یکشنبه 30 ارديبهشت 1397  /  2018 20 May   
ساعت :  11:41 GMT  /  تهران -  16:11
مناسبت
ورود اعضا
نام کاربری :
کلمه عبور :
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور
رفاهی
سی و ششمین سالگرد ....
باشگاه پژوهشگران
مرکز نجوم سما
هفته دفاع مقدس گرامی باد
پرسش مهر
عضویت معاونان و رؤسای آموزشکده ها

این بخش ویژه عضویت معاونان سما و رؤسای
آموزشکده،رؤسای شوراي سياستگذاري،مدیران مالی و مدیران حراست می باشد

سالنما
30 ارديبهشت 1397
   
  2018 May 20
    
   4 رمضان 1439
     
    کد پیگیری
    بازی های بومی محلی گیلان در مدارس سما گیلان احیا می شود
     گیلان سرزمین جنگل و باران؛ برنج و نوغان ؛ بستر رودهای خروشان و پهنه ی رویش بنفشه ها، پامچال ها ، نیلوفرهای آبی، زیستگاه قوها و مرغابی ها و هزاران گیاه چشم نواز و زیبایی ها ی بیشمار دیگر، جایی که جلگه و دریا و کوهستان روی در هم می سایند و شب و روز امواج خروشان دریا بر ساحل و ماسه زارهای آن بوسه می زنند.
     

    گستردگی رسوم و خصلت‌های فرهنگی گیلانیان با توجه به تعدد قومی و گوناگونی لهجه‌ها به حدی است که حتی آشنایی مختصر با آن در این مختصر نمی‌گنجد.
    بعضی از آداب و آیین‌های مردمی گیلان به مرور در همهمه ی زندگی شهری رو به فراموشی رفته و برخی دیگر کم‌رنگ شده و سازمان سما در گیلان با برگزاری نخستین جشنواره «آیین‌های سرزمین من» در گیلان، این سنت‌های رو به فراموشی را به دانش‌آموزان خود در قالب برپایی نمایشگاهی از غذاهای محلی، لباس، بازی‌ها، لهجه‌ها، کتاب‌ها و ...  معرفی کرد.
    به گزارش روابط عمویم سما، علیرضا امیر تیموری رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان گیلان در آئین گشایش جشنواره استانی" آئین های سرزمین من" سما گیلان با تشکر از دست اندرکاران برگزاری این جشنواره اظهار کرد: «در مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی و سما کارهای فاخر و ماندگاری انجام شده است و برپایی جشنواره آئین های سرزمین من می تواند گامی بلند در جهت اعتلای نام سما باشد.»


    امیرتیموری با اعلام آمادگی همه جانبه در حمایت از مجموعه سما افزود: «دانشگاه آزاد اسلامی در یک برنامه منظم آمادگی دارد در گام اول پذیرای دانش آموزان مدارس سما باشد تا این عزیزان با امکانات علمی،آموزشی و تفریحی دانشگاه از نزدیک آشنا شوند.»
    رئیس شورای نظارت و هماهنگی سما گیلان گفت: «انتظار است مجموعه سما به دنبال پژوهش های هدفمند باشد که هم تولید علم داشته باشد و هم ثروت و باید روحیه پژوهشگری را در دانش آموزان سما تقویت نماییم.»
    وی تصریح کرد:«برگزاری چنین جشنواره های می تواند حرکت مناسبی برای شناخت و آشنایی دانش آموزان با آداب و سنن ملی و محلی و گامی مثبت در جهت تقویت روح پرسشگری در بین دانش آموزان باشد.»
    دبیر شورای نظارت و هماهنگی سما گیلان نیز در آئین افتتاحیه این جشنواره با گرامیداشت روز شهدا هدف از برگزاری چنین جشنواره‌هایی را معرفی آداب و فرهنگ و سنت‌های بومی‌محلی به دانش‌آموزان و نسل جدید عنوان کرد.
    رحمت‌علی صابری‌حقایق با بیان اینکه سنت و فرهنگ هر آن چیزی بوده که از پدرانمان به ما رسیده است افزود:«ما موظف هستیم در کنار توسعه یافتگی و رشد و پیشرفت‌های اقتصادی این سنت‌ها را زنده نگه داشته و حفظ کنیم.»


    وی با اشاره به تقارن زمان برگزاری جشنواره و روز شهدا ادامه داد: ما آرامش و امنیت فرزندان خود را مدیون ایثار و از خودگذشتگی شهدا از ابتدای نهضت اسلامی تاکنون هستیم و  شهدای مدافع حرم با صیانت از کیان و ارزش‌های اسلامی امنیت را به جامعه ما بخشیدند و دانش‌آموزان باید در کنار آشنایی با فرهنگ و سنت پیشینیان قدر آرامش و امنیت جامعه خود را بدانند.
    دبیر شورای نظارت و هماهنگی سما گیلان  با اشاره به نحوه برگزاری جشنواره «آیین‌های سرزمین من» در استان گفت: این نخستین گام سازمان سما با بهره‌گیری از ظرفیت‌های داخلی مدارس برای احیا و معرفی آداب و سنت‌های گیلان بود و از سال آینده این جشنواره در ابعاد گسترده‌تر با مدت طولانی‌تر و در فضایی مطلوب‌تر برگزار می‌شود.
    وی از احیای ورزش‌ها و بازی‌های بومی‌محلی در مدارس سما گیلان خبر داد و گفت: آشنایی دانش‌آموزان با این بازی‌ها و ورزش‌ها یک امر ضروری تلقی می‌شود.
     دبیر جشنواره استانی «آیین‌های سرزمین من» نیز در ادامه گفت: نخستین جشنواره « آیین‌های سرزمین من» با رویکرد آشنایی فرزندان ایران اسلامی با آداب و رسوم و سنن نیاکان با بررسی زمینه و چگونگی شکل گیری آیین‌ها برگزار شد.

     

    مریم رئوف اظهار کرد: معرفی تنوع هنر صنعت ایرانی، معرفی مفاخر، مشاهیر، شهدا ایران زمین، معرفی میراث ملموس و ناملموس کهن ایران زمین از دیگر اهداف برگزاری این جشنواره است.
    وی تقویت روح و معرفی هویت ایرانی اسلامی، معرفی و بیان اصالت و ماهیت اقوام ایرانی، تقویت همبستگی و هم‌گرایی ملی، ترویج الگوی سبک زندگی ایرانی اسلامی، بررسی زمین‌ها و چگونگی شکل‌گیری آیین‌ها، تقویت تفکر پژوهشی، معرفی توانمندی‌های فرهنگی اقوام ایران زمین را از اهداف برگزاری نخستین جشنواره استانی «آیین‌های سرزمین من» دانست.
    دبیر جشنواره استانی «آیین‌های سرزمین من» با بیان اینکه تیم‌های شرکت کننده در این جشنواره در سه محور مناسبت‌های فرهنگی، اجتماعی هر قومیت و پوشاک اقوام، بازی‌های بومی‌محلی، هنرهای سنتی، تولیدات بومی و غذاهای محلی برگزار شد افزود: در این جشنواره جشن شکرانه برداشت برنج نیز توسط دانش‌آموزان برگزار شد.
    جشنواره استانی «آیین‌های سرزمین من» با حضور واحد های سما رشت،انزلی،لنگرود،لاهیجان به مدت یک روز در آموزشکده فنی و حرفه‌ای سما رشت برگزار شد که با استقبال گسترده شهروندان، دانش‌آموزان و اولیا مدارس همراه بود.

     

     
     
    منبع :  روابط عمومی    1395/12/23 11:29


    نام و نام خانوادگی :
    ایمیل :
    * متن کامنت :
     

    خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
    تعداد بازدید : 506
    0/10 (تعداد آرا 0 نفر )