سه شنبه 28 اسفند 1397  /  2019 19 Mar   
ساعت :  17:54 GMT  /  تهران -  21:24
مناسبت
ورود اعضا
نام کاربری :
کلمه عبور :
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور
«مدرسه ایرانی، معماری ایرانی»
جشنواره و همایش طراحی لباس
رفاهی
باشگاه پژوهشگران
کانون فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی
جشنواره دانش آموزی سینا
مرکز نجوم سما
هفته دفاع مقدس گرامی باد
عضویت معاونان و رؤسای آموزشکده ها

این بخش ویژه عضویت معاونان سما و رؤسای
آموزشکده،رؤسای شوراي سياستگذاري،مدیران مالی و مدیران حراست می باشد

سالنما
28 اسفند 1397
   
  2019 Mar 19
    
   11 رجب 1440
     
    کد پیگیری
    بیست اصل شروع سال تحصیلی برای معلمان و مدیران

    بیست اصل شروع سال تحصیلی برای معلمان و مدیران


    همکاران عزیز سال تحصیلی 97-1396 نزدیک است . ما معلمان مثل کسی هستیم که کنار رودخانه ایستاده و حرکت آب را نظاره گر است. شاگردان هر سال چون رودی در گذرند، امروز به نظرم ما هم باید همراه آنها باشیم و در اقیانوس علم ، دانش و معرفت شنا کنیم ، دیگر نمی توانیم کنار باشیم و نظاره گر ؛
    هر سال وقتی صدای زنگ مدرسه به صدا در می آید به شوخی به دوستانم می گویم :« سال تحصیلی جدید نیز به پایان رسید !» و چقدر این سال ها زود می گذرند!!!
    دوستان عزیز این عصر و این نسل عجیب با گذشته متفاوت هستند. این تفاوت با گذشته به ما این  پیام را می دهد که باید در روش هایمان تجدید نظر کنیم . چند نکته را برای آغاز سال تحصیلی تقدیمتان می کنم ، خوشبختانه همه انسان هایی فهیم هستید و مسائلی که مطرح می کنم زیره به کرمان بردن است.
    اصل اول: امسال اول ماه مهر مصادف است با دوم ماه محرم الحرام ، ماه حسین (ع) تاریخ هجری قمری هر ساله با ماه محرم نو می شود . گویی حسین زنده کننده همه سال ها تا قیامت خواهد بود . وظیفه ی ما معلم هاست که قیام امام حسین(ع) را به دور از افراط و تفریط با زبانی شیرین برای بچه ها تشریح کنیم، مهر و مهربانی حسین را به آنها بیاموزیم، اراده ، استقامت و شجاعتش را باعشق برایشان بیان کنیم. حسین ضامن زندگی سعادتمند آنها در آینده خواهد بود.
    اصل دوم: تغییر روش تدریس ، دوستان روش تدریس سنتی و متکلم الوحده بودن معلم، دورانش به پایان رسیده است در گذشته معلمان، ذهن بچه ها را انباری می دانستند که باید آن را پر کنند تا ذخیره آینده شان باشد . شاید آن روز محدودیت دانش این روش را توجیه می کرد. اما امروز این روش منسوخ شده است . کلاس درس را به محیطی تبدیل کنید که همه با هم یاد بگیرند ،شما هم با بچه ها برای یاد دادن و یاد گرفتن پیوند بخورید . روش های جدید تدریس را بیاموزید.
    اصل سوم: هیچ دانش آموزی را تحقیر نکنید . فردی را که شما تحقیر می کنید ممکن است در آینده انسان بزرگی شود . انسان موجودی عجیب و پیچیده است ،نمی توان با نمره پایین ریاضی یا دیکته در مورد او قضاوت کرد . با تجربه دریافته و دیده ام بچه هایی که همه تحقیرشان می کردند وانسان های موفقی شدند و برخی از آنهایی که روزی ستاره کلاس بودند ره به جایی نبردند.
    اصل چهارم: ذائقه ی نسل جدید تغییر کرده ، بچه های دهه ی هفتاد و هشتاد و نود چشم که می گشایند با تکنولوژی جدید ارتباط برقرار می کنند . نسل ما بعد از ده ها سال تلویزیون را دید آن هم با محدودیت بالا ،روش ارتباطی گذشته مناسب این عصر و این نسل نیست اگر این مسئله را باور نداشته باشیم ، گاهی مضحکه بچه ها می شویم ، ممکن است احترام بگذارند و جلویمان چیزی نگویند اما در خلوتشان و در جمع دوستانشان به نوع ارتباط ما خواهند خندید . باید از اوج بزرگسالی خارج شویم و روی زمین با بچه ها مأنوس شویم.
    چون که با کودک سر و کارت فتاد              پس زبان کودکی باید گشاد
    زبان کودکان این نسل با کودکان نسل گذشته متفاوت است . در واقع زبان کودکان هر سال با کودکان همان سن در سال گذشته متفاوت است . این موضوع را در شورای معلمان و دبیران به بحث بگذارید.
    اصل پنجم: استفاده از تکنولوژی های نوین را جدی بگیرید. در بسیاری مدارس دیده ام که تابلوی هوشمند ، ویدیو پروژکتور و نرم افزار های آموزشی بلا استفاده مانده اند . علتش این است که برخی معلم ها روش استفاده از این وسایل را بلد نیستند. یکی از محاسن تکنولوژی یادگیری سریع و آسان آن است . تکنولوژی زن یا مرد ، کودک یا پیر نمی شناسد اگر قدری تمرین و ممارست در یادگیری و استفاده داشته باشید ،سریع با تکنولوژی های نوین مأنوس می شوید. متأسفم بگویم که در برخی مدارس دیده ام که تابلوی هوشمند را به عنوان وایت برد استفاده می کنند!!!
    اصل ششم: امروز در کیف و جیب بچه های پیش دبستانی و دبستانی نیز گوشی موبایل هوشمند وجود دارد . در برخی از مدارس سما حتی مدارس شهرهای مناطق کم برخوردار در کلاس ها مشاهده  کرده ام ، بچه ها عموماً عضو شبکه های اجتماعی اند و از اینترنت استفاده می کنند . در برخی کلاس ها معلمان با دانش آموزان گروه درسی و آموزشی تشکیل داده اند در تعدادی از این گروه ها افتخار داده اند و من را هم عضو کرده اند . استفاده از موبایل هوشمند برای آموزش به دانش آموزان و معلمان بهره وری آنان  را افزایش می دهد. بچه ها یاد می گیرند که از این وسیله  بهتر استفاده کنند . می توان جستجو در اقیانوس اینترنت را به بچه ها یاد داد تا آنان با شنای فکری در این اقیانوس باگوهرهای گران قیمت علم ، دانش و آگاهی آشنا شوند. به نظرم  نحوه ی صحیح استفاده از اینترنت امروز یک علم است . جستجوی در اینترنت و ایجاد انگیزه در بچه ها برای یافتن سئوالات مرسوم خود به آگاهی و علم آنان می افزاید. دسترسی به نوشته ، عکس ، صوت و فیلم در اینترنت بسیار سهل و آسان است ؛ معلم ها می توانند با توجه به موضوعات درسی با گروه بندی بچه ها و یا به صورت انفرادی از آنها بخواهند در جهت تعمیق یادگیری از این امکانات استفاده کنند . امروز یک موبایل کوچک به اندازه ی یک انبار تجهیزات در گذشته قابلیت استفاده دارد.
    اصل هفتم: وسایل کمک آموزشی امروز به سهولت در دسترس هستند . فلش ، CD ،   DVD،  PDF  های آموزشی ،کتاب های کمک درسی ، آزمایشگاه های  مجازی، ابزار و وسایل ارزان و در دسترس ...
    معلمان عزیز خود نحوه ی استفاده درست از این وسایل را  بیاموزند و به بچه ها یاد بدهند . امروز فلش حافظه ی خارجی همه ماست. میلیون ها صفحه، ده ها ساعت فیلم و صدا را می توانیم در آن ذخیره کنیم. در مسیر مدرسه و یا در ترددهای مختلف با استفاده از این وسایل می توان آموخت . این ما هستیم که باید به آموزش و تربیت جهت بدهیم . فیلم ها و کلیپ های آموزشی و تربیتی خوبی به راحتی می توان پیدا کرد. می شود از بچه ها بخواهیم فیلم ها و تصویر ها و نوشته ها و اصوات آموزشی و تربیتی خود را در موضوعات مختلف به اشتراک بگذارند. با موبایل خود فیلم یا عکس های آموزشی تهیه کنند . مسابقاتی را می توان طراحی کرد تا به تحرک آموزشی و تربیتی آنان بیفزاییم و ذهن خلاقشان را جهت داده و بارور سازیم . همه اینها در صورتی است که خودمان اول یاد بگیریم

     

    اصل هشتم: پژوهش به عمق یادگیری می افزاید . حتی می توان با روش های ساده بچه های پیش دبستانی و دبستانی را به پژوهش واداشت. کاشت یک دانه در منزل و ثبت مراحل رشد آن با کمک والدین و یا جمع آوری برگ های انواع گیاهان ، و یا ساختن وسایل ساده با چوب و کاغذ و فلزات نرم و ... از روش های ساده است که ذهن کودکان را به تکاپو وا می دارد. در دبستان سمای یاسوج دیدم که چگونه یک مربی و معلم فهیم بچه های کلاس سوم و ششم مدرسه را جهت داده بود و آنها در زمینه ی نانو و انرژی خورشیدی کارهای شگفت آوری انجام داده بودند ؛ارائه ی آنان مرا به تحیر وا داشت. بچه ها را به پژوهش وا دارید و خود نیز پژوهشگری ماهر باشید.
    اصل نهم: کتابخانه، آزمایشگاه و یا کارگاه باید معبد معلم ها و دانش آموزان باشند.امروز همه نوآوری ها از این سه مرکز و معبد بیرون می آید.دانش آموزی که با کتابخانه و آزمایشگاه و کارگاه مانوس می شود، ذهنش به بیراهه نمی رود.باید در آزمایشگاه و کارگاه بین ذهن و اندیشه بر انگشتان بچه ها پل و پیوند بزنیم. ذهن گرایی محض و محفوظات بی فایده است.اندیشه ها و ذهنیت ها باید به عینیت برسند و این مراکز جای همین کارهاست.از مدیران بخواهید با توجه به محتوای کتاب درسی این مراکز را تجهیز کنند.
    نگذارید غبار بر روی کتاب ها و تجهیزات آزمایشگاه و کارگاه بنشیند.
    اصل دهم: نماز و نمازخانه و انس با قرآن و اهل بیت (ع) روح و روان بجه ها را جلا می دهندوانس و الفت با دین به روش های جذاب از وظایف معلمان و مربیان است.بچه ای که روحش با دین پاک و الهی مانوس شد و عملکرد صحیح را از مدیران و معلمان و مربیان دید به انسانی رشید مبدل می شود.
    برای تزکیه و تعلیم بچه ها ابتدا خودمان باید تزکیه شویم، حرفی که از دل برآید لاجزم بر دل نشیند.
    نکته ای که باید دقت  کرد این است که: این آموزه ها ابتدا با عملکرد ما و همچنین استفاده از روش های جذاب باقتضای سن و جنس بچه ها محقق می شوند.
    همچنین می بایست از افراط و تفریط به شدت پرهیز نمود.
    اصل یازدهم: انس با طبیعت روح و روان را جلا می دهد و ما را با اصلمان پیوند می زند.امروز یکی از چالش های بشریت محیط زیست است.بچه ها را گاهی باید از فضای بسته و خسته ی کلاس و مدرسه خارج کرد.پارک های زیبا، فضای سرسبز اطراف شهر ها، کنار نهر ها ،جویبار ها ، رودخانه ها ، جنگل ها و دریا، محیط هایی جذاب  برای انس با طبیعت هستند.پیوند ، بازی و شادی و آموزش بچه ها با همسالان و در کنار مربیان، صحنه های زیبا را در زندگی آنان رقم می زند.
    البته در این زمینه باید نهایت احتیاط را به خرج داد و دستور العمل هایی وزارت آموزش و پرورش در این زمینه را مد نظر قرارداد.
    اصل دوازدهم: کارگروهی: انسان ذاتاً موجودی اجتماعی است و جمع بودن را دوست دارد.کار جمعی سینرژی مضاعف تولید می کند.در کارگروهی بچه ها یاد می گیرند که چگونه در یک کار جمعی با یکدیگر تعامل نمایند، بچه ها عاشق کارگروهی هستند.معلمان در فعالیت های آموزشی پژوهشی و فرهنگی زمینه های کار گروهی را در کلاس برای دانش آموزان فراهم کنند، دقت داشته باشید که هر یک از بچه ها نقش و مسئولیتی را در گروه بر عهده بگیرد.
    اصل سیزدهم: در دنیای به سرعت در حال تغییر،معلمان باید خود را با تغییرات تطبیق دهند.در همه ی مشاغل اگر شاغلین خود را با تغییرات تطبیق ندهند، محکوم به شکست هستند.
    برای به روز شدن منتظر هیچ کس نباشید.خودتان برای رشد علمی سرمایه گذاری کنید.ارتباط با نشریات تخصصی، استفاده از  cd های آموزشی و شرکت در گروه های آموزشی و همچنین ارتباط و تعامل با معلمان هم رشته و هم پایه به رشد و شکوفایی شما کمک می کند.
    اصل چهاردهم: مراقب ظاهر خود باشید . معلمان باید ظاهری آراسته در کلاس، مدرسه و جامعه حضور یابند . آنها باید ؛ خوش خو، خوش رو ، خوش پوش و خوش بو باشند . حرکات و سکنات معلمان برای دانش آموزان الگوست. خصوصاً معلمان مدارس ابتدایی می بایست به روحیه کودکان بیشتر توجه نمایند . پوشیدن لباس های تیره و کدر روح بچه ها را آزار می دهد .
    اصل پانزدهم: مراقب بچه های طلاق و بچه های بد والد باشید. در کلاس شما ممکن است کودکان یا نوجوانانی باشند که شیرازه  خانواده شان از هم پاشیده و یا متزلزل شده . این دانش آموزان مشکلات خانه را با خود به مدرسه می آورند . ارتباط صحیح با آنان از وظایف از وظایف معلمان است. گاهی با برخوردهای صحیح می توان از فروپاشی خانواده جلوگیری نمود. بخشی از سرنوشت این بچه ها به دست شما رقم می خورد  .مراقبشان باشید.
    اصل شانزدهم: ارتباط با اولیا، ارتباط خانه و مدرسه و تعامل معلمان با والدین در رشد و شکوفایی دانش آموزان بسیار موثر است؛ در این زمینه باید صبور بود .معمولاً هر پدر و مادری فرزند خود را به علت علاقه ای که دارد از بقیه بچه ها بالاتر می داند . تبادل اطلاعات معلم و ولی در شناخت و تربیت دانش آموزان بسیار موثر است. بخصوص به معلمان ابتدایی توصیه می کنم در کلاسشان صندلی ویژه والدین قرار دهند تا هر کدام از والدین که مایل بودند با تعیین وقت قبلی در کلاس حضور یابند و شاهد آموزش و تربیت کودکان باشد. برخی از والدین دارای تخصص هایی هستند که می توانند مددیار معلمان باشند.
    اصل هفدهم: توجه به تفاوت ها : به این جمله دقت کنید " از آغاز خلقت هر چه برف باریده است و هر چه برف خواهد بارید هیچ دو دانه برفی شبیه هم نبوده اند! " بچه ها هر کدام منحصر به فرد هستند . یکی را به رخ دیگری کشیدن کار صحیحی نیست! خداوند در نهاد هر کدام استعدادی به ودیعه گذاشته است که معلمان باید کاشف و پرورش دهنده ی این استعدادها باشند. سختی کار معلمی هم همین است .
    اصل هجدهم: ارتباطات؛ عصر امروز را عصر ارتباطات نامیده اند ؛معلمان باید با رده های مختلف در مدرسه و جامعه ارتباط برقرار کنند. ارتباط صحیح و سالم با مدیر، مربی بهداشت، مربی ورزش ، اداره آموزش و پرورش ، معلمان دیگر کلاس ها ، اولیا و از همه مهمتر دانش آموزان مورد تاکید است. آگاهی از وضعیت بدنی و بهداشتی بچه ها و مطالعه ی پرونده ی آنان در شناخت معلمان بسیار موثر است .
    اصل نوزدهم: قلم و بیان گویا و استفاده  از هنر از ویژگی های مهم معلمان است. معلم می بایست مقاله ،کتاب و جزوه تألیف کند، گزارش بنویسد، خوش بیان باشد و به نحو شایسته درس را برای دانش آموزان بیان کند. از هنر نقاشی، خط و موسیقی برخوردار بوده تا به لذت یادگیری بچه ها بیفزاید.
    اصل بیستم: توکل برخداوند متعال: همه اصل های ذکر شده زیر مجموعه این اصل اند . معلم در همه حال می بایست توکلش بر خداوند متعال بوده و جهت تعلیم و تربیت را به سوی یگانه معبود هستی هدایت نماید. هر تعلیم و تربیتی که در مسیر" الله" نباشد. هر چه هم زینت داده شود و رنگ و لعاب داشته باشد ره به ترکستان بردن است . هر راهی به سوی او ختم می شود " والی الله المصیر"

    قاسم یزدان پناه
    معاون آموزشی و پژوهشی
    سرپرست معاونت دانشجویی و فرهنگی


    منبع :  روابط عمومی    1396/6/22 09:59


    نام و نام خانوادگی :
    ایمیل :
    * متن کامنت :
     

    خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
    تعداد بازدید : 1432
    5/10 (تعداد آرا 1 نفر )