سه شنبه 24 مهر 1397  /  2018 16 Oct   
ساعت :  15:35 GMT  /  تهران -  19:05
مناسبت
ورود اعضا
نام کاربری :
کلمه عبور :
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور
رفاهی
سی و ششمین سالگرد ....
باشگاه پژوهشگران
مرکز نجوم سما
هفته دفاع مقدس گرامی باد
پرسش مهر
عضویت معاونان و رؤسای آموزشکده ها

این بخش ویژه عضویت معاونان سما و رؤسای
آموزشکده،رؤسای شوراي سياستگذاري،مدیران مالی و مدیران حراست می باشد

سالنما
24 مهر 1397
   
  2018 Oct 16
    
   6 صفر 1440
     
    کد پیگیری
    پرسش و پاسخ بیستم
    سؤال- برای افزایش مدارس سما از 600 به 1000 مدرسه چه باید کرد؟
    جواب:دکتر زرهانی معاون دانشگاه و رئیس سازمان سما با اعلام تاکید هیات رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی بر توسعه کمی و کیفی مدارس سما گفت:«این رویداد پدیده مبارکی در فضای تعلیم و تربیت اسلامی و نشانه واقع‌بینی و هوشمندی هیأت امناء دانشگاه آزاد اسلامی و مبین آینده‌نگری و درایت دکتر ولایتی و دکتر رهبر است. توسعه و ارتقاء مدارس سما به یک‌هزار واحد دو مزیت بارز دارد. اول؛ باعث گسترش دایره مشارکت مردم با نظام آموزش و پرورش و کاستن بار سنگینی از روی دوش دولت می‌شود و دوم؛ موجب خدمت به پیشرفت کشور و بسط ارزش‌های دینی و انقلابی و اهتمام برای پرورش کودکان و نوجوانان در فضای تربیتی معقول و مناسب و اسباب رشد مهارت‌آموزی و صیانت از هویت اسلامی و ایرانی و تقویت بنیه علمی نسل جوان می‌گردد. سازمان سما با یک ربع قرن سابقه تربیتی و آموزشی از عهده تحقق این دو رسالت برمی‌آید زیرا هم فضا و امکانات و نیروی انسانی و تجربه و انگیزه دارد و هم وصل به دانشگا آزاد اسلامی با تجهیزات و اعضای هیأت علمی و سازوکارهای مناسب است. با تلفیق این دو امکان بالقوه و بالفعل می‌توان قدم‌های بزرگی برداشت و افق‌های جدیدی را به ارمغان آورد.
    برای تحقق این چشم‌انداز پرفروغ باید آستین همت را بالا زد و قدم‌های مؤثری برداشت. یکی از لوازم رسیدن به این هدف ایجاد انگیزه و علاقه در برخی رؤسای واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در شهرهایی است که هنوز بعد از 25 سال خود را از سما بی‌بهره نگه داشته‌اند. خوشبختانه اکثر رؤسای واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی اعتقاد به مدرسه‌داری و رشد سما دارند. در ابرشهری مثل تهران که برخی از مدارس غیردولتی شهریه‌ای ، بیش از دوره دکتری دریافت می‌کنند؛ هنوز واحدهای تهران شمال، تهران جنوب ، تهران غرب ، تهران شرق و علوم و تحقیقات مدرسه‌ای راه نینداخته‌اند. چندین مدرسه سما در تهران توسط سازمان مرکزی سما تأسیس شده‌اند و شهر تهران که بیش از 20 درصد از اقتصاد ملی را در بر می‌گیرد، برای ایجاد یک‌صد مدرسه سما ظرفیت دارد. استاد دکتر طهرانچی که عضو هیأت امناء دانشگاه آزاد اسلامی هستند روی توسعه و رشد مدارس سما براساس سند تحول بنیادین آموزش و پرورش تأکید ویژه‌ای دارند که موجب امیدواری است. در تهران و خیلی از شهرهای دیگر هم نیروی انسانی و اعضای هیأت علمی کافی و بعضاً آزاد وجود دارد و  به علت کاهش دانشجو، فضای مازاد نیز یافت می‌شود .با توجه به اینکه سما از تجربه مدرسه‌داری و تبحر برای راه‌اندازی مدارس نو برخوردار می‌باشد؛ پس شرط اول قدم آن است که راسخ باشیم و با همت کافی نهضت مدرسه دایرکردن را راه بیندازیم. یکی از راه‌های تقویت اقتصاد دانشگاه آزاد اسلامی ورود به عرصه مدرسه‌داری در مناطق بکری است که هنوز سما در آنجا متولد نشده است و امکان رشد و پیشرفت دارد.
    سال گذشته وقتی این مطالب را با صراحت در جلسه‌ای بیان کردم؛ فردی پرسید:« من که الآن واحد خود را خوب اداره می‌کنم و زیان‌ده نیستم چرا باید این کار اضافه را بکنم؟!» فراموش نکنیم که همه ما دانشگاهیان و سمائیان سرنشینان یک کشتی هستیم و کمک خالصانه به ناخدا وظیفه ماست و ایمنی ، سلامت و نشاط به بار می‌آورد. ترجیح مصالح ملی و منافع دانشگاه آزاد اسلامی بر سود و زیان شخصی ، نشانه رشد فکری و بلندهمتی مدیران در هر حوزه است و باید مد نظر قرار گیرد. تا ده سال آینده تعداد دانش‌آموزان زیاد می‌شود و تعداد دانشجویان کم می‌گردد و صدها هزار صندلی خالی در دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی خاک می‌خورد. از این رو یک چرخش راهبردی در مسیر حرکت سنتی و مألوف ضرورت انکارناپذیر دارد و روی آوردن به استراتژی مدرسه‌داری در مناطق مستعد، متناسب با عرضه و تقاضا و با رعایت نیازسنجی، از اعمال صالح و کارهای سازنده‌ای است که باید در این برهه اتفاق بیفتد. خوشبختانه وزارت آموزش و پرورش در این مسیر همراه و یاور دانشگاه آزاد اسلامی و سازمان سما است. برخی از اقدامات مفیدی که برای نایل‌آمدن به این هدف کمی و کیفی باید انجام پذیرد بدین قرار است:

    1- ابلاغ مصوبه هیأت امناء و طرح آن در شورای سازمان و شورای نظارت و هماهنگی سما در استان‌ها و اتخاذ تصمیم برای ایجاد گسترش مدارس جدید و تدوین نقشه راه اعلام برنامه توسعه
    2- اختصاص بخشی از وقت آزاد و موظف اعضای هیأت علمی در مدارس سما برای تدریس
    3- تبدیل فضاهای خالی و مازاد دانشگاه آزاد اسلامی به مدارس سما
    4- ایجاد انگیزه در رؤسای واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی بدون مدرسه و یا برخوردار از ظرفیت برای راه‌اندازی مدارس نو
    5- طرح مستمر موضوع مدرسه‌داری توسط دانشگاه آزاد اسلامی در همایش‌ها و پایش‌های استانی و ملی
    6- نظارت و ارزشیابی از عملکرد واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه مدرسه‌داری
    7- تشکیل کارگروه‌های مشترک اعضای هیأت علمی و کارشناسان سما در استان‌ها برای ارتقاء کیفی و افزایش میزان کارآمدی و اثرگذاری مدارس سما
    امید است با استعانت از خداوند توانا شاهد تحولی در میدان مدرسه‌داری در دانشگاه آزاد اسلامی باشیم.»     

    منبع :  روابط عمومی    1396/7/16 14:06


    نام و نام خانوادگی :
    ایمیل :
    * متن کامنت :
     

    خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
    تعداد بازدید : 985
    0/10 (تعداد آرا 0 نفر )