جمعه 29 تير 1397  /  2018 20 Jul   
ساعت :  19:31 GMT  /  تهران -  0:01
مناسبت
ورود اعضا
نام کاربری :
کلمه عبور :
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور
رفاهی
سی و ششمین سالگرد ....
باشگاه پژوهشگران
مرکز نجوم سما
هفته دفاع مقدس گرامی باد
پرسش مهر
عضویت معاونان و رؤسای آموزشکده ها

این بخش ویژه عضویت معاونان سما و رؤسای
آموزشکده،رؤسای شوراي سياستگذاري،مدیران مالی و مدیران حراست می باشد

سالنما
29 تير 1397
   
  2018 Jul 20
    
   6 ذیقعده 1439
     
    کد پیگیری
    برگزیده چهارمین دوره جایزه دو سالانه کتاب معماری و شهرسازی: ویژگی منحصر به فرد سما، آموزش تخصصی نیروهای بازار کار است!
    مهندس مرتضی نیک فطرت عضو هیات علمی آموزشکده سما کرج بعد از کسب دو رتبه ویژه در چهارمین دوره جایزه "دو سالانه کتاب معماری و شهرسازی مرحوم منوچهر مزینی" هدف از ترجمه و تألیف کتاب­ های خود را با عناوین «پرسش­های ادراک، پدیدارشناسی معماری» و «رهیافت پدیدارشناسی در اندیشه­ی پیتر زومتور» فقدان منابع کافی با موضوع پدیدارشناسی در معماری ایران دانست؛

    *ضمن عرض تبریک به منظور دریافت رتبه ویژه جایزه دوسالانه کتاب معماری و شهرسازی مرحوم منوچهر مزینی، خودتان را برای مخاطبان معرفی نمایید؟
    به نام خدا، مرتضی نیک فطرت هستم، از سال 1387 به عضویت هیات علمی آموزشکده فنی و حرفه ای سما کرج درآمدم و در حال گذراندن تز دکترای معماری از دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات
    می باشم و تاکنون سخنرانی های متعددی در شهر های مختلف پیرامون موضوعات مرتبط با پدیدارشناسی حس مکان و لزوم توجه به هویت های تاریخی و ادراک چند حسی داشته ام.
     
    *شروع همکاریتان با سما از چه زمان و به چه صورتی بوده است؟
    من در سال 1387 در فراخوان هیات علمی سازمان سما شرکت نمودم و بعد از گذراندن مراحل مختلف و مصاحبه های متعدد در بهمن ماه سال 1387 به عضویت هیات علمی سما واحد کرج درآمدم. به مدت 4 سال مدیر گروه رشته معماری بودم و در این مدت تلاش بسیاری برای غنی سازی کتاب های رشته معماری در کتابخانه آموزشکده و توجه به فرهنگ کتابخوانی برای دانشجویان نمودم. دو سال به عنوان "پژوهشگر برتر" آموزشکده انتخاب شدم و رتبه سوم مسابقات کشوری مهارتی سما با راهنمایی اینجانب توسط یکی از دانشجویان سما کرج اخذ شد، همچنین تیم پژوهشی بتن، تحت مدیریت این جانب رتبه دوم مسابقات کشوری بتن سبک پر مقاومت را دریافت نمود. ضمنا مسئولیت طراحی و ساخت نمایشگاه معماری و نیمکت پارامتریک که در فضای داخلی آموزشکده مورد استفاده قرار گرفته است نیز با اینجانب بود.
           
    *کتاب هایی که با ترجمه و تألیف آن موفق به کسب افتخار شده اید را معرفی نمایید؟
    دغدغه  اینجانب از دست رفتن هویت مکان در معماری و شهرسازی و نتایج منفی حاصل از این موضوع می باشد. در معماری گذشته ایران­، مکان­های فراوانی یافت می شدند که می توانستند آثار روحی مثبتی را برای مردم داشته باشند. اما این که چه تجربه­ای تعامل بین مردم و مکان استقرارشان را تعریف می کند و این تجربه چگونه و در چه ابعادی رخ می دهد، تاکنون بررسی نشده است. از آن جا که فهم تجربه مردم در کشف ویژگی های مکان برآمده از نگرش پدیدارشناسانه به مکان است، لذا روش انتخابی، پدیدارشناختی مبتنی بر ادراک چند حسی می باشد. هر فرد زمانی که در مکانی زندگی می کند درآن محیط غوطه ور می شود این تعبیر از غوطه وری از مفاهیم اصلی پدیدارشناختی است و درک عمیقی که افراد از چنین ارتباطی با مکان به دست می آورند بالاتر از تجارب یا مواجه های ظاهری و عملکردی با مکان است. فهم تجربه بودن در مکان به مثابه حضور می تواند شکل کاملا عینی یا ذهنی و عمیق نگاه صرف از بیرون به درون معمار را به نگاهی از درون به بیرون تبدیل کند و ارتباط معمار با استفاده کنندگان از محیط ساخته شده ارتقا بخشد. در معماری معاصر مکان ها دچار تغییرات عمیقی گردیده اند و کیفیاتی که به صورت سنتی، قرارگاه های انسانی را از هم متمایز می ساخت یا ویران و مخدوش شده اند و یا به گونه ای جبران ناپذیر از دست رفته اند و محیط مدرن به ندرت شگفتی و اکتشاف را که موجب جذابیت تجربه شهرهای قدیمی بودند، مطرح می سازد. با توجه به ناتوانی انسان در درک تجربه فضای زیستی، اهتمام به عینیت بخشی به فضای وجودی به واسطه ساختن مکان ها از عوامل مهم تاثیرگذاری پدیدارشناسی در معماری محسوب می شود که بر ویژگی تجربه فضایی و در برخی مواقع بر ایده روح مکان تاکید می ورزد. توانمندی پدیدارشناسی در این است که با خلق مکان، محیط را معنادار می سازد زیرا معنا در معماری به توانایی آن در نمادینه سازی وجود یا حضور انسانی و نیز تجربه فضایی اثر که معماران مدرن از آن غفلت کرده اند، متکی است. آن چه که از برایند محصول معماری مدرن و پس از آن بر معماری معاصر تنیده شده، منجر به اضمحلال جوهر فیزیکی، حسی و تجسد یافته معماری بوده است.
    در همین راستا کتاب هایی با موضوعات فوق ترجمه نموده و یا در حال ترجمه دارم. کتاب اول با عنوان رهیافت پدیدارشناسی در اندیشه ی پیتر زومتور معمار سوئیسی می پردازد که تفکرات و آثار ساخته شده وی در ایران طرفداران بسیار زیادی دارد که همسو با نگرش به هویت پدیدارشناسانه حس مکان در احیای معماری مبتنی بر ادراک چند حسی و احساس این همانی با فضا فعالیت های ارزنده ای از خود به جای گذاشته اند. این کتاب در سال 1394 به چاپ رسیده است. کتاب دوم در ادامه موضوع فوق با عنوان پرسش های ادارک، پدیدارشناسی معماری می باشد که ساز و کار های طراحی پدیدارشناسانه را ارائه می دهد و در سال 1394 به چاپ رسیده. کتاب سومم با عنوام گفتگو با میس وندرروهه به بررسی اندیشه ها و آثار یکی از مهمترین معماران قرن بیستم پرداخته و در سال 1396 به چاپ رسیده هست. ضمنا کتاب هایدگر برای معماران و یک مجموعه چهار جلدی با عنوان اتمسفر معماری در حال آماده سازی و چاپ می باشد.
     
    *هدف از ترجمه و تألیف این کتاب ها چه بوده است؟
    مطالب مرتبط با موضوعات پدیدارشناسی علیرغم این که با استقبال زیادی در میان معماران ایرانی مواجه شده است، اما متاسفانه منابع و کتاب های ترجمه شده بسیار اندکی در زمینه پدیدارشناسی وجود داشته که سعی شده است با ترجمه این کتاب ها اطلاعات کامل تری در اختیار مخاطب قرار گرفته شود.
     
    *جایزه دوسالانه کتاب معماری و شهرسازی مرحوم منوچهر مزینی که در آن جایزه ویژه کسب کردید را معرفی نمایید؟
    چهارمین جایزه دوسالانه کتاب معماری و شهرسازی مرحوم منوچهر مزینی به همت انجمن مفاخر معماری ایران، تابستان امسال برگزار شد که پس از داوری کتاب های ارسالی تعدادی از کتاب های منتخب در بخش های تالیف و ترجمه موفق به دریافت تندیس سیمین، رتبه های برتر، ویژه و ..... شدند. این مراسم با حضور پیشکسوتان، نویسندگان و مترجمان در عرصه معماری و شهرسازی در تاریخ 21 تیرماه در موزه هنرهای دینی امام علی برگزار گردید. که اینجانب موفق به دریافت دو رتبه ویژه، بابت ترجمه و چاپ کتاب های «پرسش های ادراک، پدیدارشناسی معماری» و همچنین کتاب «رهیافت پدیدارشناسی در اندیشه ی پیتر زومتور» شدم.

    *جایگاه سما و اهمیت آن در سطح کشور را بیان نمایید؟
    پرورش و آموزش نیروی فنی و تکنسین از اهداف اصلی سما در آموزشکده های فنی و حرفه ای می باشد که تا کنون توانسته است فارغ التحصیلان زیادی را به بازار کار معرفی نماید. ضمن اینکه در چند سال گذشته افراد بسیاری از بازار کار به جهت فراگرفتن آموزش های تخصصی جذب سما شدند و این موقعیت سما را در میان مراکز آموزشی منحصر بفرد کرده است.
     
    *نقش سما در ایجاد فضای مناسب برای ارتقاء سطح علمی اساتید و دانشجویان چگونه است؟
    امکانات موجود در سما فرصت مناسبی برای اساتید و دانشجویان فراهم می آورد که بتوانند تخصص های لازم که مورد نیاز صنعت و اقتصاد کشور هست را کسب کنند و یافته های پژوهشی خود را در خدمت جامعه به کار گیرند که آموزشکده سما واحد کرج در این زمینه حساسیت بسیار مثبتی مبنی بر اهمیت امر پژوهش و تحقیق از خود نشان داده است که موفقیت هایی هم در این زمینه کسب نموده است.
     
    *برنامه آینده و سخن آخر؟
    ترجمه کتاب های مورد نیاز برای دانشجویان سما از برنامه هایی است که برای یک سال آینده در نظرگرفته ام که به عنوان منابع درسی در اختیار دانشجویان قرار گیرد.
      
     ------
    گفت و گو: میثم مومن کیایی، روابط عمومی سما واحد کرج


     


     
    منبع :  روابط عمومی    1396/7/15 09:14


    نام و نام خانوادگی :
    ایمیل :
    * متن کامنت :
     

    خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
    تعداد بازدید : 344
    0/10 (تعداد آرا 0 نفر )