چهارشنبه 31 شهريور 1400  /  2021 22 Sep   
ساعت :  22:17 GMT  /  تهران -  1:47
مناسبت
ورود اعضا
نام کاربری :
کلمه عبور :
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور
عضویت معاونان و رؤسای آموزشکده ها

این بخش ویژه عضویت معاونان سما و رؤسای
آموزشکده،رؤسای شوراي سياستگذاري،مدیران مالی و مدیران حراست می باشد

«مدرسه ایرانی، معماری ایرانی»
جشنواره و همایش طراحی لباس
ارتباط با مرکز بازرسی
دعای روز
با مدارس سما آشنا شوید
مدارس عالی مهارتی
باشگاه پژوهشگران
انستیتو بین المللی زبان های خارجی
کانون فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی
هفته دفاع مقدس گرامی باد
سالنما
31 شهريور 1400
   
  2021 Sep 22
    
   14 صفر 1443
     
    کد پیگیری
    سما، نامی که ماندگار خواهد شد...

    بر این باوریم که مجموعه بزرگ سما اینک به نامی نام آشنا تبدیل شده است... و در هر کوی و برزنی نام خوش آوازه ما پیچیده است... اما در این میان هستند افرادی که هنوز با این مجموعه بزرگ آشنا نیستند! بر آن شدیم تا همین جماعت اندک نیز ما را بهتر بشناسند!
     

     *مقدمه*

     سما، مهد علم است و فن و هنر...
    اینجا «سما» است؛ یکی از معاونت های دانشگاه آزاد اسلامی. از سال1370 تا امروز با مجموعه مدارس غیردولتی و آموزشکده های فنی و حرفه ای سما در تمام ایران، تعلیم و تربیت فرزندان مان را به عهده داریم.
    با بیش از 756 مدرسه و بیش از94 هزار دانش آموز در مقاطع تحصیلی گوناگون، 118 آموزشکده فنی و حرفه ای (به انضمام 38 شعبه) و بیش از 67 هزار دانشجو در تمام نقاط ایران، باور داریم که رقابت با این مجموعه بزرگ سخت است!
    جالب است بدانید که سما با در اختیار داشتن بیش از 710 هزار مترمربع فضای آموزشی و قریب به 600 هزار مترمربع فضای ورزشی، و بیش از 5 هزار پرسنل و افزون بر 357 
    عضو هیات علمی تمام وقت و 8227 استاد حق التدریس، یکی از بزرگترین مراکز آموزشی ایران به شمار می رود.

    بر سردر مراکز ما نوشته شده: «سمایی بود، هرکه ساعی بود». پس اگر فرزندان ساعی و مستعدی دارید، «سما» بهترین انتخاب است.
     

     مدارس

    فقط در مدارس سما؛
    دلت را خانه من کن، مصفا کردنش با من!

    «سما»، مجموعه بزرگی است؛ بزرگ، به اندازه تمام کشور. نقشه سما، همان نقشه ایران است؛ با همان وسعت و با همان تنوع. سما تنها مجموعه ای است که می تواند به طور مستقل فعالیت های مختلف علمی و فرهنگی را در سراسر کشور و به طور انحصاری برگزار کند. ما از این ظرفیت بهره گرفته ایم و با اجرای طرح ها و برنامه های کشوری، عرصه رقابت سالم را برای فرزندان مان آماده کرده ایم.
     
    *جشنواره پژوهش ها و اختراعات دانش آموزی: دانش آموزان را به پژوهش و اختراع تشویق می کنیم؛ هرچند کوچک. هرسال دانش آموزان مخترع و مبتکر را در این جشنواره گردهم می آوریم و از آنها به خاطر تلاششان قدردانی می کنیم.
    *جشنواره پویش: همه ساله سماعیانِ ساعی در این جشنواره جمع می شوند و برگزیدگان پژوهشی مورد تقدیر قرار می گیرند. 
    *جشنواره پروفسور حسابی: از بنیاد پروفسور حسابی کمک گرفته ایم و با طراحی این جشنواره برای دانش آموزان  و دانشجویان مخترع، آنها را به سمت جشنواره های بزرگتر کشوری هدایت می کنیم.
    *مسابقات ربوکاپ سما: این مسابقات با نام «ربوکاپ ملی» در 24 لیگ برگزار می شود و شرکت کنندگان می توانند علاوه بر رقابت در عرصه رباتیک، با فناوری های نوین این حوزه نیز آشنا شوند.
    *جشنواره ایده های برتر دانش آموزی: سما «بانک ایده های دانش آموزی» تشکیل داده است و از ایده های خلاقانه دانش آموزان در راستای بهبود عملکرد این مجموعه بزرگ استفاده می شود.
    *جشنواره نانو : با توجه به تلاش های دانش آموزان سمایی در عرصه نانو، برگزاری بخش دانش آموزی جشنواره نانو دانشگاه آزاد اسلامی به سما محول شده است. 
    *سامانه «آزاد expo» یا «فن بازار دانشگاه آزاد اسلامی»: در آزاد expo ایده ها، خدمات، دستاوردها و اختراعات معرفی می شوند. این سامانه ویژه دانشگاه آزاد اسلامی است و سما به عنوان یکی از معاونت های این دانشگاه بزرگ از حق شرکت در این سامانه بهره مند است.

    تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل!
    *جشنواره «سما، دوستدار محیط زیست»
    *برگزاری 3 دوره جشنواره «آیین سرزمین من»: دانش آموزان در این جشنواره نقش اصلی را دارند و میراث فرهنگی خود را به دیگران معرفی می کنند. ما به فرزندان مان در سما می آموزیم که «پایتخت نشینی هنر نیست؛ ایرانشناسی هنر است.»
    * برگزاری 6 دوره جشنواره عکاسی «تاریخ شهر»: ما در قالب این جشنواره مهارت عکاسی را در دانش آموزان  پرورش می دهیم و در کنار آن، فرهنگ اصیل ایرانی و اسلامی را در ضمیر آنان نهادینه می کنیم.
    * جشنواره حمایت از کالای ایرانی 
    * برگزاری 3 دوره جشنواره نقاشی با موضوعات قصص قرآنی، شغل و محل کار خود را ترسیم نمایید و...
    * برگزاری 2 دوره جشنواره طرح امروز برای فردا
    *  برگزاری 3 دوره انشا نویسی سراسری در مدارس سما
    * برگزاری 3 دوره جشنواره پاسداشت زبان فارسی
    * اردو های جهادی
    *برگزاری کرسی های آزاد اندیشی در مدارس
    پورتال یکپارچه مدارس؛ جام جهان نمای ما:
    تمام مدارس سما در اقصی نقاط ایران از طریق پورتال یکپارچه مدارس با یکدیگر در تعامل هستند و می توانند از تجربیات آموزشی واحدهای دیگر بهره مند شوند.
     
     ورزش در سما؛ قهرمان پروریم:
    *مدارس تخصصی ورزش:

    در حال حاضر 2019 دانش آموز در 84 مدرسه تخصصی ورزش سما در کل کشور در حال آموزش های تخصصی هستند. این ادعای ما بیراه نیست که بگوییم، در آینده نه چندان دور نخبگان ورزشی سما در باشگاه فرهنگی ورزشی دانشگاه آزاد اسلامی در رقابت های برتر کشوری حضور خواهند داشت و ما یکی از پیشگامان تربیت ورزشکاران و قهرمانان ملی از سطوح پایه خواهیم بود.
     
    *المپیاد اختصاصی ورزشی سما:
    دانش آموزان سما در یک فضای رقابتی سالم و در تمامی رشته های ورزشی به طور سالانه با هم به رقابت می پردازند.
     
    *استعدادیابی:
    از آنجا که در دنیای امروز استعدادیابی به عنوان یکی از مهمترین موضوعات ورزش قهرمانی مورد توجه است، سما با اجرای این طرح دانش آموزان مستعد را پس از شناسایی، به فدراسیون ها و هیات های ورزشی هدایت می کند تا شاهد حضور آنان در عرصه های ملی و بین المللی ورزش باشد. در این راستا مسابقات ورزشی بین تیم های ورزشی برتر با حضور مسئولین فدراسیو ن های مربوطه و همچنین مربیان استعدادیاب در رشته فوتسال و تنیس وری میز برگزار گردید.
    *برگزاری مسابقات ورزشی با پیوست فرهنگی (جام استعدادهای سما یادواره شهدای حرم)
    پیوست فرهنگی جزء اصلی فعالیت های ورزشی سما به حساب می آید. مسابقات ورزشی همواره یادآور یاد شهدای اسلام بالاخص شهدای مدافع حرم را زنده نگهداشته است.
    *کسب رتبه برتر در جشنواره ورزش و محیط زیست
     سلامت در سما
    *از فعالیت های شاخص در حوزه تربیت بدنی و سلامت در مدارس سما می توان به پیاده سازی طرح پرونده پزشکی الکترونیک دانش آموزی اشاره کرد که برای اولین بار در کشور با مشارکت خانواده ها و مربیان بهداشت طی دو سال متوالی در حال اجرا می باشد. خروجی این پرونده ها قطعا به پیشرفت و بهبود سطح سلامت عمومی جامعه کمک بزرگی خواهد کرد.
    *همکاری با فدراسیون ورزش های همگانی از طریق عقد تفاهم نامه:
    ما با انعقاد این تفاهم نامه در پی آنیم که از نیروی انسانی، امکانات و فضاهای ورزشی فدراسیون به نفع دانش آموزان سما استفاده کنیم. در عین حال می کوشیم تا ورزش های همگانی تحت پوشش فدراسیون را در سطح مدارس مان توسعه دهیم.
     
     قرآن در سما (طرح قدس):
    جنبه های معنوی، اعتقادی و بهبود باورهای دینی دانش آموزان در قالب طرح جامعی با نام «قدس» در سما برگزار می شود. دانش آموزان هرساله با «شرکت اختیاری» در این برنامه، در حوزه های مختلف روخوانی، حفظ و تفسیر آموزش می بینند. رقابت سازنده در یک جشنواره کشوری، حسن ختام این طرح در هر سال تحصیلی است.

     باشگاه پژوهشگران جوان سما؛ جمع خوبان است اینجا:
    «باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی» در سال 1377 و «باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان سازمان سما» در سال 86 با هدف شناسایی، جذب و حمایت از پژوهشگران دانش آموز و دانشجویان کاردانی مراکز سما تأسیس شده است. . این نهاد در بیش از 102 واحد در سراسر کشور دفتر نمایندگی دارد.
     
     
    همکاری سما با ستاد ویژه فناوری نانو ریاست جمهوری:
    * تاسیس نهادهای ترویجی نانو در مراکز سما
    ما با عضویت در این ستاد از تسهیلات این مرکز بهره مندیم؛ مانند:
    * برگزاری دوره های آموزشی نانو با استفاده از مدرسان مجرب آن مرکز؛
    *استفاده از آزمایشگاه های مجهز ستاد؛
    *تاسیس آزمایشگاه های مجهز در مدارس سما با همکاری ستاد.
     
     
     زبان انگلیسی، زبان دوم ما نیست!
    *انیستیتو بین المللی زبان های خارجی سما:

    این مرکز ستون سوم سازمان سما و دارای شیوه های استاندارد برای آموزش زبان های خارجی است. در این مرکز کلیه داوطلبان می توانند از دوره های متنوع زبان بهره مند شوند. به روز ترین منابع آموزشی جهت ارائه به زبان آموزان همواره توسط کارگروه تخصصی انستیتو مورد مطالعه و بررسی قرار می گیرد.
     
    *اجرای طرح آموزش زبان تلفیقی:
    فرزندان ما در سما اگر زبان انگلیسی را زبان مادری ندانند، حتما زبان پدری می دانند! دانش آموزان ما از سال 86 با طرحی موسوم به SCBI، برخی از دروس مصوب دوره های راهنمایی و دبیرستان را ابتدا به زبان فارسی و سپس به زبان انگلیسی می آموزند.
    از سال 93 این طرح با نام «آموزش زبان تلفیقی» در برخی از مراکز سما برای ورودی های پیش دبستانی این سال اجرا شد. این طرح که مکمل SCBI است، به تمام سطوح سنی و همه دروس تسری پیدا خواهد کرد. در این شیوه دانش آموزان سما تمامی دروس را به زبان فارسی می آموزند و سپس در کلاس جداگانه ای همان مطالب را به زبان انگلیسی بازآموزی می کنند. با این شیوه نه تنها با هر مفهوم درسی دوبار مواجه می شوند، بلکه زبان انگلیسی را به سان زبان مادری خود به کار می گیرند.
     
    انتشارات «پیام سما»:
    ما مفتخریم که با استفاده از امکانات انتشارات اختصاصی خود با نام «پیام سما»، برای تامین نیازهای این مجموعه بزرگ خودکفا هستیم. انتشارات پیام سما از افتخارات زیر برخوردار است:
    *چاپ بیش از 100 عنوان کتاب؛
    *برخورداری از کمیته تخصصی داوران متشکل از 60 عضو هیات علمی دانشگاه؛
    *تدوین و تالیف اختصاصی کتب و بسته های کمک آموزشی با رویکرد فعالیت محور؛
    *تالیف و چاپ کتاب های طرح آموزش زبان انگلیسی براساس مفاهیم SCBI؛
    *شرکت مستقل این انتشارات در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران و نمایشگاه بین المللی دانشگاه آزاد.
     
    افتخارات؛ کران تا کرانش پر از کهکشان:
    دانش آموزان ما در عرصه های ملی و بین المللی درخشانند؛ چون با برنامه ریزی از سنین پایه برای هدف های بزرگ تربیت می شوند. علاوه بر اینکه نام آوران بسیاری در میان سماییان وجود دارند، می توان به این افتخارات هم اشاره کرد:
    *راهیابی دانش آموزان سمایی به مسابقات جهانی IYNT و کسب مدال طلا در سومین دوره این مسابقات 
    *حضور در رقابت های ربوکاپ دانش آموزی 
    *کسب رتبه های برتر در جشنواره های معتبر دانش آموزی.
    *کسب رتبه های برتر در جشنواره های علمی و پژوهشی معتبر داخل و خارج از کشور
     
     
     
    اجرای طرح آموزش فلسفه برای کودکان (
    P4C):
    این طرح توسعه مهارت های تفکر در دانش آموزان مقطع ابتدایی را هدف قرار می دهد. سازمان سما با نگاه زیربنایی ، همواره ایجاد یک ساختار خلاقانه برای تفکر در کودکان را مدنظر قرار داده است و از این رو معلمان سما به نحوی آموزش دیده اند که بتوانند از روش های فلسفی برای تدریس استفاده کنند. درواقع این طرح در مدارس سما نه به عنوان یک کلاس فوق برنامه، که به صورت شیوه اصلی تدریس و کلاس داری درنظر گرفته می شود و دانش آموزان با این نوع تفکر تربیت می شوند.
     
    بسیار سفر باید...:
    بی جهت نیست که ما خود را از سایر مراکز ممتاز می دانیم. مدارس سما تنها مدارسی هستند که از یک مجتمع اردوگاهی اختصاصی و مجهز برخوردارند. اردوهای دانش آموزی سما در خطه سرسبز شمال ایران و در یک فضای کاملا خصوصی برگزار می شود. این مجموعه از آمفی تئاتر، سالن ورزش و زمین بازی، سلف سرویس، خوابگاه های مجهز و نوساز و ... برخوردار است.
     
    ما همه جا هستیم؛ شما کجایید؟
    اگر در شهری هستید که از مرکز استان دور است، نگران نباشید. مدارس ما با کیفیت یکسان در تمام ایران گسترده است. شعار ما «آموزش برای همه» است و برای تحقق آن، مراکز سما در مناطق محروم نیز فعالند.
     
    بهای واقعی را بپردازید:
    *شهریه مدارس سما، مطابق نرخ مصوب آموزش و پرورش است.
    *سازمان مرکزی سما با برخورداری از کمیته حسابرسی، بر فرآیند دریافت و هزینه کرد شهریه ها نظارت دقیق و مستمر دارد.
    *اعضای هیات علمی و همکاران ما در دانشگاه آزاد اسلامی و سازمان سما می توانند برای ثبت نام فرزندانشان از 20 درصد تخفیف شهریه بهره مند شوند. این تخفیف برای دانش آموزان ممتازِ این همکاران تا 30 درصد شهریه مصوب، خواهد بود.
     
    ما بهترینیم؛ چون:
    * همه مدارس ما هوشمند است؛
    *فعالیت های کاربنیان در مدارس با تکیه بر امکانات آموزشکده های سما انجام می شود؛
    *آزمایشگاه ها و کارگاه های مدارس سما مجهز و کاربردی است؛
    * از استادکاران فنی و حرفه ای در مدارس سما برای تدریس دروس عملی، آزمایشگاهی و کارگاهی استفاده می کنیم؛
    * از کادر آموزشی و اجرایی مجرب و کارآزموده برخورداریم؛
    * از پشتوانه هیات علمی های دانشگاه آزاد اسلامی و سما در مدارس برخورداریم؛
    *کادر آموزشی مدارس ما هرساله موظف به شرکت در دوره های بازآموزی و توانمندسازی هستند؛
    *سلامت جسم و روح پرسنل در اولویت کاری ماست؛ از این رو طرح چکاپ دوره ای و فعالیت واحد مشاوره ویژه کارکنان برقرار است؛
    * سما معتقد است: «هردانش آموز یک مهارت». ما بر روی مهارت آموزی دانش آموزان تمرکز داریم؛ دانش آموزان سما پس از فراغت از تحصیل به یک فن یا مهارت متناسب با علایق و استعداد شخصی خود مسلط خواهند بود؛
    *دروس مدارس بر پایه پژوهش محوری تدریس می شود؛
    *به منظور حفظ و گسترش ادبیات و زبان فارسی کلاس های شاهنامه خوانی، سعدی و حافظ شناسی، مشاعره و ... در مدارس برگزار می شود؛
    *هر دانش آموز سمایی از یک پرونده الکترونیکی پزشکی اختصاصی بهره مند است و تمام سوابق سلامت و بیماری او در نظام جامع سلامت سما قابل دسترسی است؛
    *ما آزمون های هماهنگ تشریحی در سراسر کشور برگزار می کنیم و دانش آموزان ما از سایر موسسات خصوصی کنکور بی نیاز هستند.
     
    برگ برنده دانش آموزان سمایی:
    دانش آموزان سما در صورتی که دوره متوسطه را در مدارس سما تحصیل کرده باشند، در بدو ورود به دانشگاه آزاد اسلامی می توانند به واحد مورد نظرشان منتقل شوند. این درحالی است که سایرین برای انتقال به واحد دیگر ناچارند حداقل یک ترم را در واحد پذیرش شده بگذرانند.
     

    آموزشکده ها

     تقریبا کنار هر واحد دانشگاه آزاد اسلامی، یک آموزشکده فنی و حرفه ای سما قرار دارد. سما با بیش از 1200 رشته ـ محل در سراسر کشور، تا مقطع کاردانی پیوسته در رشته های متعدد دانشجوی فنی تربیت می کند. ویژگی بارز این جوانان پس از فراغت از تحصیل، آمادگی برای ورود به بازار کار است. رشته های کامپیوتر، الکتروتکنیک، حسابداری، مکانیک خودرو، معماری، تربیت بدنی، گرافیک و امور اداری از پرطرفدارترین رشته های سماست.
    داوطلبان با دیپلم فنی و حرفه ای و کارودانش می توانند حتی در رشته های نامتجانس نیز به تحصیل مشغول شوند. داوطلبان با دیپلم شاخه های نظری نیز می توانند آموزشکده های سما را برای تحصیل انتخاب کنند.
     
     
    جشنواره ها:
    *جشنواره پویش: همه ساله سماعیانِ ساعی در این جشنواره جمع می شوند و برگزیدگان رشته های مختلف علمی، فرهنگی، هنری و ورزشی مورد تقدیر قرار می گیرند.
    *جشنواره پروفسور حسابی: از بنیاد پروفسور حسابی کمک گرفته ایم و با طراحی این جشنواره برای دانشجویان مخترع، آنها را به سمت جشنواره های بزرگتر کشوری هدایت می کنیم.
    * مسابقات ربوکاپ سما: این مسابقات با نام «ربوکاپ ملی» در 24 لیگ برگزار می شود و شرکت کنندگان می توانند علاوه بر رقابت در عرصه رباتیک، با فناوری های نوین این عرصه آشنا شوند.
    *جشنواره اختراعات و ابتکارات دانشجویی سما .
    * همایش های علمی و پژوهشی .
    *مسابقات مهارتی سما .
     
    سامانه «ساها» یا «سامانه آزمایشگاه های همکار آزاد»:
    این سامانه به منظور بهره مندی از امکانات و تجهیزات آزمایشگاه های همجوار تشکیل شده است. آموزشکده های سما با استفاده از این سامانه می توانند ضمن ارائه امکانات و تجهیزات مناسب خود در سامانه  از ظرفیت های پیشرفته و تخصصی سایر واحدهای آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی استفاده کنند.
     
    اعتیاد خط قرمز ماست:
    ما براین باوریم که آموزش تنها راه موثر برای پیشگیری از بروز اعتیاد در جامعه است. براین اساس با همکاری ستاد مبارزه با مواد مخدر، هرساله کارگاه های پیشگیری از مواد مخدر در تمام آموزشکده های سما برگزار می شود.
     
    ورزش در سما؛ قهرمان پروریم:
    *استعدادیابی:
    از آنجا که در دنیای امروز استعدادیابی به عنوان یکی از مهمترین موضوعات ورزش قهرمانی مورد توجه است، سما با اجرای این طرح دانشجویان مستعد را پس از شناسایی، به فدراسیون ها و هیات های ورزشی هدایت می کند تا شاهد حضور آنان در عرصه های ملی و بین المللی ورزش باشد.
     
    *حضور قدرتمند در عرصه های ملی و بین المللی:
    تیم های ورزشی دانشجویی سما در مسابقات لیگ های کشوری شرکت فعال دارند. در عین حال، دانشجویان سمایی سراسر کشور در قالب المپیاد ورزشی اختصاصی سما به طور سالانه به رقابتی سالم و سازنده با یکدیگر می پردازند.
     
    طرح «ماهر»:
    مطابق این طرح و براساس تفاهمنامه همکاری با سازمان فنی و حرفه ای، دانشجویان آموزشکده های سما در دوره های مهارتی سازمان فنی و حرفه ای شرکت می کنند و در راستای نیاز بازار کار، مهارت های مورد نیاز را به دست می آورند.
     
    افتخارات؛ کران تا کرانش پر از کهکشان:
    *دانشجویان ما در عرصه های ملی و بین المللی درخشیده اند.
    *آموزشکده های سما همواره انتخاب اول قهرمانان ورزشی بوده اند. بهداد سلیمی، حسن یزدانی، کیانوش رستمی، حامد رشیدی و بسیاری از نام آوران دیگر، در این مجموعه به رشد و بالندگی رسیده اند.
    *در رقابت های علمی، تیم های دانشجویی سما همواره بر سکوی افتخار ایران و جهان ایستاده اند. مسابقات ربوکاپ، اختراعات کاربردی، پژوهش های بنیادین و ... همیشه عرصه ای برای نمایش توانمندی های دانشجویان سمایی بوده و جوایز آنها در دستان جوانان این مجموعه درخشیده است.
     
    ما بهترینیم، چون:
    *در سراسر کشور 120 (به انضمام 20 شعبه) آموزشکده فنی و حرفه ای سما فعالیت دارد؛
    *داوطلبان نه از سر اجبار و ناچاری، که براساس علاقه و نزدیکی به محل سکونت خود، آزادانه به انتخاب رشته در آموزشکده های سما می پردازند؛
    *از استادکاران فنی و حرفه ای برای تدریس دروس عملی، آزمایشگاهی و کارگاهی استفاده می کنیم؛
    *برای ورود سریع دانشجویان به بازار کار، دوره های آموزشی مهارتی کوتاه مدت برگزار می کنیم؛
    *سرفصل دروس، به طور منظم و دوره ای بازنگری و به روز رسانی می شود؛
    *با سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور تفاهمنامه همکاری منعقد کرده ایم تا نیروهای فنی روانه بازار کار کنیم.
     


     
    با ما باشید
    راه های ارتباطی:
    امور مدارس 22174626-021
    امور آموزشکده ها 22174629-021
     
    www.sazman-sama.org


     
    حوزه ستادی سما:
    تهران ـ ولنجک ـ انتهای بلوار دانشجو ـ خیابان البرز یکم 
     
     
    تهیه و تدوین: روابط عمومی سازمان سما 

     
       1395/12/24 15:08


    نام و نام خانوادگی :
    ایمیل :
    * متن کامنت :
     

    خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
    تعداد بازدید : 2020
    6.1/10 (تعداد آرا 14 نفر )