شنبه 27 مهر 1398  /  2019 19 Oct   
ساعت :  3:25 GMT  /  تهران -  6:55
مناسبت
ورود اعضا
نام کاربری :
کلمه عبور :
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور
عضویت معاونان و رؤسای آموزشکده ها

این بخش ویژه عضویت معاونان سما و رؤسای
آموزشکده،رؤسای شوراي سياستگذاري،مدیران مالی و مدیران حراست می باشد

«مدرسه ایرانی، معماری ایرانی»
جشنواره و همایش طراحی لباس
با مدارس سما آشنا شوید
باشگاه پژوهشگران
کانون فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی
رفاهی
مرکز نجوم سما
هفته دفاع مقدس گرامی باد
سالنما
27 مهر 1398
   
  2019 Oct 19
    
   19 صفر 1441
     
    کد پیگیری
    دکتر ولایتی: سما در تربیت تکنسین‌ها فعال‌تر عمل کند

    سی‌و پنجمین سالگرد تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی و پنجمین جشنواره فرهیختگان با حضور رئیس هیات موسس و سرپرست و معاونان دانشگاه آزاد اسلامی در سالن شهید مطهری این دانشگاه برگزار شد.

    دکتر علی‌اکبر ولایتی در سی‌و‌پنجمین سالگرد راه‌اندازی دانشگاه آزاد اسلامی و پنجمین جشنواره فرهیختگان گفت: «سالگرد راه‌اندازی دانشگاه آزاد اسلامی و پنجمین جشنواره فرهیختگان را گرامی می‌داریم.»

    او همچنین یاد آیت‌الله هاشمی در راه‌اندازی دانشگاه آزاد اسلامی را گرامی داشت و گفت: «از زحمات همه روسای قبلی دانشگاه آزاد اسلامی دکتر جاسبی، دکتر دانشجو و دکتر میرزاده و همه معاونان این دانشگاه تشکر می‌کنیم. اگر دانشگاه آزاد اسلامی در کشور ما توسعه یافت به این دلیل بود که کشور ما این ظرفیت را داشت، اسلام هم مبنایش بر علم است و سوره‌های اولیه قرآن با خواندن و نوشتن شروع می‌شود. اولین مدارس و دانشگاه‌ها در مساجد بودند و این خیلی مهم است. امروز شرایط تحصیل برای همگان فراهم شده است تا جایی که ما صندلی داریم ولی داوطلب نداریم، قبلا از هر 10 نفر یک نفر می‌توانست وارد دانشگاه شود اما امروز هر کس بخواهد می‌تواند ادامه تحصیل دهد و مانعی وجود ندارد.»

    ولایتی ادامه داد: «دانشگاه آزاد اسلامی در کمیت به جاهای خوبی رسیده است، این که می‌گوییم حالا نوبت کیفیت است به این معنی نیست که کمیت باید فراموش شود، هم کمیت و هم کیفیت لازم است نباید کمیت را دست کم بگیریم.»

    رئیس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی به توقعات ملی از این دانشگاه اشاره کرد و گفت:‌ «فرار نخبگان یک معضل جهانی است، متاسفانه برخی کشورها با ما عناد دارند، مثلا کانادا بدون هیچ دلیلی سفارت خانه‌اش در ایران را تعطیل کرد، امروز سفارتخانه‌ها بیشترین تلاش را برای جذب نخبگان ما می‌کنند، در سال 96 باید جذب نخبگان در اولویت قرار گیرد، چرا که هر کسی ترجیح می‌دهد در کشور خودش درس بخواند. بخشی از بودجه امسال را صرف این کار خواهیم کرد، دکتر نوریان و دکتر موسی‌خانی هم برنامه عملی برای جذب نخبگان را به ما بدهند. ممکن است گفته شود اهداف این کار چیست، اولین اتفاق این است که از مهاجرت نخبگان جلوگیری می‌شود و همچنین برای آموزش و پژوهش کادرسازی می‌شود.»

    او افزود: ‌«ما باید برای نخبگان کمک هزینه تحصیلی، مسکن و معافیت از پرداخت تحصیل را در نظر بگیریم، چرا که این عوامل برای جذب نخبگان لازم است، همچنین باید دغدغه یافتن شغل برای آنها را از بین ببریم این‌گونه هم زندگی کنونی‌شان را تامین کرده‌ایم و هم شغل آینده‌شان را فراهم کرده‌ایم.»

    ولایتی گفت:‌ «همچنین باید پژوهش در دانشگاه آزاد اسلامی در اولویت قرار گیرد. عملی کردن کارهای تئوری جزو اساس آموزش است، باید نیازها مشخص شود و با دستگاه‌های صنعتی ارتباط برقرار شود.»

    رئیس هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی به زیان‌دهی برخی از واحدهای دانشگاهی اشاره کرد و گفت:‌ «هر استان و هر منطقه باید نیازهای خودش را برطرف کند. آن دانشگاهی که بتواند نیازهای منطقه خود را برطرف کند امتیازات خاصی هم دریافت می‌کند، بستن واحدها پاک‌کردن صورت مساله است، دلخوشی مردم این است که در مناطق دور دست نیز دانشگاه وجود دارد، باید راهی را پیدا کنیم که جلوی ضرر دهی دانشگاه‌ها را بگیریم.»

    ولایتی در پایان گفت: « سما در تربیت تکنسین‌ها فعال‌تر عمل کند، ما امروز مهندس و کارگر ساده در کشور زیاد داریم ولی بین این دو یعنی تکنسین‌ها را کم داریم باید به این موضوع توجه شود همچنین برنامه‌ریزی برای آمایش سرزمینی نیز باید در اولویت کاری قرار گیرد.»


    منبع :  آنا    1396/3/2 13:30


    نام و نام خانوادگی :
    ایمیل :
    * متن کامنت :
     

    خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
    تعداد بازدید : 811
    5.5/10 (تعداد آرا 10 نفر )