شنبه 27 مهر 1398  /  2019 19 Oct   
ساعت :  3:24 GMT  /  تهران -  6:54
مناسبت
ورود اعضا
نام کاربری :
کلمه عبور :
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور
عضویت معاونان و رؤسای آموزشکده ها

این بخش ویژه عضویت معاونان سما و رؤسای
آموزشکده،رؤسای شوراي سياستگذاري،مدیران مالی و مدیران حراست می باشد

«مدرسه ایرانی، معماری ایرانی»
جشنواره و همایش طراحی لباس
با مدارس سما آشنا شوید
باشگاه پژوهشگران
کانون فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی
رفاهی
مرکز نجوم سما
هفته دفاع مقدس گرامی باد
سالنما
27 مهر 1398
   
  2019 Oct 19
    
   19 صفر 1441
     
    کد پیگیری
    دکترنوریان: مراکز سما در جهت مهارت آموزی و آموزش های فنی و حرفه ای بسیج می شوند
    دکتر علی محمد نوریان سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی در مراسم سی و پنجمین سالگرد تاسیس دانشگاه و پنجمین جشنواره فرهیختگان که صبح امروز در سازمان مرکزی برگزار شد، تاکید کرد: شناسایی و جذب نخبگان، حمایت مادی و معنوی از آنان، تخصیص بورس تحصیلی به افراد شاخص علمی و فاقد تمکن مالی، توسعه مراکز تحقیقاتی و علمی و آماده سازی زیرساخت ها و ابزارهای مورد نیاز جهت فعالیتهای علمی و پژوهشی، استراتژی های اصلی دوره مدیریت جدید دانشگاه هستند.
    دکتر علی محمد نوریان گفت: خداوند را شاکرم که فرصتی به بنده عطا فرمود تا در میان جامعه و خانواده بزرگ دانشگاه آزاد اسلامی، سالهای خدمت خود را در مسیر پیشرفت علم سپری کنم. از آقای دکتر ولایتی نیز تشکر می کنم که فرصت این خدمت را برای بنده فراهم کرد.


     
    دانشگاه آزاد اسلامی یکی از موثرترین و گسترده ترین نهادهای انقلاب اسلامی است
    وی با تاکید بر اینکه امام خمینی (ره)، مقام معظم رهبری و آیت الله هاشمی رفسنجانی کسانی بودند که در 35 سال گذشته برای تاسیس و پیشرفت دانشگاه آزاد اسلامی نقش آفرینی کرده اند، گفت: بر همین اساس و با زحمات این بزرگواران، امروز دانشگاه آزاد اسلامی یکی از موثرترین و گسترده ترین نهادهای انقلاب اسلامی است.
    دکتر نوریان با بیان اینکه دکتر ولایتی رئیس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی از دانشمندان برجسته کشور و جزو 30 نفری است که به عنوان استاد برتر شناخته شده اند و همچنین شخصیتی سرآمد در سطح منطقه و بین المللی است، ابراز امیدواری کرد: با عنایت و توجهی که مقام معظم رهبری به دانشگاه آزاد اسلامی دارند و با انتصاب دکتر ولایتی به عنوان رئیس هیات موسس و هیات امنای این دانشگاه، بتوانیم در راستای اهداف بلند مقام معظم رهبری گام برداشته و این دانشگاه را در مسیر آنچه شایسته انقلاب اسلامی است، قرار دهیم.
    سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی با شادباش و تهنیت به پیشگاه مقام معظم رهبری و ملت عظیم الشأن ایران برای پیروزی و مشارکت چشمگیر آنان در انتخابات اخیر،گفت: ملت بزرگ ایران پشتوانه انقلاب اسلامی است و ما می توانیم به پشتوانه این ملت، راست قامتانه بایستیم.
    وی همچنین با تبریک به دکتر حسن روحانی بعنوان رئیس جمهور منتخب دوره جدید و همچنین انتخاب مهندس محسن هاشمی به عنوان نفر اول منتخب مردم تهران در شورای شهر، برای آنان آرزوی توفیق و سربلندی کرد.
    دکتر نوریان ضمن تبریک سی و پنجمین سالگرد تأسیس دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان نهاد علمی انقلاب که مرهون زحمات افراد بیشماری از جمله دکتر جاسبی است، سالروز فتح خرمشهر، یاد و خاطره امام راحل (ره) و شهدای هشت سال دفاع مقدس را گرامی داشت.

     
    دانشگاه آزاد اسلامی به دنبال توسعه مرزهای دانش است
    دکتر نوریان در بخش دیگری از سخنانش به برگزاری پنجمین دوره جشنواره فرهیختگان در دهه چهارم حیات دانشگاه اشاره کرد و گفت: خوشبختانه در 5 سال گذشته سالروز تاسیس دانشگاه با جشنواره فرهیختگان همزمان شده که این موضوع را به ذهن متبادر می کند که دانشگاه آزاد اسلامی به دنبال هدف هایی است که یادآور عملی کردن ایده ها و دستاوردهای علمی، پژوهشی، فناوری و کارآفرینی، تولید و افزایش ثروت ملی و توسعه مرزهای دانش است و فرصت مغتنمی جهت پرداختن به جایگاه خاص نخبگان علمی ،پژوهشی و فناوری با توجه به تأکیدات ویژه مقام معظم رهبری است.
    وی با اشاره به اهداف جشنواره فرهیختگان دانشگاه آزاد اسلامی گفت: هدف از برگزاری این جشنواره پرداختن به توانمندسازی روانشناختی نخبگان و فرهیختگان شامل احساس معنی دار بودن، خود تعیینی، اعتماد، تأثیر و مشارکت است. البته حفظ منزلت و جایگاه پژوهشگران بسیار مهم تر از مسائل مادی آنان است و توقع فرهیختگان از حمایت های مالی، مادی و تجهیزاتی صرفاً به منزله ابزارهایی جهت بسیج کردن و به فعلیت درآمدن استعدادها و توانایی های آنهاست.

     
    تکریم جایگاه فرهیختگان دانشگاه آزاد اسلامی
    دکتر نوریان خاطرنشان کرد: جشنواره فرهیختگان بستر مناسبی جهت تعامل فرهیختگان با مسئولین نظام علم و فناوری کشور، تکریم جایگاه آنان، تشویق درادامه مسیر ارزشمندشان و از خودگذشتگی و تلاش در تحقق اصل زندگی بهتر برای دیگران است.
    وی در ادامه با اشاره به مفهوم «افراد جهان مرکز و جهان پیرامون» گفت: فرهیختگان و نخبگان که در جامعه ما به عنوان افراد «جهان مرکز» شناخته می شوند، دو و نیم درصد جامعه را تشکیل می دهند که در تعالی، رفاه، تکامل و رشد بقیه مردم با عنوان اعضای «جهان پیرامون» تأثیرگذار هستند. این موضوع می تواند یکی از شاخص های تاثیرگذاری مدیران باشد. یعنی اینکه هر مدیری در پایان سال توانسته چند نفر را به نیروی جهان مرکز اضافه و از مهاجرت آنان به کشورهای دیگر جلوگیری کند.
    سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی به استراتژی های دوره جدید مدیریت دانشگاه اشاره کرد و گفت: شناسایی و جذب نخبگان، حمایت مادی و معنوی از آنان، تخصیص بورس تحصیلی به افراد شاخص علمی و فاقد تمکن مالی، توسعه مراکز تحقیقاتی و علمی و آماده سازی زیرساخت ها و ابزارهای مورد نیاز جهت فعالیتهای علمی و پژوهشی، استراتژی های اصلی دانشگاه هستند.

     
    ایجاد شبکه علمی پژوهشگران و فرهیختگان در دانشگاه آزاد اسلامی
    دکتر نوریان در توضیح استراتژی اول دانشگاه مبنی بر شناسایی و جذب نخبگان خاطرنشان کرد: دانشگاه در این زمینه به ایجاد شبکه علمی پژوهشگران و فرهیختگان، ایجاد شبکه علمی بین واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی، ایجاد شبکه علمی بین دانشگاه آزاد اسلامی و سایر دانشگاه های کشور و ایجاد شبکه علمی بین دانشگاه آزاد اسلامی و سایر دانشگاههای خارجی اقدام عملی خواهد کرد.
     
    راه اندازی و گسترش قطبهای علمی و گروههای تحقیقاتی مأموریت گرا در دانشگاه آزاد اسلامی
    وی به تشریح استراتژی دوم دانشگاه مبنی بر حمایت مادی و معنوی از نخبگان پرداخت و گفت: همکاری با صنایع مهم و استراتژیک کشور و برقراری ارتباط با دستگاههای دولتی و خدماتی از ابتکارات مهم ما در این زمینه خواهد بود. البته از ابتکارات عملی در این حوزه راه اندازی و گسترش قطبهای علمی و گروههای تحقیقاتی مأموریت گراست.
    سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه توسعه فناوری، تجاری سازی یافته های تحقیقاتی و تبدیل علم به ثروت، زیرمجموعه استراتژی سوم دانشگاه (تخصیص بورس تحصیلی به افراد شاخص علمی و فاقد تمکن مالی) است، اظهار داشت: از ابتکارات عملی در این حوزه گسترش پارک های علم و فناوری در استان های مختلف، تأسیس دفاتر تجاری سازی، توسعه دفاتر کارآفرینی و گسترش شرکت های دانش بنیان است که مورد تاکید جدی مقام معظم رهبری است.

     

    توسعه تحصیلات تکمیلی در راستای برنامه توسعه کشور
    دکتر نوریان در ادامه با تبیین استراتژی چهارم دانشگاه مبنی بر توسعه مراکز تحقیقاتی و علمی خاطرنشان کرد: در این زمینه توسعه تحصیلات تکمیلی در راستای برنامه توسعه کشور، همراهی با سند آمایش آموزش عالی و تهیه سند آمایش دانشگاه آزاد اسلامی و رعایت استانداردهای آموزشی و پژوهشی و توسعه رشته های متناسب با فرصتها و ظرفیت های منطقه ای در دستورکار قرار گرفته است. همچنین از ابتکارات عملی در این حوزه می توان به تعامل ارگانیک با صنایع و مسئولان سازمان های دولتی منطقه و توجه به رشته های نیازمحور اشاره کرد.
    وی افزود: تأکید بر شیوه های نوین آموزشی، بازنگری محتوایی دروس و تدوین برنامه های بین رشته ای مورد نیاز کشور و مهارت آموزی و آموزش های فنی و حرفه ای، زمینه های رسیدن به استراتژی پنجم دانشگاه مبنی بر آماده سازی زیرساخت ها و ابزارهای موردنیاز جهت فعالیت های علمی و پژوهشی را فراهم می کند. از ابتکارات عملی در این حوزه، حرکت درجهت تحقق منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی در مهارت آموزی و آموزش های فنی و حرفه ای است و دانشگاه آزاد اسلامی مفتخر است به عنوان اولین تشکیلاتی که به این خواسته رهبر معظم انقلاب لبیک گفته، اعلام آمادگی کند که مراکز سما را در جهت مهارت آموزی و آموزش های فنی و حرفه ای بسیج می کند.
    دکتر نوریان، استراتژی بعدی دانشگاه را شامل تعامل و هماهنگی با دولت، مجلس شورای اسلامی و شورای عالی انقلاب فرهنگی دانست و گفت: از ابتکارات عملی دراین حوزه، همکاری پویا و سازنده با مسئولین وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، وزارت آموزش پرورش، معاون علمی و فناوری رئیس جمهو و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.
    وی افزود: خوشبختانه امروز با تعامل مثبت دانشگاه آزاد اسلامی با وزارت علوم، شاهد آن هستیم که تمامی رشته های دانشگاه در دفترچه انتخاب رشته کنکور دارای مجوز است. ما این همکاری پویا و سازنده را با تمامی وزارتخانه ها ادامه خواهیم داد.

     
    گسترش و تعمیق مطالعات درحوزه علوم انسانی
    دکتر نوریان با تشریح استراتژی هفتم دانشگاه، گفت: تأکید بر گسترش و تعمیق مطالعات درحوزه علوم انسانی، پرداختن به پژوهش های بنیادی در این حوزه و گسترش نظریه پردازی در حوزه های دینی ، فرهنگی و اجتماعی از اصول اصلی مدیریت جدید دانشگاه خواهد بود و از ابتکارات عملی دراین حوزه تشویق اعضاء هیأت علمی به نگارش کتاب، مقاله و انجام طرح های تحقیقاتی مربوط است.
    وی در تشریح و تبیین استراتژی هشتم دانشگاه، خاطرنشان کرد: بین المللی سازی دانشگاه آزاد اسلامی از طریق توجه به دیپلماسی علم و فناوری، برقراری ارتباط و بهره گیری از پتانسیل های کشورهای دوست، مسلمان و همسو، هم افزایی و توسعه دستاوردهای علمی و پژوهشی بین کشور ها از طریق پروژه های مشترک تحقیقاتی و مبادله استاد و دانشجو و ترویج تمدن و فرهنگ ایرانی – اسلامی زیربناهای استراتژی هشتم دانشگاه است و از ابتکارات عملی دراین حوزه می توان به حضور در ساختارهای دولتی منطقه ای و بین المللی و سازمان های مردم نهاد بین دانشگاهی اشاره کرد.
    وی با اشاره به برگزاری اجلاس آسایهل 2017 در روزهای اخیر گفت: خوشبختانه در زمان مدیریت دکتر میرزاده که بر خود واجب می دانم از زحمات ایشان تشکر کنم دانشگاه آزاد اسلامی به ریاست انجمن آسایهل که 256 دانشگاه برتر دنیا در آن عضویت دارند، درآمد. این انجمن در چند روز گذشته در کشور اندونزی برگزار شد و دکتر موسی خانی به عنوان نماینده دانشگاه آزاد اسلامی در این اجلاس شرکت کرد.
    وی افزود: بنده به عنوان کسی که 16 سال تجربه کار بین المللی در سازمان بین المللی هواشناسی WMO داشته ام، مطمئنم که دانشگاه آزاد اسلامی  دارای پتانسیل زیادی است که بتواند در حوزه های بین المللی شناخته شود.

     
    واگذاری اختیارات بیشتر به ساختارهای منطقه ای و استانی دانشگاه آزاد اسلامی
    سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی در نهایت با اشاره به استراتژی نهم دانشگاه گفت: ساماندهی و مهندسی مجدد ساختار دانشگاه در راستای چابک سازی، واگذاری اختیارات بیشتر به ساختارهای منطقه ای و استانی، تفکیک ساختارآموزشی و پژوهشی و فناوری از ساختارهای اقتصادی برای افزایش نقش درآمدهای غیر شهریه ای و توجه ویژه به رشته پزشکی از طریق ایجاد سازمان علوم پزشکی آزاد اسلامی در دستورکار قرار دارد. از ابتکارات عملی دراین حوزه تشکیل کمیته های تخصصی برای پرداختن به امور فوق است.
    وی در ادامه تاکید کرد: ساماندهی و مهندسی مجدد ساختار دانشگاه در راستای چابک سازی است و با برنامه ریزی های صورت گرفته زمانی که ساختارآموزشی و پژوهشی و فناوری از ساختار اقتصادی( برای افزایش نقش درآمدهای غیر شهریه ای) تفکیک شود، افراد مازاد می توانند در ساختار اقتصادی مشغول فعالیت شوند.
    دکتر نوریان ابراز امیدواری کرد، طی 3-2 سال آینده در ساختار بزرگ دانشگاه آزاد اسلامی، با یک برنامه ریزی متناسب و همکاری مجموعه و خانواده بزرگ دانشگاه آزاد اسلامی، هیچ واحد زیان دهی وجود نداشته باشد و بتوانیم با همکاری همه خانواده دانشگاه، به جایگاهی شایسته نظام جمهوری اسلامی برسیم.
    وی گفت: مدیری که موفق است و کار خود را به درستی انجام می دهد، لزومی به تغییر آن نیست. اما اگر عملکرد مدیری ناموفق باشد ولو اینکه ممکن است آن مدیر انسان وارسته و والایی باشد، باید تغییر کند.

     
    استقرار نظام شایسته سالاری
    سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: نقش آفرینی در موضوعات یادشده با روش هایی نظیر استقرار نظام شایسته سالاری، ایجاد انظباط و شفافیت مالی، تغییر مأموریت مراکز سما به مرکز مهارت آموزی و آموزش های فنی و حرفه ای، فراهم کردن بسترهای پژوهش هدفمند و کارآمد در راستای اقتصاد مقاومتی، افزایش خلاقیت و نوآوری پژوهشگران و دانشجویان، حمایت از دانشجویان نخبه و با استعداد و جذب اساتید، نخبگان و فرهیختگان خواد بود.
    دکتر نوریان با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی بعنوان بزرگترین دانشگاه حضوری جهان از نظر کمیت، گام های محکمی را بسوی دانشگاه نسل سوم برداشته و جهت گیری برای قرار گرفتن در بین صد دانشگاه برتر جهان به عنوان یک دانشگاه نسل چهارم را در دستور کار دارد، گفت: در جهت تحقق گام های فوق، بودجه تحقیقاتی دانشگاه در سال جاری از 600 میلیارد تومان به 1000 میلیارد تومان اصلاح شده است.


    توانمندسازی و رشد علمی اعضاء هیأت علمی
    وی خاطرنشان کرد: مصمم هستیم با توانمندسازی و رشد علمی اعضاء هیأت علمی و کارکنان و بسیج تمامی استعدادهای درخشان دانشجویان در کنار ایجاد زیر ساخت های لازم و متکی بر آینده پژوهی در شکل دهی جامعه فردایمان نقش مناسب و در خوری را برعهده گیریم.
    دکتر نوریان گفت: در راستای تحقق اهداف، مدیریت جدید دانشگاه و معاون پژوهشی ملاقات هایی با معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان مدیریت برنامه ریزی و معاونان وزرای علوم تحقیقات و فناوری ، وزارت کار ، رفاه و امور اجتماعی ، وزارت بهداشت درمان وآموزش پزشکی انجام شده است. در این ملاقات ها تفاهم های اولیه برای توسعه همکاری های علمی و پژوهشی صورت پذیرفته که از جمله آنها مشارکت در طرح های کلان و ملی معاونت علمی و فناوری و سایر وزارتخانه های فوق الذکر است.
    سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی در پایان با بیان اینکه از صمیم قلب برای همه فرهیختگان، اساتید، نخبگان، دانشجویان و کارکنان عزیز آرزوی توفیق خدمتگزاری صادقانه و مورد قبول درگاه ذات اقدس احدیت را مسئلت دارم، افزود: از همه بزرگواران و خانواده بزرگ دانشگاه آزاد اسلامی دعوت می کنم با ارسال پیشنهادات خود برای تعالی دانشگاه و تحقق شعار نقش آفرینی در تحقق شعار سال ، اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال ما را در انجام وظیفه خطیری که برعهده داریم، یاری نمایند.

     
     

    منبع :  روابط عمومی    1396/3/2 15:00


    نام و نام خانوادگی :
    ایمیل :
    * متن کامنت :
     

    خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
    تعداد بازدید : 750
    5.5/10 (تعداد آرا 10 نفر )