چهارشنبه 30 مرداد 1398  /  2019 21 Aug   
ساعت :  8:27 GMT  /  تهران -  12:57
مناسبت
ورود اعضا
نام کاربری :
کلمه عبور :
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور
عضویت معاونان و رؤسای آموزشکده ها

این بخش ویژه عضویت معاونان سما و رؤسای
آموزشکده،رؤسای شوراي سياستگذاري،مدیران مالی و مدیران حراست می باشد

«مدرسه ایرانی، معماری ایرانی»
جشنواره و همایش طراحی لباس
با مدارس سما آشنا شوید
باشگاه پژوهشگران
کانون فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی
رفاهی
مرکز نجوم سما
هفته دفاع مقدس گرامی باد
سالنما
30 مرداد 1398
   
  2019 Aug 21
    
   19 ذیحجه 1440
     
    کد پیگیری
    درخواست صدور مجوز هنرستان های ضمیمه دستورکار جلسه هم اندیشی سازمان سما و معاونت آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش
    به گزارش روابط عمومی سازمان سما، جلسه هم اندیشی سازمان سما و معاونت آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با حضور یزدان پناه معاون آموزشی و پژوهشی سازمان سما و زرافشان معاون آموزش متوسطه وزرات آموزش و پرورش و مدیران مربوطه از هر دو سازمان برگزار شد.
    علی  زرافشان با اشاره به ظرفیت موجود پذیرش دانشجو در دانشگاه ها گفت:«هم اکنون به خصوص در زیر مجموعه رشته های ریاضی در دانشگاه ها تعداد داوطلب نسبت به ظرفیت کم است، در سال گذشته نزدیک به 150 هزار داوطلب داشتیم، درحالی که ظرفیت پذیرش در رشته ریاضی 300 هزار نفر بوده است .از اینرو پذیرفته شدن در رشته های کارشناسی در دانشگاه ها به راحتی امکان پذیر شده. به ویژه که از سال گذشته سازمان سنجش، پذیرش در برخی از رشته ها را هم بر اساس سوابق تحصیلی انجام داده است.»


     
    وی در ادامه از سرمایه گذاری دانشگاه آزاد و سازمان سما در جهت توسعه دوره های کاردانی و اقدامات مطلوب در این زمینه قدردانی کرد.
    معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش در ادامه گفت:«بر اساس جلسه اخیری که ما داشته ایم مصوب شد دو مجموعه مدرسه توسط سما در چابهار راه اندازی شود و علی رغم رویکردهایی که در نظام و دولت نسبت به فنی و حرفه ای وجود دارد، مدارس سما در دوره متوسطه کمتر به آموزش های فنی و حرفه ای ورود پیدا کرده است و عمدتا به شاخه نظری پرداخته است.»    زرفشان با اشاره به معضل پیش روی مراکز متولی دوره های کاردانی پیشنهاد برگزاری آموزش های فنی و حرفه ای را طرح کرد و گفت:«در جلسه که اخیرا با دانشگاه فنی و حرفه ای داشته ایم تاسیس هنرستان های ضمیمه یا هنرستان های وابسته به دانشگاه را پیشنهاد داده ایم تا دانش آموزان بتوانند از منابع و امکانات و فضاهای دانشگاهی و اساتید موجود استفاده نمایند.»
    سپس یزدان پناه معاون آموزشی و پژوهشی سازمان سما ضمن تبریک ماه مبارک رمضان از مهندس زرافشان و و همکاران ایشان به واسطه فراهم نمودن زمینه برگزاری  این نشست قدردانی کرد.    معاون آموزشی و پژوهشی سازمان سما با اشاره به تغییر نظام آموزشی و دوازده ساله شدن تحصیل گفت:«این تغییر در نظام آموزشی یکی از دغدغه های جدی ماست، گرچه ما در آموزشکده های فنی و حرفه ای که عمدتا کاردانی پیوسته هستند بیش از 97 هزار دانشجو داریم که با کاهش این تعداد در سال های آتی روبرو خواهیم بود، و برای حل این معضل راهکارهایی را نیز از جمله مذاکره با مراکز صنعتی در پیش گرفته ایم. در برخی از شهرستان ها روسای آموزشکده ها توانستند مشاغل و پیمانکاران را برای آموزش به سمت آموزشکده های سما بیاورند. اما پیش بینی می شود که هر ساله تعداد داوطلبان ورود به سما کاهش بیابد از این جهت ما با ارسال نامه ای خدمت دکتر روحانی ریاست محترم جمهور خلاء تربیت تکنسین را در آینده مطرح کرده ایم و از ایشان درخواست داشتیم که در اینخصوص چاره ای اندیشه شود و دکتر روحانی نیز نامه را به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارجاع دادند و در همین راستا ما نیز جلسه ای با مسئولان مربوط در شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار نمودیم تا بتوانیم راهکاری بیابیم.»

     

    یزدان پناه ادامه داد:«یکی از حوزه هایی که در این زمینه بسیار تصمیم ساز است حوزه معاونت آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش است زیرا هرجایی که این بحث مطرح شود از این دوستان نظر خواهند خواست و چنانچه حلقه تربیت تکنسین از  بخش آموزشی حذف شود برای جامعه قطعا مفید نخواهد بود.»
    یزدان پناه با اشاره به انتقاد زرافشان از عدم ورود سما به بخش فنی و حرفه ای در دوره متوسطه خاطر نشان کرد:«ما هم اکنون در حدود 2000 دانش آموز در مقطع هنرستان داریم اما با سختی در حال اداره آنها هستیم تجربه نشان داده است که اقبال خانواده ها برای تحصیل در بخش هنرستان های غیردولتی ضعیف است، خانواده ها سرمایه گذای هایی که در بخش نظری انجام می دهند در بخش فنی و حرفه ای انجام نمی دهند. از دیگر سو اداره کار و دانش و فنی و حرفه ای در بخش غیر دولتی با هزینه بالایی روبروست. اما علی رغم همه این نکات  ما مشتاق به فعال نمودن هنرستان های مستقل و ضمیمه  و سرمایه گذاری بر روی آنها هستیم. از اینرو از شما درخواست صدور مجوز هنرستان های ضمیمه متوسطه نظری را داریم تا بتوانیم از امکانات و ظرفیت های آموزشکده ها استفاده نماییم. برخی از دبیرستان های ما در شهرستان این اقدامات را انجام داده اند اما متاسفانه آموزش و پرورش شهرستان ها همکاری های لازم را انجام نمی دهند.»


     

    یزدان پناه ادامه داد:«پیشنهاد می شود در بودجه ای که آموزش و پرورش برای خرید خدمات آموزش دارد بخشی را به این موضوع اختصاص دهد و بخشی از شهریه را نیز ما به خانواده ها تخفیف دهیم تا بتوانیم رشته های هنرستان ها را با کمک یگدیگر فعال نماییم. سما این آمادگی را دارد. هم اکنون هم برخی از شهرها مدارس سما را با همکاری آموزش و پروش راه اندازی کرده ایم و جالب این است که همه معلمان ما در این مدارس اکثرا تحصیل کرده های رشته های مرتبط با آموزش ابتدایی یا علوم تربیتی هستند و ما دوره های آموزش ضمن خدمت برای این افراد برگزار نموده ایم و این افراد به معلمان جوان، باهوش و با کیفیت تبدیل شده اند که همین کار را می توان برای هنرستان ها نیز انجام داد.»
     

     
    وی با اشاره به موضوع پژوهش سراها عنوان کرد:« سما در زمینه پژوهش سراها سرمایه گذاری های خوبی صورت گرفته است  و در تفاهم نامه مذکور نیز به این موضوع پرداخته ایم و از سوی شما انتظار کمک، مساعدت معنوی و همکاری نزدیک را داریم.»
    یزدان پناه با بیان طرح مهارت محوری در مدارس سما گفت:«در هر مدرسه  سما دانش آموزان یک مهارت را اصل قرار داده ایم و در همین راستا طرحی را تحت عنوان طرح کاربنیان در شورای سازمان به تصویب رسانده ایم، که دانش آموزان با فرهنگ کار آشنا شوند و به صورت آزمایشی در چند مدرسه اجرایی نموده و بازخوردهای خوبی را دریافت کرده ایم. به طور مثال در یکی از مدارس، گلخانه ای را با همکاری دانش آموزان  تاسیس کرده و توانسته ایم به مرحله فروش برسانیم. این گونه فعالیت های کاربنیان کیفیت اموزش ما را بالا برده است. در بخش آموزش فنی و حرفه ای نیز توانسته ایم در برخی آموزشکده ها تولیدات وسایل و تجهیزات کارگاهی داشته باشیم. گرچه هدف اصلی ما در فعالیت های کاربنیان تنها کسب درآمد نیست، بلکه کیفیت آموزش ما را ارتقا بخشیده است لذا مصمم هستیم این طرح های آزمایشی را برای سال تحصیلی اینده گسترش و توسعه دهیم. حتی در دوره ابتدایی نیز ، دانش آموزان ابتدایی سما  وارد شدند مثلاً سمای یاسوج توانسته اند در حوزه فناوری های نانو ورود پیدا کنند و دست به تولید عطر نانو بزنند و افتخاراتی را در مسابقات  گوناگون کسب نمایند.»


    .

    یزدان پناه با اشاره به مجوز دریافت شده در گذشته گفت:« بر اساس این مجوز کارگاه ها و آزمایشگاه های واحد های دانشگاهی می تواند در اختیار مدارس سما قرار گیرد تا دانش آموزان سما از تجهیزات و ظرفیت های دانشگاه نیز بهره مند شوند.»
    وی  هدف از برگزاری این جلسه را بهره مندی از رهنمودهای معاونت متوسطه وزارت آموزش و پرورش و همکاران ایشان و نهایی نمودن تفاهم نامه پیشین برشمرد و گفت:«سما با بیش از هفتاد هزار دانش آموز در 600 مدرسه بخشی از آموزش و پرورش در بخش غیردولتی می باشد. این امر افتخاری برای  سازمان سما و  ظرفیت بسیار خوبی برای وزارت آموزش و پرورش است. ما طی نامه ای که در زمان دکتر فانی به ریاست جمهور نوشتیم، آمادگی خود را برای اداره 200 تا 300 هزار دانش آموز در بخش خرید خدمات آموزشی اعلام داشتیم.  هم اکنون نیز با مبلغی در حدود 600 هزار تومان که آموزش و پرورش پرداخت می کند در حال مدرسه داری هستیم  و سود اندکی که حاصل می شود نیز برای سما هزینه خواهد شد.»

     

     
    یزدان پناه ضمن برشمردن شرایط، امکانات، نیروی انسانی و تجربیات سازمان سما از ارائه خدمات بیشتر در صورت همکاری آموزش و پرورش خبر داد.
    وی در خاتمه بر اساس شرایط پیش رو در نظام آموزشی از برنامه های دیگری در حوزه دانشگاهی برای برون رفت از این شرایط خبر داد.
     سپس یمینی مدیر امور مدارس ضمن ابراز خرسندی از فرصت پیش آمده، از عدم همکاری برخی از ادارات آموزش و پرورش استان ها و  شهرستان ها درخصوص توسعه مجموعه مدارس سما سخن گفت.
    وی با اشاره به شرایط پیش رو گفت:« تهدید پیش آمده برای دانشگاه ها، فرصتی برای مدارس سما و آموزش و پرورش محسوب خواهد شد. بسیاری ازدانشگاه ها باتوجه به این که تعداد دانشجویانشان کم شده اند علاقمند به راه اندازی مدارس سما می باشند زیرا برخورداری از فضاهای مناسب، امکانات و تجهیزات خوبی که در اختیار دارند  شرایط بسیار مطلوبی فراهم می باشد، بعضی از واحدهای ما علاقمند به راه اندازی رشته های متنوع در بخش کار و دانش و هنرستان هستند اما ظاهرا علاقمندی و استقبال از سوی آموزش و پرورش صورت نمی گیرد. در این میان برخی از ادارت آموزش و پرورش استان ها و شهرستان ها همکاری بسیار خوبی دارند.»
    در ادامه بخش هایی از تفاهم نامه قرائت شد و در خصوص بخش های مختلف آن بحث و بررسی شد.

     


    دکتر مقدم مدیرکل فنی و حرفه ای آموزش متوسطه ضمن شااره به 12 ساله شدن تحصیل گفت:« اگرچه کاردانی و دوره های تربیت تکنسین جز ضروریت جامعه ماست اما با 12 ساله شدن تحصیل خواه ناخواه خانواده ها تمایل به ادامه تحصیل فرزندانشان در مقاطع کارشناسی و مهندسی را خواهند داشت و این موضوع دوره های تربیت تکنسین را به جد دچار ضربه و اسیب خواهد کرد.»
    وی ادامه داد:«هنرستان های ضمیمه در خود آموزش و پرورش هم دارای رشته های محدود است، شاید علت برخی از عدم همکاری ها در تعدادی از استان ها، رشته هایی است که می خواهد عرضه شود. اما اگر بتوانیم در هنرستان های سما یک رشته ضمیمه صنعت را ایجاد نماییم که آموزشکده های فنی و حرفه ای امکانات آن را داشته باشد موافقت صورت خواهد گرفت.»
    دکتر مقدم سیاست های فعلی آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش را توجه به مدارس غیردولتی دانست و گفت:«هدف ما راه اندازی رشته های سنگین و رشته های مورد نیاز جامعه هست اگر این رشته ها پیشنهاد شود همکاران در استان ها می توانند همیاری های لازم را انجام دهند.»
    وی درخصوص حضور همزمان دانش آموزان و دانشجویان در آموزشکده ها و آسیب های احتمالی نکاتی را خاطر نشان کرد  و از تمایل همکاری آموزش و پرورش در زمینه توسعه رشته های فنی و حرفه ای در سما سخن گفت.
    سپس شمس نیا مدیر امور آموزشکده های سما گفت:«ما با توجه به امکانات مان برای توسعه هنرستان ها در بخش فنی و حرفه ای بیشتر رشته های سنگین و نیمه سنگین در حوزه صنعت را مدنظر داریم. به طور مثال با توجه به بافت صنعتی بودن اراک ما برای ساخت و تولید در رشته های مکانیک خودرو، برق و ... امکانات خوبی داریم.»
    وی با اشاره به سخنان دکتر زرافشان ادامه داد:«درست است که اقبال اینک به سمت کارشناسی است اما تردیدی نیست که کنار هم نشستن دیپلمه های فنی و حرفه ای و دیپلمه های ریاضی فیزیک حتی اگر به خاطر وجود ظرفیت های خالی محقق شود، عملا کیفیت هر دو گروه در کنار هم همخوان نیست، دیپلمه های نظری با افق و دورنمایی دیگر آموزش می بینند تا در فضای نظری باشند و اما  فنی و حرفه ای ها مهارتی و عملیاتی هستند و این رقابتی نابرابر است،  ما در این زمینه پیگیر هستیم اما این موضوع نیاز به یک سیاست گذاری های کلان دارد و ما در سازمان سما آمادگی همکاری همه جانبه را در این خصوص داریم.»
    تاسیس پژوهش سراها، ارتقا ظرفیت مدارس سما با توجه به امکانات و ظرفیت های این سازمان بر اساس اقبال آموزش و پرورش به مشارکت با سما، راه اندازی هنرستان پیوسته با مراکز فنی و حرفه ای سما، تضمین بازار کار دانشجویان سمایی، استفاده از ظرفیت مهارت آموزی در مدارس سما، ورود مدارس سما به "مدیریت تعالی"، توسعه هنرستان های ضمیمه در سما با توجه به ظرفیت پذیرش دانش آموز و رشته های غیر موازی با هنرستان های دولتی در استان ها، اشتراک تجربیات طرح مهارت محوری در سما با آموزش و پرورش، تعیین اولویت های استانی و رشته ای برای راه اندازی هنرستان های ضمیمه ای از سوی سما، جذب نیروی به صورت ساعتی در بسته های حمایتی و ... از جمله مطالب طرح شده در جلسه بود.

     


    منبع :  روابط عمومی    1396/3/28 15:17


    نام و نام خانوادگی :
    ایمیل :
    * متن کامنت :
     

    خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
    تعداد بازدید : 1068
    5.5/10 (تعداد آرا 10 نفر )