چهارشنبه 30 مرداد 1398  /  2019 21 Aug   
ساعت :  8:32 GMT  /  تهران -  13:02
مناسبت
ورود اعضا
نام کاربری :
کلمه عبور :
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور
عضویت معاونان و رؤسای آموزشکده ها

این بخش ویژه عضویت معاونان سما و رؤسای
آموزشکده،رؤسای شوراي سياستگذاري،مدیران مالی و مدیران حراست می باشد

«مدرسه ایرانی، معماری ایرانی»
جشنواره و همایش طراحی لباس
با مدارس سما آشنا شوید
باشگاه پژوهشگران
کانون فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی
رفاهی
مرکز نجوم سما
هفته دفاع مقدس گرامی باد
سالنما
30 مرداد 1398
   
  2019 Aug 21
    
   19 ذیحجه 1440
     
    کد پیگیری
    پرسش و پاسخ هفدهم
    سؤال- برای تحول در نظام آموزشی با رویکرد گسترش آموزش‌های فنی و حرفه‌ای چه باید کرد؟
    جواب: در عصر انقلاب اسلامی انتظارات زیادی از آموزش و پرورش مطرح می‌باشد. تعمیق ارزش‌ها و هنجارهای اسلامی و اصلاح دانش و بینش و رفتار دانش‌آموزان و همچنین تعلیم مهارت‌های فردی و اجتماعی و تسهیل روند جامعه‌پذیری آنان و آموختن علوم و معارف دینی و ترویج سبک زندگی ایرانی و اسلامی به نسل نو و آموزش اصول مردم‌سالاری دینی و قانون‌گرایی و انتقال مواریث علمی و ادبی و فرهنگی به آینده‌سازان و آموختن مهارت‌های فنی و حرفه‌ای‌ کارآمد و پرورش قوه خلاقیت و نوآوری و تقویت روح کاوشگری و تحقیق و تعقل و تفکر در کودکان و نوجوانان و تحکیم هویت اسلامی و ایرانی دانش‌آموزان در ردیف توقعات بر حق از نظام تعلیم و تربیت اسلامی قرار دارند. یکی از پدیده‌های نگران‌کننده در جامعه امروز ایران کثرت جوانان بیکار است. کسانی که سالیان متمادی درس خوانده‌اند و از مدرسه به دانشگاه رفته‌اند ولی کاری یاد نگرفته‌اند و امکان استخدام آنان هم وجود ندارد و در معرض آسیب‌های روانی و اجتماعی قرار دارند. به منظور مهار این روند نامطلوب و ایجاد شرایط بهتر برای اشتغال جوانان، مقام معظم رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای مدظله‌العالی زنگ آموزش‌های فنی و حرفه‌ای را در فضای جامعه نواخته‌اند و نظام آموزشی را به سمت هدفمندکردن آموزش‌ها سوق داده‌اند. اگرچه صدای این زنگ طنین‌انداز شده است ولی هنوز نشانه‌ای از عزم ملی برای ایجاد تحول و به تعبیر بهتر تحقق یک انقلاب آموزشی مشاهده نمی‌شود. در حالی که رهبر معظم انقلاب اسلامی با رصد تحولات اجتماعی خطوط اقدام را ترسیم می‌کند و باید بدنه اجرایی و مدیریتی و قانون‌گذاری نظام واکنش مطلوب و مؤثر نشان دهد و وارد میدان عمل شود. رئیس محترم هیأت امناء و سرپرست محترم دانشگاه آزاد اسلامی در ماه‌های اخیر نسبت به ایجاد تحول در نظام آموزشی با رویکرد فنی و حرفه‌ای و مهارت‌آموزی نظرات سازنده‌ای مطرح کرده‌اند. عملیاتی‌کردن این آراء مستلزم اقدامات گوناگونی در سطح ملی و در حوزه دانشگاه آزاد اسلامی و سازمان سماست.
    برای خروج از رخوت آموزشی باید اندیشه تغییر و تحول و ضرورت ایجاد یک انقلاب آموزشی را به نیکی تبیین و تبلیغ کنیم و همه ذی‌نفعان را از حکمت این حرکت آگاه سازیم وگرنه مقاومت در برابر تغییر اتفاق می‌افتد و روند تحول را کُند می‌کند. با منطق قرآن ایجاد تحول در مسیر زندگی امکان‌پذیر است. خداوند می‌فرماید: «اِنَّ اللّهَ لا یُغَیِّرُ ما بِقَومٍ حَتّیَ یُغَیِّروا ما بِاَنفُسِهِم» (سوره رعد، آیه11) و همچنین از قرآن مجید می‌آموزیم که: «وَالَّذِينَ جَاهَدُوا فِينَا لَنَهْدِيَنَّهُمْ سُبُلَنَا» (سوره عنکبوت، آیه 69) تحولات چهار دهه اخیر ایران اسلامی نشان می‌دهد که ملت ایران از قدرت تحول‌آفرینی برخوردار است و می‌تواند آینده خود را به شیوه‌ایی مناسب مهندسی کند و فردای بهتری را به ارمغان آورد. اقدامات شایسته‌ای که در سطح ملی باید رخ بدهد بدین قرار است:
    الف- دولت جمهوری اسلامی ایران به عنوان قوه مجریه و هدایت‌گر نظام آموزشی در مدارس و دانشگاه باید با برگزاری جلسات و تشکیل کارگروه‌ها و انجام مطالعات میدانی و دریافت تجارب ملی و جهانی در حوزه‌های آموزش‌های فنی و حرفه‌ای اقدام به تدوین لوایح قانونی مناسبی کند و با تمشیت یک نهضت مهارت‌آموزی در مدارس و دانشگاه‌ها به تلفیق آموزش‌های نظری و عملی و تعامل بین حوزه صنعت و آموزش همت گمارد و با سیاست‌گذاری درست راه را برای هدایت تحصیلی دانش‌آموزان هموار سازد و با استانداردسازی مشاغل نسبت به پرورش تکنسین‌ها و کاردان‌های فنی و حرفه‌ای و ماهر برنامه‌ریزی کند. در این صورت مدارس و دانشگاه‌ها به تناسب آموزش‌های عملی مرتبط با حوزه خدمات و صنعت و کشاورزی گواهینامه‌های ویژه‌ای برای اشتغال صادر می‌کنند که از قابلیت پذیرش در بخش‌های دولتی و خصوصی برخوردارند و معرف دانش عملی و مهارت دانش‌آموختگان می‌باشد. دولت با تدوین سیاست‌های تشویقی و اعطای تسهیلات به بخش خصوصی می‌تواند زمینه اشتغال دارندگان این گواهی‌نامه‌ها را فراهم آورد.
    نگاهی به نیم‌رخ فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها نشان می‌دهد که جامعه ما با انبوه تحصیل‌کردگان یقه‌سفید مواجه است که فرصت اشتغال به‌دست نمی‌آورند هرچه این قشر متراکم‌تر شود خطر افسردگی و انحرافات اجتماعی بیشتر می‌شود. در مقابل این طیف، با جمعیت زیادی از کسانی مواجه هستیم که بدون آموزش کافی کار یدی انجام می‌دهند ولیکن حد فاصل این دو گروه تا حدودی جای تکنسین‌ها و کاردان‌های فنی و حرفه‌ای خالی است و در مواردی افرادی از آن دو گروه به‌صورت تجربی کارهای خدماتی و فنی و حرفه‌ای را انجام می‌دهند که آثار و تبعات خاصی به بار می‌آورد در حالی که افراد بدون آموزش‌های لازم و کافی نمی‌توانند نقش یک کارگر فنی و تکنسین ماهر را ایفا کنند. توزیع درست نیروی انسانی متناسب با طرح آمایش سرزمین بر وفق با سند چشم‌انداز و برنامه‌های توسعه از کارهای مهم دولت است و اگر مورد توجه قرار نگیرد در آینده خطر بیکاری و کثرت باسوادان بیکار بیشتر می‌شود. یکی از کارهای مهمی که دولت باید به کمک مجلس شورای اسلامی انجام دهد احیای دوره‌های کاردانی پیوسته است یعنی افراد علاقه‌مند به مهارت‌آموزی با پنج سال درس خواندن در دوره متوسطه در مجموع پس از 11 سال تحصیل دیپلم بگیرند و وارد مراکز کاردانی شوند و با مدرک فوق دیپلم و گذراندن آموزش‌های نظری و عملی جذب بازار کار شوند. پدیده‌ای که هم‌اکنون وجود دارد ولی به علت شش ساله‌شدن دوره دبیرستان در حال انقراض است و انگیزه در فارغ‌التحصیلان دبیرستان‌ها برای ورود به دانشگاه‌های مملو از صندلی خالی جاذبه‌ای برای ورود به دوره‌های کاردانی باقی نمی‌گذارد. اگر امروز مراکز کاردانی جوانان نسبتاً زیادی را جلب می‌کنند به خاطر آن است که با یازده سال تحصیل موفق به اخذ دیپلم شده‌اند و با سهولت دوره کاردانی را انتخاب می‌کنند. ولی در آینده دوره‌های کاردانی کم‌رونق می‌شود و فارغ‌التحصیلان طبعاً کارشناسی را بر کاردانی ترجیح خواهند داد. سازمان سما در این خصوص اقداماتی را انجام داده است و هم‌اکنون موضوع در یکی از کارگروه‌های تخصصی شورای عالی انقلاب فرهنگی در دست بررسی است و انتظار می‌رود که قدمی برای احیای دوره‌های کاردانی پیوسته برداشته شود و اگر چنین اتفاقی رخ ندهد حجم تحصیل‌کرده‌های دانشگاهی و بی‌کار افزون‌تر می‌گردد. ناکامی نظام آموزشی در هدایت تحصیلی و بازار گرم بنگاه‌های آموزش تست‌زنی نسل جوان را به سمت حفظ کردن و تراکم اطلاعات و محفوظات سوق می‌دهد و فرصت کارآموزی و کارورزی و کارآفرینی را از آنان سلب می‌کند. نجات از این وضعیت مستلزم طرحی نو و اندیشه‌ای متفاوت است.
    ب- مجلس شورای اسلامی از قدرت قانون‌گذاری ممتازی برخوردار است و می‌تواند از طریق مرکز پژوهش‌ها به آفت‌شناسی دقیق در نظام آموزشی بپردازد و با اصلاح سیاست‌ها و برنامه‌ها راه را برای تصویب قوانین جدید در مسیر گسترش و تعمیق آموزش‌های فنی و حرفه‌ای باز کند. اگر مجلس قانونی را تصویب کند که به موجب آن مدارس و دانشگاه‌ها موظف شوند تا در جوار آموزش‌های نظری متناسب با نیاز جامعه به آموزش‌های عملی روی آورند، فضای کارورزی و آموزش‌های مهارتی متحول می‌شود. اگر به موجب همان قانون همه بخش‌های اقتصادی موظف شوند تا با نظام آموزشی تعامل کنند و استخدام‌ها بدون گواهی صلاحیت اشتغال غیرمجاز قلمداد شود، بازار آموزش‌های فنی و حرفه‌ای گرم می‌شود. تمرکز مجلس بر ضرورت هدایت تحصیلی از سال اول دبیرستان و سوق‌دان طیفی از دانش‌آموزان به سمت آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و اعطای دیپلم با یازده سال تحصیل به آنان باعث گشایشی در کار مراکز آموزش کاردانی و تربیت تکنسین می‌شود. رقیق‌شدن آموزش عالی در دهه گذشته و صدور مدارک تحصیلی کم‌محتوا از آفات کنونی تعدادی از دانشگاه‌های کشور است که با کمک مجلس شورای اسلامی و دولت قابل اصلاح است. کشور ما امروز نیازمند قانون جامع آموزش‌های فنی و حرفه‌ای از پیش‌دبستانی تا تحصیلات تکمیلی است. برخی از رشته‌ها ذاتاً برخوردار از آموزش‌های عملی هستند ولی در عمل به آموزش‌های نظری اتکاء بیشتری دارند و فارغ‌التحصیلان آنها وقتی وارد بازار کار می‌شوند تازه با واقعیت‌های شغلی آشنا می‌شوند. این آفت باید زدوده شود. برخی از رشته‌ها نظری هستند ولی با سیاست‌گذاری درست می‌توان در جوار برنامه آموزشی رسمی یک برنامه آموزش عملی هم اجرا کرد. بالاخص در دوره دبستان و دبیرستان که ظرفیت یادگیری کودکان و نوجوانان بالاست می‌توان با سنجش استعدادها و گرایش‌های آنان، زمینه آموزش‌های عملی را فراهم کرد. همان کاری که در مدارس سما در حال رواج است و آثار مثبتی هم به ارمغان آورده است. در قانون جامع آموزش‌های فنی و حرفه‌ای همه این موارد باید دیده شود و تعریف جدیدی از مدرسه و دانشگاه بیان گردد. در برخی از مدارس پیشرفته و پویا هم‌اکنون در کنار آموزش‌های رسمی، یک یا دو مهارت تعلیم داده می‌شود و خانواده‌ها هم استقبال می‌کنند و هزینه‌های آن را می‌پردازند. دولت و مجلس و آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها باید در یک اتاق فکر مشترک سازوکارهای اجرایی و قانونی را مهیا کنند و جامعه را از کمند نظام آموزشی کم‌ثمر نجات دهند.
    ج- دانشگاه آزاد اسلامی و سازمان سما اگرچه نمی‌توانند به تنهایی ارتباط حوزه صنعت و کشاورزی و خدمات را با نظام آموزشی اعم از مدرسه و دانشگاه برقرار کنند ولی در جایگاه خود می‌توانند پرچم تحول در آموزش‌های فنی و حرفه‌ای را به اهتزاز درآورند و افق جدیدی در پیش روی جوانان باز کنند. اتاق فکر دانشگاه آزاد اسلامی هیأت امناء و هیأت رئیسه و اتاق فکر سازمان سما افزون بر آن دو، شورای سازمان و شورای معاونان آن است. طبعاً طرح‌های تحول باید از این مراجع صادر شود. تغییر و تحول در نظام آموزشی از جهتی شبیه به کشاورزی است که متکی به تحقیق و ترویج از یک سوی و از سوی دیگر مستلزم کاشت و داشت و برداشت است و با کن فیکون به فرجام نمی‌رسد. بلکه نیاز به نقشه راه و طرح و برنامه روشن دارد. البته برخی از کارها هم باید با فوریت انجام پذیرد مثل پرکردن فضای آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای از سال تحصیلی 97-96 به بعد با جذب دانشجویان کارشناسی ناپیوسته در رشته‌های فنی و حرفه‌ای با اولویت فارغ‌ا‌لتحصیلان دوره‌های کاردانی که مشتاق ادامه تحصیل در سما می‌باشند. هم‌اکنون نزدیک به یکصد هزار دانشجو در آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای سما درس می‌خوانند که غالباً از بین دیپلمه‌های یازده ساله انتخاب شده‌اند و به زودی صدور این نوع دیپلم‌ها منسوخ می‌گردد و خلاء محسوسی به وجود می‌آید و بخش عظیمی از سرمایه و ظرفیت دانشگاه و سما خالی می‌ماند و باید با حسن تدبیر مورد استفاده قرار گیرد. واضح است که آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای سما استادان و استادکاران و مدیران و تجهیزات و کارگاه‌های بسیار خوبی دارند و قادرند با مشارکت واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در مقیاس وسیع‌تری از گذشته در اجرای دوره‌های کارشناسی ناپیوسته فعالیت کنند.
    اما سه گامی که در سازمان سما باید برداشته شود تا آموزش‌های فنی و حرفه‌ای منتهی به اشتغال و حرکت مهارت‌آموزی در مدارس و آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای سما از رونق بیشتری برخوردار گردد، عبارتند از:
    الف؛ گام اول: اصلاح اساسنامه سازمان سما با رویکرد فنی و حرفه‌ای است. پیشنهادات اصلاحی برای بازنگری اساسنامه سازمان سما مورد بررسی قرار گرفته است و باید نسخه جدید در هیأت امناء مطرح شود و در صورت صلاحدید تصویب گردد و به‌ عنوان سند بالادستی مدارس و آموزشکده‌ها پشتوانه تحول و تغییر واقع شود. (کلیک)
    ب؛ گام دوم: تعریف سبک مدرسه‌داری در سما است که به موجب آن اختیارات و وظایف و مأموریت مدارس قدری متحول می‌شودو باید به تصویب شورای سازمان برسد. (کلیک)
    ج؛ گام سوم: ارائه تعریف جدیدی از آموزشکده فنی و حرفه‌ای سما با اختیارات و وظایف و مأموریت‌های نوین است که مستلزم تصویب شورای سازمان است. (کلیک)
    تحکیم جایگاه فعالیت‌های کاربنیان در مدارس و آموزشکده‌های سما که از سال گذشته با تصویب شورای سازمان سما اجرا شده است و همچنین گسترش دامنه همکاری سازمان سما و سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور پشتوانه ای برای غنای آموزش‌های مهارتی قلمداد می‌گردد.

     

     
    منبع :  روابط عمومی    1396/3/22 11:32


    نام و نام خانوادگی :
    ایمیل :
    * متن کامنت :
     

    خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
    تعداد بازدید : 1743
    5.5/10 (تعداد آرا 10 نفر )