختلف سازمان ارائه شده و مورد استقبال قرار گرفته است ولی متاسفانه فعلا ساز وکاری برای استفاده تمام آموزشکده ها از قابلیت های متنوع این نرم افزار ارائه نشده است!


    *کارآیی نرم افزار همراه سما را توضیح دهید.
    شناخت دنیای امروز و همراه بودن با جریان تکنولوژی و نیازهای و ابزارهای روز یک جامعه می تواند یکی از نشانه های پویایی و موفقیت در هر سازمانی تلقی شود. همراه سما با این هدف طراحی شده و یک برنامه مخصوص موبایل و تبلت هایی است که از سیستم عامل آندروید استفاده می کنند. در این نرم افزار سعی شده است به نیاز های روزمره دانشجویان و اساتید و همچنین بحث های اطلاع رسانی از طرف دانشگاه و اساتید و بالعکس توجه ویژه ای صورت پذیرد. تمام اطلاعات مورد نیاز (و تغییرات آنها) که دانشجو و استاد علاقمند به اطلاع از آنها بوده و شاید فرصت قرار گرفتن پشت یک کامپیوتر و مراجعه به وب سایت دانشگاه و ورود به سایت و صرف وقت برای مشاهده آنها هستند در این نرم افزار به سادگی، به صورت آنلاین و در کمترین زمان ممکن پس از ثبت یا بروز رسانی اطلاعات در دانشگاه و بدون نیاز به کامپیوتر در وسیله ای به شما ارائه می شود که همیشه همراه شماست و این همان چیزی است که ما به آن می گوییم همراه سما!

    *و پرتال سماجم ...!
     این اپلیکیشن تحت وب برای جمع آوری اطلاعات آموزشکده ها و ارائه گزارش های متنوع و تحلیلی و ایجاد یک داشبورد مدیریتی برای مدیران سازمان است که در برنامه ریزی های سازمان و به منظور رسیدن به یک راهبرد دقیق مبتنی بر واقعیت های موجود در آموزشکده ها، در دست طراحی است. پرتال باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان سما نیز در راستای پاسخگویی به نیازهای باشگاه که هم در سطح مدارس و هم در سطح آموزشکده ها فعالیت می کند ایجاد گردید. این پرتال در حال حاضر با 92 باشگاه و قریب به 3500 عضو به عنوان کاربران این پرتال در حال فعالیت است.

    *کمی هم در باره سما چک بگویید.
    نرم افزار سماچک نیز برای انجام امورات مختلف چک و برای مدارس سما طراحی شده است. که نیازهای مدارس در این حوزه را بر اساس تعاریف و نیازهای سازمان سما در حوزه مدارس پاسخگو می باشد.

    *نرم افزار سمایار چه نیازی از آموزشکده های سما را برطرف می نماید؟و آیا کاربردی برای سایر آموزشکده ها نیز  دارد؟
    از زمانی که مسئولیت گروه کامپیوتر سما ارومیه را عهده دار شدم و وظایفی که در گروه به بنده محول شد ایده انجام این پروژه و ایجاد سهولت در انجام کارهای محوله در ذهن بنده ایجاد شد و ایده اولیه صرفا انجام امور مدیران گروه و ارائه آمار و گزارش های مورد نیاز بود ولی کم کم و با تصویب طرح سمایار و مشورت با سایر همکاران به تدریج امکانات جدیدی در سمایار گنجانده شد که از جمله آنها می توان به: پرداختن به جنبه های مختلف امور پژوهشی، فرهنگی و آموزشی که در نرم افزار سیدا گنجانده نشده و در این نرم افزار جهت تسریع در امور و مکانیزه کردن آنها انجام شده است. ارائه آمار و اطلاعات کلی و جزئی از موارد مختلف (اساتید، دانشجویان، مالی و ...) که در برخی بخشنامه ها  مورد نیاز است.  تسهیل برنامه ریزی آموزشی توسط مدیران گروه با ارائه اطلاعات مورد نیاز و امکان بررسی وضعیت یک کلاس.
    داشتن بخش های متنوع که بر اساس نیاز در نرم افزار گنجانده شده مانند احراز هویت نگهبانی، چاپ اطلاعات دانشجویان برای بیمه کردن آنها، خروجی آلبوم کلاسی، محاسبه واحدهای معادل اساتید، نمایش اطلاعات کامل دروس بر اساس رشته، نمودار ثبت نامی دانشجویان در سال های مختلف و نمودار فارغ التحصیلان و انصرافی ها، ثبت فارغ التحصیلان و مقاطع قبولی آنها، لیست اساتید و مشخصات تفکیکی آنها و تهیه خروجی اکسل از شماره تماس آنها، دفترچه تلفن اساتید و دانشجویان، ثبت اطلاعات پرونده اساتید، تهیه سابقه تدریس اساتید و .....
    تهیه گزارش های متنوع در خصوص اساتید و دروس ارائه شده به تفکیک ترم/استاد/رشته با مرتب سازی های مختلف.
    ارائه آمار واحدهای تدریسی اساتید به تفکیک نوع درس، تعداد و نوع واحد.
    تهیه یک نرم افزار جهت ثبت و مدیریت امور پژوهشی و فرهنگی (بودجه بندی، صورت جلسات، ایجاد ردیف اجرا برای پیگیری، و اجرای برنامه ها و ...) و تهیه گزارش های مختلف مانند مصرف بودجه، مانده بودجه تاکنون در هر ردیف اختصاصی و ...  به صورت سالانه/ماهانه/سفارشی.
    ثبت اطلاعات دانشجویان شاهد و ثبت و پیگیری وضعیت تخفیف شهریه آنها.
    ثبت و پیگیری پروژه های پایانی دانشجویان و تهیه گزارش نهایی جهت ارائه به امور مالی و دبیرخانه جهت ثبت.
    انجام امور اداری متنوع مورد نیاز در خصوص اساتید حق التدریس (محاسبه و تهیه سند محاسبات حق التدریس، پیگیری پرداخت حق التدریس، ثبت پرونده و ...)
    داشتن سیستم مدیریت کلاس ها و ثبت غیبت اساتید و اعلام کلاس های جبرانی و عدم تشکیل و ... و تهیه خروجی گرافیکی برای نمایش در مانیتور مدیریت کلاسها.
    داشتن سامانه ثبت فیش در نرم افزار به طور اتوماتیک و از خروجی نرم افزارهای مالی و مشاهده فیش حقوق کارکنان و اعضای هیات علمی به صورت آنلاین.
    اطلاع رسانی های متنوع و سفارشی به دانشجویان (بر اساس رشته/ورودی/کلاس) و اساتید آموزشکده توسط پیامک.
    ارائه گزارش دانشجویان بدهکار و بستانکار و اطلاع رسانی از طریق پیامک.
    امکان چاپ آدرس و مشخصات مورد نیاز نامه های دانشجو بر روی پاکت نامه ها.
    تهیه آمارهای جمعی و متنوع که مورد نیاز سازمان بوده، از اساتید و تعداد ساعات و واحدهای تدریسی بر اساس جنسیت، مدرک و نوع همکاری و ...
    بررسی نمرات دانشجویان یک کلاس و ارائه اطلاعات مورد نیاز در این خصوص. (تعداد قبولی، میانگین نمرات و ...)
    داشتن سیستم بررسی تاریخ های امتحان به صورت هوشمند، صدور کارت موقت امتحان، سیستم ثبت غیبت امتحانات.


     


    *ایده اولیه این نرم افزار ها از کجا شکل گرفت؟
    در خصوص نرم افزار سمایار که اشاره شد ولی در خصوص نرم افزار همراه سما ایده مورد نظر از آنجا شکل گرفت که یکی از همکارانی که در خارج از کشور تحصیل می کردند برنامه ای در موبایل داشتند که مخصوص دانشگاه استانبول تکنیک بود و کارهای آموزشی و سایر موارد مورد نیاز را از طریق موبایل انجام می دادند. با بررسی و مطالعاتی به این نتیجه رسیدیم که ما هم توان فنی لازم برای اجرای این پروژه در سطح سما کل کشور را داریم و با توکل به خدا کار را شروع کرده و الحمدلله که توانستیم تا حدودی موفق باشیم. ولی جای کار بسیار زیاد است و نمی توان در حوزه فناوری اطلاعات ادعای یک کار کامل را داشت! در خصوص پرتال های سماجم و پرتال باشگاه نیز پیشنهاد توسط مدیریت آموزشکده ها و باشگاه سما مطرح و پرتال های مربوطه به عنوان طرح پژوهشی در سما ارومیه اجرا گردید. نرم افزار سماچک نیز بدلیل نبود نرم افزار خاصی در این حوزه در مدارس و به پیشنهاد معاونت محترم سما ارومیه تهیه و ارائه گردید.

    *موانع پیش رو در جهت گسترش کار و استفاده از این نرم افزارها در سایر آموزشکدها و مدارس کشور را در عواملی می بینید؟ انتظار شما از سازمان چیست؟
     با توجه به این موضوع که نرم افزارهای تهیه شده در طول زمان همکاری بنده در آموزشکده سما و منطبق بر دستورالعمل ها و قوانین جاری سازمان سما و دانشگاه آزاد و در راستای پاسخگویی به نیازهای موردی و ابتکاری طراحی شده؛ قابلیت توسعه و گسترش به سایر حوزه های دیگر در سما را داشته و آموزشکده ها و مدارس سراسر کشور می توانند از این نرم افزارها بهره مند شوند. ولی به دلیل اینکه فعلا این نرم افزارها توسط سازمان به واحدها ابلاغ نشده است و این نرم افزارها به اطلاعات نرم افزار سیدا دسترسی دارند ، واحدهای سما در نصب این نرم افزار احتیاط کرده و منتظر بخشنامه ای از طرف سازمان می باشند. ضمنا در بحث چگونگی خرید این نرم افزارها توسط واحدها ساز و کاری تعریف نشده است. در خصوص پرتال های سماجم و باشگاه سما نیز هزینه طراحی و پیاده سازی (هر چند ناچیز در مقابل با موارد مشابه در بازار) توسط سمای ارومیه پرداخت شده در صورتی که مورد استفاده سازمان سما و کل کشور هستند.
    با توجه به اینکه صفر تا صد این نرم افزارها توسط اینجانب طراحی و پیاده سازی شده و یک تولید جدید به حساب
     می آید ،به نظر می رسد بررسی کارشناسی و تایید این نرم افزارها (که در بسیاری موارد انجام گرفته) و ابلاغ آنها توسط سازمان سما در جهت اطمینان خاطر دادن به واحد ها و نیز معرفی امکانات و قابلیت های نرم افزارها و گسترش آنها در سراسر کشور، راه گشا خواهد بود. همچنین برای انعقاد قرارداد با اعضای هیات علمی سازمان ظاهرا موانع حقوقی وجود دارد که این مورد مانعی برای پشتیبانی و توسعه سیستم های طراحی شده برای سال های آتی می شود که رفع آن کمک بزرگی برای توسعه و حفظ سیستم ها خواهد بود.

    *پیشنهادات شما در این زمینه ها چیست؟
     به نظر می رسد سازمان با استفاده از پتانسیل های نیروی انسانی در اختیار و علی الخصوص اعضای هیات علمی هم
    می تواند در بحث درآمدزایی و نیز در بحث صرفه جویی در هزینه ها و جلوگیری از برون سپاری کارهایی که قابلیت انجام آن در داخل مجموعه هست، گام های موثری بردارد. یک راه مناسب که می تواند در این زمینه به نتیجه مطلوبی برسد ثبت شرکت" دانش بنیان به نام سما "است. با ثبت این شرکت ضمن ایجاد منبعی برای درآمد زایی غیر شهریه ای برای سما به طور موثرتری می توان در پروژه ها و طرح های خارج از دانشگاه حضور پیدا کرد. در برخی موارد که واحدهای سما اقدام به تولید محصولاتی نموده اند و بنده تا حدی اطلاع دارم فروش این محصولات به سایر واحدهای سما است و این به نظرم یک حالت چرخش درآمد درون سازمانی است ولی با ثبت این شرکت می توان از پتانسیل های موجود در بازار و صنعت در جهت درآمد زایی و استفاده مفید از وقت اساتید و ترغیب دانشجویان برای مشارکت در این پروژه ها استفاده نمود تا ضمن رسیدن به اهداف آموزشی و مهارتی و ارتقا برند سما در کشور منابعی برای درآمد ایجاد کرد.

    *کلام آخر...!
    در پایان از حمایت ها و حسن نظر مسئولان معاونت سما ارومیه آقایان جلالی معاونت سما و صداقتی رئیس آموزشکده سما ارومیه و نیز توجه و حمایت دکتر زرهانی ریاست سازمان که این امکان و فرصت را برای بنده ایجاد نمودند و سایر همکاران عزیز که همیشه در انجام این طرح ها پشتیبان و همراه بنده بوده و تا حد امکان با اینجانب همکاری نموده اند صمیمانه تقدیر و تشکر نمایم و امیدوارم با به نتیجه رسیدن این نرم افزارها توانسته باشم قدمی هر چند کوچک در راستای اعتلای نام سما و کمک به انجام بهتر امور بردارم.


    برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص نرم افزارهای مذکور کلیک نمایید.
     
     

     
     

    منبع :  روابط عمومی    1395/10/22 11:27


    نام و نام خانوادگی :
    ایمیل :
    * متن کامنت :
     

    خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
    تعداد بازدید : 1915
    10/10 (تعداد آرا 1 نفر )