شنبه 4 فروردين 1397  /  2018 24 Mar   
ساعت :  8:23 GMT  /  تهران -  12:53
مناسبت
ورود اعضا
نام کاربری :
کلمه عبور :
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور
گفت و گو
رفاهی
باشگاه پژوهشگران
مرکز نجوم سما
هفته دفاع مقدس گرامی باد
پرسش مهر
عضویت معاونان و رؤسای آموزشکده ها

این بخش ویژه عضویت معاونان سما و رؤسای
آموزشکده،رؤسای شوراي سياستگذاري،مدیران مالی و مدیران حراست می باشد

سالنما
4 فروردين 1397
   
  2018 Mar 24
    
   7 رجب 1439
     
    کد پیگیری
    پرسش و پاسخ هجدهم
    سوال- فلسفه نماز از دیدگاه قرآن چیست؟

    جواب : اقامه نماز اصلی‌ترین ویژگی مسلمانی است و ترک آن اسباب انحطاط انسان را فراهم می‌آورد. تعداد زیادی از کسانی که نماز نمی‌خوانند ناشی بی‌اطلاعی آنان از فلسفه نماز است. برخی از جوانان می‌پرسند چرا باید نماز بخوانیم؟ باید پاسخ‌های قانع‌کننده‌ای به آنان داد و زمینه تحکیم ارتباط این افراد را با خداوند مهیا کرد. بهترین منابعی که فلسفه نماز و نقش فرهنگی و اجتماعی و اخلاقی آن را بیان کرده‌اند قرآن و احادیث و روایات می‌باشند. مفسران قرآن مجید درباره آیات قرآن در باب نماز مطالب عمیق و آموزنده‌ای بیان کرده‌اند و معلمان می‌توانند با تبدیل آنها به آموزه‌های ساده‌تر راه تعقل و تفکر دانش‌آموزان و دانشجویان را باز کنند. نماز اتصال عبد به معبود است و ثمره آن تقرب و حرکت از تاریکی‌ها به سمت روشنی و دست‌یابی به حیات طیبه و زندگانی معقول می‌باشد. کسی که با مبدا و معاد و یکتاپرستی مأنوس باشد از اقامه نماز لذت می‌برد و دیدارهای مکرر با محبوب را مغتنم می‌شمارد و تن به کارهای ناروا نمی‌سپارد.
    عبادت در اسلام هم بعد الهی دارد و هم از وجهه اجتماعی برخوردار است و عامل اصلاح معاش و معاد جامعه قلمداد می‌شود. از این‌رو نماز وقتی در مسجد و به صورت جماعت برگزار می‌شود هم پیوند مخلوق با خالق برگزار می‌شود و هم پیوند مخلوق با نظارت خالق رخ می‌دهد و مناسبات توحیدی شکل می‌گیرد. بدین منوال نماز تبدیل به یک مکتب تربیتی و اجتماعی می‌شود و با رویکرد خداباوری آحاد امت را باهم در تعامل و تعاون قرار می‌دهد. از آیات شریفه قرآن مجید استنباط می‌شود که نماز با پدیده‌های گوناگونی در ارتباط است و فهم این پیوندها فلسفه نماز را در اذهان روشن می‌سازد. برخی از این تناسب‌ها و ارتباط‌ها را می‌توان با زبان ساده برای دانش‌آموزان و دانشجویان بیان کرد و شناخت آنان را نسبت به فلسفه نماز ارتقا  داد. برای نمونه:
    -1 نماز و ایمان به غیب
    نماز براساس اعتقاد به توحید اقامه می‌شود یعنی انسان باید با مبدا و معاد مأنوس شود و در پرتو باور عمیق به خداوند به اقامه نماز روی آورد خداوند می‌فرماید: «الَّذِينَ يُؤْمِنُونَ بِالْغَيْبِ وَيُقِيمُونَ الصَّلَاةَ /  (همان) کسانى که به غیب [=حقایقى که از حس پوشیده و پنهان است] ایمان مى‌آورند و نماز را برپا مى‌دارند» (بقره 35(
    اصلی‌ترین جلوه‌های عالم غیب وجود خداوند یکتا و روز قیامت و ملائکه و حقایق دیگر می‌باشند که در تعلیم و تربیت اسلامی باید مد نظر قرار گیرند. کسی که باور به عالم غیب ندارد به آسانی دل به نماز نمی‌سپارد.
     
    2- نماز و زکات
    در تعداد قابل توجهی از آیات قرآن مجید نماز و زکات در کنار هم آمده‌اند و پیوند این دو فریضه نشان‌دهنده جامعیت دین مبین اسلام است. کسی که نماز می‌خواند نمی‌تواند به فقر و پریشان‌حالی افراد نیازمند بی‌اعتنا باشد بلکه باید طبق موازین فقهی بخشی از درآمد خود را در راه خدا صرف کند و در دسترس نیازمندان قرار دهد و همین کار باعث جلوگیری از ایجاد شکاف‌های طبقاتی می‌شود و تعادل جامعه را حفظ می‌کند در قرآن مجید آمده است: «وَأَقِيمُوا الصَّلَاةَ وَآتُوا الزَّكَاةَ وَارْكَعُوا مَعَ الرَّاكِعِينَ / و نماز را بر پا دارید، و زکات را بپردازید، و همراه رکوع‌کنندگان رکوع کنید.» (بقره 35)
    3- نماز و گفتار نیک
    کسی که اهل نماز است سخنان نیکو بر زبان می‌آورد. در قرآن قول سدید و قول معروف و گفتار نیکو از اهمیت برخوردار است. خداوند می‌فرماید: «قُولُوا لِلنَّاسِ حُسْنًا وَأَقِيمُوا الصَّلَاةَ وَآتُوا الزَّكَاةَ / به مردم سخن نیک بگویید؛ و نماز را برپا دارید؛ و زکات بپردازید.» (بقره 83)
    4- حل مشکلات به کمک نماز
    معروف است که ابوعلی سینا وقتی با یک مشکل علمی غامض مواجه می‌شد دو رکعت نماز می‌خواند و با استعانت از نماز و پیوند با خدا بر حل مشکل فائق می‌آمد. فرد و جامعه اهل اقامه نماز در سختی‌هابه خدا پناه می‌برد و با استعانت از خداوند توانا موانع را پشت سر می‌گذارد. خداوند می‌فرماید: «يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اسْتَعِينُوا بِالصَّبْرِ وَالصَّلَاةِ /  ای افرادی که ایمان آورده‌اید! از صبر(و استقامت) و نماز، کمک بگیرید» (بقره 153)
    5- پیوند نماز با خشوع در برابر پروردگار
    کسانی که اهل نمازند در برابر خداوند فروتن و ترسان و خاشع می‌باشند و نشانی از خودبزرگ‌بینی و تکبر در آنان یافت نمی‌شود و اگر خاشع نباشند دل به اقامه نماز نمی‌سپارند و زیر بار عبادت نمی‌روند. یکی از معضلات انسان‌‌های غیرالهی تکبر و خودخواهی آنان است ولی نمازگزاران واقعی در برابر خداوند خاشع و در برابر انسان‌ها عاری از تکبرند و با تواضع رفتار می‌کنند. خداوند می‌فرماید: «وَاسْتَعِينُوا بِالصَّبْرِ وَالصَّلَاةِ ۚ وَإِنَّهَا لَكَبِيرَةٌ إِلَّا عَلَى الْخَاشِعِينَ  / از صبر و نماز یارى جویید؛ (و با شکیبایى و مهار هوس‌هاى درونى و توجه به پروردگار، نیرو بگیرید؛) و این کار، جز براى خاشعان، دشوار و سنگین است.» (بقره 45)
     
    6- نماز و انفاق
    در فرهنگ توحیدی یک عبادت می‌تواند زمینه‌ساز فضیلت‌های گوناگونی در انسان و جامعه باشد. از قرآن مجید به خوبی در می‌یابیم که اقامه‌کنندگان نماز اهل انفاق و پرکردن شکاف‌های جامعه هم هستند و بین نماز و انفاق پیوند روشنی وجود دارد. خداوند می‌فرماید: «الَّذِينَ يُقِيمُونَ الصَّلَاةَ وَ مِمَّا رَزَقْنَاهُمْ يُنفِقُونَ / همان کسانى که نماز را برپا مى‌دارند؛ و از آنچه به آنها روزى داده‌ایم، انفاق مى کنند.» (انفال 3)
    ایمان به خداوند سرچشمه فضائل زیادی استکه در شخصیت انسان مجال بروز و ظهور پیدا می‌کند و خودشکوفایی و کمال را به ارمغان می‌آورند و از همین رهگذر است که نمازخوان مومن، اهل انفاق هم هست و در برابر درماندگان بی‌اعتنا نیست.
    7 - نماز و وقت‌شناسی
    انسان اهل نماز وقت‌شناس و دقیق است چون هم خداوند برای نماز اوقات معینی قرار داده است و هم به مسلمانان امر فرموده است که مراقب و مواظب نمازهایشان باشند و آنها را در همان اوقات اقامه کنند. خداوند می‌فرماید: «إِنَّ الصَّلَاةَ كَانَتْ عَلَى الْمُؤْمِنِينَ كِتَابًا مَّوْقُوتًا / زیرا نماز، براى مؤمنان وظیفه اى است ثابت و داراى اوقات معین.» (نساء 103) و همچنین خداوند امر می‌کند: «حَافِظُوا عَلَى الصَّلَوَاتِ وَالصَّلَاةِ الْوُسْطَىٰ / در انجام (به موقع و کامل) همه نمازها و (به خصوص) نماز وسطى [= نماز ظهر ]کوشا باشید و از روى خضوع و اطاعت» (بقره 238)
    درباره صلوه الوسطی مفسران نظرات متفاوتی دارند برخی می‌گویند نماز عصر است و برخی نماز ظهر و بعضی هم به سایر نمازها من‌جمله نماز صبح اشاره می‌کنند. ظاهراً نماز صبح بیشتر مصداق صلوه الوسطی است زیرا هم در بین‌الطلوعین اقامه می‌شود یعنی میانه روز و شب و هم خطرپذیرتر است و نیاز به حفاظت دارد و انسان ممکن است در اثر خواب شیرین و سنگین صبح گاهی دچار غفلت شود و وقت آن را از دست بدهد. در هر حال وقت‌شناسی و دقت نسبت روشنی با اقامه نماز دارد و اهل نماز در مدیریت زمان و بهره‌وری بهینه از آن مسؤولیت دارند.
    8- نماز و نیکوکاری
    در فرهنگ انبیاء، نمازگزاران اهل نیکوکاری و انجام امور خیر هستند. خداوند می‌فرماید: «وَأَوْحَيْنَا إِلَيْهِمْ فِعْلَ الْخَيْرَاتِ وَإِقَامَ الصَّلَاةِ / و انجام کارهاى نیک و برپاداشتن نماز را به آنها وحى کردیم» (انبیاء 73)
    9- نماز و استقامت در برابر سختی‌ها
    انسان در گذرگاه زندگی با مشکلات و سختی‌های متعددی روبه‌رو می‌شود. انسان‌های بی‌ایمان و سست عنصر گاهی در برابر دشواری‌ها و مصائب تاب نمی‌آورند و مرتکب انتحار می‌شوند ولی مؤمنان راستین استقامت می‌ورزند و سختی را پشت سر می‌گذارند خداوند می‌فرماید: «وَالصَّابِرِينَ عَلَىٰ مَا أَصَابَهُمْ وَالْمُقِيمِي الصَّلَاةِ / و آنها که در برابر مصیبت‌هایى که به آنان مى‌رسد، شکیبا هستند; و آنها که نماز را برپا مى‌دارند» (حج 35)
    پس صبر و استقامت در برابر پیشامدهای سنگین از ویژگی‌های نمازگزاران حقیقی است و نماز عنصر و گوهر انسان را مستحکم و مقاوم می‌کند.
     10- نماز و جلوگیری از انحرافات اخلاقی
    یکی از کارکردهای مهم نماز ممانعت از آلوده‌شدن فرد و اجتماع به منکرات و انحرافات است. امروزه جوامع صنعتی گرفتار پلیدی‌های زیادی شده‌اند و کشورهای اسلامی هم در معرض این آلودگی‌ها قرار دارند.نماز قدرت بازدارندگی ممتازی دارد و می‌تواند سلامت اخلاقی جامعه انسانی را تأمین و تضمین کند و از هرج و مرج در مناسبات اجتماعی و خانوادگی ممانعت به عمل آورد. اگر انسان نمازگزاری هم مرتکب عمل خلافی شود دچار ندامت می‌گردد و توبه می‌کند و خود را از لوث گناه پاک می‌سازد. خداوند می‌فرماید: «إِنَّ الصَّلَاةَ تَنْهَىٰ عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنكَرِ /  نماز (انسان را) از زشتی‌ها و اعمال ناپسند باز مى‌دارد» (عنکبوت 45)
    11  - نماز و یاد خدا
    نماز از مصادیق بارز ذکر خداوند و کسانی که نماز می‌خوانند خدا را ناظر بر اعمال خود می‌یابند و دست به هرکاری نمی‌زنند. از این رو خداوند مسلمانان را تشویق می‌کند که نماز را آن‌گونه اقامه کنند که همواره به یاد او باشند و کسی را شریک او قرار ندهند و می‌فرماید: «إِنَّنِي أَنَا اللَّهُ لَا إِلَٰهَ إِلَّا أَنَا فَاعْبُدْنِي وَأَقِمِ الصَّلَاةَ لِذِكْرِي / منم خداوند یگانه؛ معبودى جز من نیست؛ مرا پرستش کن، و نماز رابراى یاد من بپادار» (طه 14)
    پس یکی از حکمت‌های نماز این است که نمازگزار پیوسته به یاد خدا باشد و در نماز به او وصل شود و جز او را نبینند.
    -12نماز و گسترش فرهنگ نماز
    اقامه‌کننده نماز فقط گلیم خود را از آب بیرون نمی‌کشد و تنها به رستگاری خود نمی‌اندیشد بلکه افزون بر این، در فکر نجات دیگران هم هست یعنی هم نماز را در محیط خانه خود اقامه می‌کند و اهل خانواده خود را به انجام این فریضه الهی تشویق می‌کند و در این راه استقامت و صبوری می‌ورزد آن‌گونه که خداوند می‌فرماید: «وَأْمُرْ أَهْلَكَ بِالصَّلَاةِ وَاصْطَبِرْ عَلَيْهَا / خانواده خود را به نماز دستور ده؛ و بر انجام آن شکیبا باش» (طه 123)
    و هم به اندازه‌ای که قدرت و تمکن دارد نماز را در جامعه ترویج می‌کند و اسباب اقامه آن را فراهم می‌آورد آن‌طور که خداوند می‌فرماید: «الَّذِينَ إِن مَّكَّنَّاهُمْ فِي الْأَرْضِ أَقَامُوا الصَّلَاةَ / همان کسانى که هرگاه در زمین به آنها قدرت ببخشیم، نماز را برپا مى‌دارند» (حج 41(
    کسی که از نور نماز روشن شده است تلاش می‌کند که این نور را بر مسیر دیگران هم به تاباند و اسباب رستگاری آنان را فراهم آورد و این اوج خیرخواهی و هدایت‌گری است که عاید اهل قبله می‌شود.
    -13 نماز و صیانت از تمدن‌ها و قوام جوامع انسانی
    تمدن جامعه‌ای که از مدار ذکر الهی و نماز خارج شود محکوم به انقراض و مرگ تدریجی است. قرآن مجید این سنت الهی را این‌گونه بیان می‌فرماید: «فَخَلَفَ مِن بَعْدِهِمْ خَلْفٌ أَضَاعُوا الصَّلَاةَ وَاتَّبَعُوا الشَّهَوَاتِ  / امّا پس از آنان، فرزندان ناشایسته‌اى جاى آنها را گرفتند که نماز را تباه کرده، و از شهوات پیروى نمودند» (مریم 59(
    از این آیه تکان‌دهنده به نیکی روشن می‌شود که یکی از مهم‌ترین علل فروپاشی تمدن‌ها و انقراض جوامع ضایع‌کردن نماز و پیروی از شهوات نفسانی و خروج از مدار ذکر الهی است و در همین جا حکمت نماز در بازدارندگی از فحشا و منکر بهتر آشکار می‌شود.
    -14 نماز و ایستادگی در برابر زرق و برق دنیا
    نماز عنصر انسان را محکم و نفس نمازگزار را نفیس و گران‌سنگ می‌کند به‌طوری که هر بادی او را تکان نمی‌دهد و در لغزش‌گاه‌ها خود را نمی‌بازد و تن به بدکاری و دنیاطلبی نمی‌سپارد. نمازگزار نصیب و بهره خود را از دنیا فراموش نمی‌کند و به معاش خود هم رسیدگی می‌کند اما معاد خود را در پای معاش خویش قربانی نمی‌کند در وصف چنین انسان‌های بافضیلتی خداوند می‌فرماید: «رِجَالٌ لَّا تُلْهِيهِمْ تِجَارَةٌ وَلَا بَيْعٌ عَن ذِكْرِ اللَّهِ وَإِقَامِ الصَّلَاةِ / مردانى که هیچ تجارت و داد و ستدى آنان را از یاد خدا و برپا داشتن نماز غافل نمى کند» (نور 37(
    -15 نماز و بهداشت
    تن و لباس نمازگزار باید مطهر باشند و نمازگزار موظف است پیش از اقامه نماز خود را مطهر کند و وضو بگیرد و پاک به دیدار معبود برود خداوند می‌فرماید: «يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِذَا قُمْتُمْ إِلَى الصَّلَاةِ فَاغْسِلُوا وُجُوهَكُمْ وَأَيْدِيَكُمْ إِلَى الْمَرَافِقِ وَامْسَحُوا بِرُءُوسِكُمْ وَأَرْجُلَكُمْ إِلَى الْكَعْبَيْنِ ۚ وَإِن كُنتُمْ جُنُبًا فَاطَّهَّرُوا ۚ وَإِن كُنتُم مَّرْضَىٰ أَوْ عَلَىٰ سَفَرٍ أَوْ جَاءَ أَحَدٌ مِّنكُم مِّنَ الْغَائِطِ أَوْ لَامَسْتُمُ النِّسَاءَ فَلَمْ تَجِدُوا مَاءً فَتَيَمَّمُوا صَعِيدًا طَيِّبًا فَامْسَحُوا بِوُجُوهِكُمْ وَأَيْدِيكُم مِّنْهُ ۚ مَا يُرِيدُ اللَّهُ لِيَجْعَلَ عَلَيْكُم مِّنْ حَرَجٍ وَلَٰكِن يُرِيدُ لِيُطَهِّرَكُمْ وَلِيُتِمَّ نِعْمَتَهُ عَلَيْكُمْ لَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ / اى کسانى که ایمان آورده‌اید! هنگامى که براى نماز بر مى‌خیزید، صورت و دست‌ها را تا آرنج بشویید؛ و سر و پاها را تا برآمدگى روى پا مسح کنید. و اگر جنب باشید، خود را بشویید (و غسل کنید). و اگر بیمار یا مسافر باشید، یا یکى از شما از محل پستى آمده (و قضاى حاجت کرده)، یا با زنان آمیزش جنسى داشته‌اید، و آب (براى غسل یا وضو) نیافتید، بر زمین پاکى تیمّم کنید؛ (به این طریق که) صورت [= پیشانى] و دست‌هایتان را با آن مسح کنید، خداوند نمى‌خواهد شما را در تنگنا قرار دهد؛ بلکه مى‌خواهد شما را پاک سازد و نعمتش را بر شما تمام نماید؛ شاید شکر به جا آورید.» (مائده 6(
    از این‌رو در دوران تمدن اسلامی، کشورهای مسلمان نماد پاکیزگی و نظافت بوده‌اند و مستشرقانی که تاریخ تمدن نوشته‌اند و سرزمین اسلامی را با کشورهای اروپایی در قرون وسطی مقایسه کرده‌اند به این برتری بهداشتی در جهان اسلام اعتراف کرده‌اند.
    -16 نماز و مسؤولیت اجتماعی
    لقمان حکیم در سفارش به فرزند خود به او یادآور می‌شود که نماز را اقامه کن و امر به معروف و نهی از منکر به جای آور و در برابر سختی‌ها ایستادگی از خود نشان بده و استقامت بورز. در سوره لقمان آمده است: «يَا بُنَيَّ أَقِمِ الصَّلَاةَ وَأْمُرْ بِالْمَعْرُوفِ وَانْهَ عَنِ الْمُنكَرِ وَاصْبِرْ عَلَىٰ مَا أَصَابَكَ ۖ إِنَّ ذَٰلِكَ مِنْ عَزْمِ الْأُمُورِ / پسرم! نماز را برپا دار، و امر به معروف و نهى از منکر کن، و در برابر مصایبى که به تو مى‌رسد شکیبا باش که این از کارهاى مهمّ است.» (لقمان 17(
    و این حقیقت نشان می‌دهد که نمازگزار مسؤولیت اجتماعی دارد و در برابر رفتارهای ناروا بی‌اعتنایی نمی‌کند و برای اصلاح جامعه همت می‌گمارد.
    -17 پیوند نماز و قرض‌الحسنه
    همان‌طور که نماز همسایه دیوار به دیوار زکات و انفاق و قول حسن است در قرآن مجید همجوار قرض‌الحسنه هم می‌باشد. خداوند می‌فرماید: «وَأَقِيمُوا الصَّلَاةَ وَآتُوا الزَّكَاةَ وَأَقْرِضُوا اللَّهَ قَرْضًا حَسَنًا /  و نماز را برپا دارید و زکات بپردازید و به خدا «قرض الحسنه» دهید (در راه او انفاق نمایید)» (مزمل 20(
    از این آیه در می‌یابیم که مؤمنان و نمازگزاران نسبت به هم‌کیشان خود تعهد دارند و با رعایت مواسات و از خودگذشتگی گره از کار دیگران می‌گشایند و بخشی از نعمت‌های خود را به آنان ارزانی می‌دارند و به همدیگر قرض‌الحسنه می‌دهند. قرض‌الحسنه از تجلیات جامعه توحیدی و ربا از پدیده‌های جامعه شرک‌آلود است و اهل قبله ربا را در حکم محاربه با خدا می‌دانند ولی از قرض‌الحسنه استقبال می‌کنند.
    -18 نماز و همگامی با جهان آفرینش
    همه هستی نماز می‌خواند. کوه و رودخانه و دشت و باغ و پرندگان و جنبندگان همه باهم به تسبیح خدا اشتغال دارند. حیف است انسان که خلیفه‌الله است از ستایش خدا غفلت کند و از قافله آفرینش عقب بماند. خداوند می‌فرماید: «يُسَبِّحُ لِلَّهِ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الْأَرْضِ / آنچه در آسمانها و آنچه در زمین است همواره تسبیح خدا مى گویند» (جمعه 1(
    وقتی تمام موجودات در حال رکوع هستند چرا انسان در پیشگاه خدا کمر خم نکند و استکبار ورزد؟ خداوند می‌فرماید: «وَارْكَعُوا مَعَ الرَّاكِعِينَ / و همراه رکوع کنندگان رکوع کنید.» (بقره 43) و انسان مؤمن باید بداند وقتی او در برابر خداوند به عبادت می‌ایستد و اوامر و نواهی او را مراعات می‌کند و در صراط حق گام برمی‌دارد با تفضل الهی از ارتباط دوجانبه برخوردار می‌شود و صلوات و برکات الهی نیز از بالا به سمت او روانه می‌شود و این رویداد اوج سعادت انسان مقرّب است خداوند می‌فرماید: «أُولَٰئِكَ عَلَيْهِمْ صَلَوَاتٌ مِّن رَّبِّهِمْ وَرَحْمَةٌ / آنها کسانى هستند که الطاف و رحمت خدا شامل حالشان شده» (بقره 157(
     -19 بی‌نمازی و بدفرجامی
    کسانی که نماز را سبک می‌شمارند و اقامه نمی‌کنند فرجام تلخی دارند اعراض و روی‌گردانی از ذکر خداوند در دنیا ضنک معیشت به بار می‌آورد و در آخرت هم ارمغانی جز جهنم ندارد. سخن سرشار از ندامت این افراد در روز قیامت به تعبیر قرآن این است: «قَالُوا لَمْ نَكُ مِنَ الْمُصَلِّينَ / مى‌گویند: ما از نمازگزاران نبودیم» (مدثر 43(
    سهل انگاری در اقامه نماز هم بدعاقبتی به بار می‌آورد خداوند در توصیف مرتکبین این عمل می‌فرماید: «فَوَيْلٌ لِّلْمُصَلِّينَ الَّذِينَ هُمْ عَن صَلَاتِهِمْ سَاهُونَ / پس واى بر نمازگزاران، همان کسانى که در نماز خود سهل‌انگارى مى‌کنند.» )ماعون 4 و 5(
    اکنون که تا حدی فلسفه نماز و جایگاه انسان‌ساز آن از دیدگاه قرآن مجید روشن گردید از مدیران و استادان و معلمان و مربیان تربیتی سمایی انتظار دارد تا با زبان ساده و مستدل حکمت نماز را به نوجوانان و جوانان تعلیم دهند و راه را برای رشد اخلاقی و دینی آنان هموار کنند.


     
     
     
     
    منبع :  روابط عمومی    1396/5/15 10:15


    نام و نام خانوادگی :
    ایمیل :
    * متن کامنت :
     

    خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
    تعداد بازدید : 749
    0/10 (تعداد آرا 0 نفر )