یکشنبه 30 ارديبهشت 1397  /  2018 20 May   
ساعت :  11:36 GMT  /  تهران -  16:06
مناسبت
ورود اعضا
نام کاربری :
کلمه عبور :
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور
رفاهی
سی و ششمین سالگرد ....
باشگاه پژوهشگران
مرکز نجوم سما
هفته دفاع مقدس گرامی باد
پرسش مهر
عضویت معاونان و رؤسای آموزشکده ها

این بخش ویژه عضویت معاونان سما و رؤسای
آموزشکده،رؤسای شوراي سياستگذاري،مدیران مالی و مدیران حراست می باشد

سالنما
30 ارديبهشت 1397
   
  2018 May 20
    
   4 رمضان 1439
     
    کد پیگیری
    دانش آموز هنرمند سمایی: سما به دانش آموزان امید می دهد
    نازنین نجفی، متولد منطقه قاسم آباد مشهد است. این هنرمند نقاش که از دو سال پیش در سما مشهد درس می خواند، می‌گوید: «سما با بقیه مدارس فرق دارد . سما به دانش‌آموزان امید می‌دهد. دبیران خوب، دلسوز، با انگیزه و پیگیری دارد.»
    او دانش‌آموز سال سوم متوسطه رشته ریاضی دبیرستان دوره دوم سما (4) مشهد است. می‌گوید با توجه به علاقه‌ای که به نقاشی داشته از زمان دبستان نقاشی می‌کرده و پدر و مادر و استادش مشوقش بوده‌اند.
    این هنرمند نقاش معتقد است که ریاضی صبر و حوصله زیادی می‌طلبد و نقاشی هم نیاز به صبر و حوصله زیادی دارد و از این نظر نقاشی و ریاضی مکمل همدیگرند.
    نجفی، همچنین از آموزش و پرورش به خاطر نپرداختن به هنر دانش آموزان ، گله دارد و معتقد است مدرسه تنها درس و نمره نیست. او از روابط عمومی سما به خاطر انعکاس حرف دل دانش آموزان ، ایجاد انگیزه و امید در آنان و کشف استعداد تشکر می کند، چیزی که در سایر مدارس وجود ندارد.
     


    گفتگوی روابط عمومی سما مشهد با این دانش آموز هنرمند را پی می گیریم :

    *از چه سنی به صورت جدی شروع به نقاشی کردید ؟ و در این مدت چه کسانی مشوق شما بوده اند؟
    با توجه به علاقه ای که به نقاشی داشتم از دبستان نقاشی می کردم ، پدر و مادرم مشوق من بودند و مدت سه سال است که نقاشی را به صورت جدی و حرفه ای دنبال می کنم و در آموزشگاه کلهر زیر نظر استادم سرکار خانم مبلغ کار کردم و از ایشان خیلی راضیم و تشکر می کنم.
     
    *آیا نقاشی با ریاضی هم ارتباط دارد و نقاشی کردن چقدر در درس خواندن به شما کمک کرده؟
    به نظر من ریاضی چیزی است که صبر و حوصله زیادی می طلبه و نقاشی هم نیاز به صبر و حوصله زیادی داره و از این نظر نقاشی و ریاضی مکمل همدیگرند. در هندسه چیزی که به انسان کمک می کنه خلاقیت است و خلاقیت هم در ذات نقاشی نهفته است. در کنار نقاشی درس خواندن برای من خیلی جذابتر شده و علاقه کافی برای درس خواندن دارم.
     
    *دلیل اصلی شما برای روی آوردن به نقاشی چیست؟ و چرا رشته هنر را برای تحصیلتون انتخاب نکردید؟
    دلیل اصلی من برای آمدن به این رشته فقط علاقه بوده و برای دل خودم کار می کنم . رشته ریاضی را انتخاب کردم تا اگر در آینده در رشته های مهندسی نتوانستم شغل مناسب پیدا کنم با نقاشی بتوانم به موفقیت برسم.
     
    آثار شما بیشتر در چه قالب هایی است ؟ و آیا از سبک خاصی در نقاشی هایتان پیروی می کنید؟
    آثارم بیشتر در زمینه رنگ روغن، سیاه قلم و پاستل است. از سبک امپرسیون یا قلم زنی استفاده می کنم که دوره جدید آن رایج تر است. سرعت در سبک امپرسیون بالاتر است.رئال سبک قدیمی آن است.
    بله اگر فرصت داشته باشم سفارش هم قبول می کنم. خلق یک اثر خوب حدود یک ماه زمان می برد. با توجه به اینکه درس دارم با این حال در هفته 5 ساعت وقت صرف نقاشی می کنم.
     
    *تاکنون آثار خودتان را در نمایشگاه عرضه کرده اید؟ و از موفقیت های کسب شده در نقاشی بفرمایید.
    بله در نمایشگاه جهاد دانشگاهی که در نگارخانه فردوسی برگزار شد آثارم را در معرض نمایش قرار دادم که مورد استقبال قرار گرفت. مقام های مختلفی هم در سطح ناحیه 7 و استان در سال های مختلف کسب کرده ام.
     

    *برنامه شما برای آینده در رشته نقاشی چیست ؟
    قصد دارم گالری نقاشی راه اندازی کنم و در کنارش در نمایشگاههای مختلف شرکت خواهم کرد. کنکور هنر هم شرکت خواهم کرد.
     
    *مهمترین چیزی که یک نقاش برای خلق یک اثر خوب به آن نیاز دازد چیست؟
    حسی که به تصویری که می کشد، از کشیدنش لذت ببرد.
     
    *به نظر شما یک نقاش خوب چه ویژگیهایی باید داشته باشد؟
    صبر، علاقه ، تلاش . به نظر من قبل از هر چیز علاقه و استعداد کافی در این رشته لازم است و برای ادامه دادن نقاشی باید پشتکار داشت تا به موفقیت رسید. 
     
    *رنگ ، قلم ، طرح ، بوم ، پنجره چوبی ، فصل پاییز ، آرامش ، زمان ، این واژه ها و ابزارها هر کدام چه حسی را به شما منتقل می کند؟
    این واژه ها همه مکمل هم هستن مثل اعضای بدن که بدون هم ناقصند برای  همین نمی شود برای تک تکشون واژه ای گفت که حسم را بتوانم بیان کنم.
     
    *از چه سالی در سما تحصیل می کنید؟ و آیا از تحصیل در سما راضی هستید؟
    مدت دو سال است که در سما درس می خوانم . مدرسه سما خوبی هایی دارد که مدارس دیگر ندارند. سما به دانش آموزان امید می دهد. دبیران خوب ، با انگیزه و پیگیری دارد و برای دانش آموزان دلسوز هستند. مدرسه سما در کار نقاشی مرا خیلی خوب حمایت کرده و در این خصوص از خانم ضابط نیا و خانم علی پور تشکر می کنم.

    *شیرین ترین و تلخ ترین خاطره ای که از نقاشی کردن در ذهن دارید؟
    شیرین ترین خاطره ، کشیدن پرتره دایی ام بود. تلخ ترین خاطره زمانی بود که برای اولین بار پرتره زنده کشیدم، چیزی که میخواستم نشدم از خودم توقع نداشتم که اینجوری شود برای همین گریه کردم.
     
    *در زمینه دیگری هم فعالیت دارید؟
    فعالیت داشتم. مقاله پژوهشی من با عنوان «غنی سازی آرد با روی و تاثیر آن بر رشد قد» در مرحله استانی جشنواره خوارزمی نیز پذیرفته شد اما با توجه به فرصت کمی که برای درس خواندن داشتم نتونستم ادامه بدم.
     


    *انتقاد یا پیشنهادی دارید؟
    انتقاد من به سما نیست بلکه به آموزش و پرورش انتقاد دارم. دانش آموزان به هنر نیاز دارند. هنر ، نشاط را در دانش آموزان زنده می کند که متاسفانه آموزش و پرورش اینقدر ما دانش آموزان را درگیر آزمون ها ، کنکورهای آزمایشی و دروس تئوری کرده که نشاط را از ما گرفته و تک بعدی شدیم. بچه ها عادت نکرده اند که درس و هنر را با هم پیش ببرند. مدرسه تنها درس و نمره نیست ، درس زندگی هم هست.ما باید مهارتهای زندگی را هم یاد بگیریم ، فرهنگ را یاد بگیریم. ما نمی دانیم این همه فرمول در کجای زندگی ما کاربرد دارند.
     
    *و سخن آخر؟
    خوشحالم از اینکه در سما جایی به نام روابط عمومی وجود دارد که به دانش آموزان امید و انگیزه می دهد ، درد دل آنها را منعکس می کند. هر دانش آموز یک استعداد دارد و هیچ دانش آموزی بی استعداد نیست و از روابط عمومی سما به خاطر کشف استعداد دانش آموزان تشکر میکنم. حتی در مدارس غیر انتفاعی برتر مثل امام رضا یا امام حسین خبری از روابط عمومی و یا کشف استعداد نیست.
     

    ---------
    گفتگو : جواد دوست زاده
     
    منبع :  روابط عمومی    1395/12/22 14:31


    نام و نام خانوادگی :
    ایمیل :
    * متن کامنت :
     

    خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
    تعداد بازدید : 552
    0/10 (تعداد آرا 0 نفر )