دوشنبه 30 مهر 1397  /  2018 22 Oct   
ساعت :  13:19 GMT  /  تهران -  16:49
مناسبت
ورود اعضا
نام کاربری :
کلمه عبور :
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور
رفاهی
سی و ششمین سالگرد ....
باشگاه پژوهشگران
مرکز نجوم سما
هفته دفاع مقدس گرامی باد
پرسش مهر
عضویت معاونان و رؤسای آموزشکده ها

این بخش ویژه عضویت معاونان سما و رؤسای
آموزشکده،رؤسای شوراي سياستگذاري،مدیران مالی و مدیران حراست می باشد

سالنما
30 مهر 1397
   
  2018 Oct 22
    
   12 صفر 1440
     
    کد پیگیری
    دکتر زرهانی: شعار "هر دانش آموز و دانشجو یک مهارت"، با پیوند مدرسه و آموزشکده محقق می شود
    دومین دوره آموزشی و مهارت افزایی عوامل پژوهشی آموزشکده های سما سراسر کشور صبح امروز با حضور دکتر زرهانی معاون دانشگاه و رئیس سازمان سما، غلامرضا یمینی سرپرست معاونت آموزشی و پژوهشی و همکاران حوزه پژوهش سازمان و عوامل پژوهشی آموزشکده ها برگزار شد.
    به گزارش روابط عمومی سما، سودابه ملکی مدیر امور پژوهش با اشاره به تاکیدات دکتر رهبر ریاست دانشگاه آزاد اسلامی مبنی بر درآمدزایی از حوزه پژوهش بر اهمیت فعالیت در این حوزه تاکید کرد و گفت:«فعالیت های کاربنیان نسخه بومی فعالیت های دانش بنیان در سماست که از این طریق ما دانشجویان را مهیای ورود به بازار کار می کنیم و امیدواریم که در همین راستا بتوانیم خلاءهای موجود میان صنعت و نیروی کار را برطرف نماییم.»


     


    نحوه تشویق مقالات، نشر پیام سما، باشگاه پژوهشگران دانشگاه آزاد اسلامی، سامانه پژوهشی آموزشکده های سما، سامانه آزاداکسپو، دوره های تخصصی کوتاه مدت و .... از موضوعات این نشست از سوی ملکی عنوان شد.
    سپس دکتر زرهانی ضمن خرسندی از برپایی این نشست ابراز امیدواری کرد تا همگان در سایه الطاف الهی بتوانیم از این برنامه پژوهشی بهره برداری مطلوب نماییم.
    وی با تبریک میلاد پیامبر مهربانی ها رسول اکرم (ص) و فرزند بزرگوار ایشان امام صادق (ع) خاطر نشان کرد:«خدای متعال از بندگان خود خواسته است تا به ریسمان الهی چنگ بزنند و از تفرقه بپرهیزند چرا که وحدت، اکسیری که مس وجود آدمیان را به طلای ناب تبدیل می کند.»
    وی با اشاره به اهمیت مسئله پژوهش در جوامع امروز بشری گفت:«جوامعی که می خواهند فردایی بهتر از امروز داشته باشند و دچار روزمرگی نشوند با استفاده از آینده پژوهی به دنبال ساخت آینده ای بهتر برای خود هستند. جوامعی که افق های بلند را با روش علمی رصد می کنند می دانند اگر اقدامات علمی به موقع انجام ندهند چه سرنوشتی در انتظار آنهاست و این جوامع، جوامع آینده نگر و پژوهشگرا هستند.»
    وی منشا سه چراغ علم، عقل و دین را دانایی و حکمت خدا دانسته و شرط اول قدم برای حیات طیبه را بهره مندی از این سه مولفه برشمرد.
    معاون دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر ضرورت حرکت جامعه آموزشی به سمت فهم حقایق و برخورداری از فهم علت یاب و ارزیاب پدیده ها، گفت:«در جامعه تنها تقلید از اهل علم جایز است، در امور اجتماعی تنها اقتباس به معنای بهره برداری معقول از یافته های دیگران معنا دارد.»


     


    در ادامه دکتر زرهانی با اشاره به تحولات تاریخی و علمی بشر، خاطر نشان کرد«ما پایه گذار پژوهش های علمی منجر به تحولات اجتماعی هستیم، اگرچه بعد از تسلط استثمار بر جهان اسلام و نفوذ فرهنگ های وارداتی اقتدار خودمان را کمی از دست دادیم اما در پرتو پربرکت انقلاب اسلامی در حال تجدید حیات علمی خود می باشیم.»
    ریاست سازمان سما با تاکید بر پژوهش آموزی از دوران کودکی و در محیط خانواده و مدرسه گفت:« ما نیازمند این می باشیم که هم خودمان بیشتر بدانیم و هم دیگران را به سمت دانستن سوق دهیم، در آموزشکده ها نباید گرفتار چرخه معیوب تحقیق برای تحقیق  و تحقیق صرف انجام وظیفه شویم.»
    وی با انتقاد از تکیه صرف بر محفوظات، آموختن برای حفظ کردن و آزمودن از محفوظات، از این امور به عنوان آفات نظام تعلیم و تربیت یاد کرد و تولید علم را راه درمان این آفات دانست.


     


    دکتر زرهانی پژوهش را در ارتباط مستقیم با دو پدیده یافته های علمی جدید دنیا و ورود به بازار کار و تربیت نیروی انسانی متخصص و ماهر دانست و گفت:«آموزشکده های ما باید مجهز به تحقیق و پژوهش باشند و از دیگر سو نگاهی نیز به نیاز بازار کار داشته باشند.»
    این مقام مسئول با انتقاد شدید از وجود جوانان فاقد شغل گفت:«سما با بضاعت خود در حال تربیت تکنسین های ماهر برای ورود به بازار کار است. بر اساس گزارش های واصله از همکاران آموزشکده ها بیش از 70 درصد فارغ التحصیلان سما جذب بازار کار می شوند که در این صورت ما کارنامه بهتری از دانشگاه های دولتی و غیر دولتی داریم. ما در تلاشیم تا با برنامه ریزی و هدف گذاری صحیح سهم بیشتری از بازار کار را داشته باشیم.»
    ریاست سازمان سما با تاکید بر اجرای دروس به صورت عملی از آموزش صرفا نظری دروس انتقاد کرد و آن را ناکارآمد دانست.

     

    وی کار اصلی پژوهش را خروج فارغ التحصیلان با مهارت از آموزشکده ها عنوان کرد.
    ارتباط با سه حوزه دانشگاه آزاد اسلامی با توجه به امکانات و ظرفیت های موجود، مدارس سما و حوزه صنعت و خدمات را از ضروری ترین برنامه های فعالان عرصه پژوهش عنوان کرد و گفت:«شعار هر دانش آموز و دانشجو یک مهارت تنها در سایه ارتباط و پیوند میان مدارس و آموزشکده ها محقق خواهد شد.»
    دکتر زرهانی با اشاره به حضور رهبری محقق، عالم و پژوهشگر در راس نظام اسلامی ایران، جامعه امروز را جامعه ای با نشاط و پویا دانست.


     


    در ادامه دوره آموزشی اعتبار سنجی همایش های بین المللی خارج از کشور توسط دکتر مرادی رئیس اداره فرصت های مطالعاتی دانشگاه آزاد اسلامی آموزش داده شد.
    دوره های آموزشی اعتبار سنجی همایش های بین المللی خارج از کشور، باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان سما، نشر پیام سما، دوره های کوتاه مدت و مهارتی درآمدزا، فعالیت های کاربنیان، نحوه هماهنگی و همکاری با سازمان آموزش فنی و حرفه ای، درآمدهای غیرشهریه ای، ارزیابی عملکرد پژوهشی، مراکز رشد، ساها و هفته پژوهش از دیگر موضوعات این گردهمایی دو روزه است
    .

    منبع :  روابط عمومی    1396/9/11 09:57


    نام و نام خانوادگی :
    ایمیل :
    * متن کامنت :
     

    خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
    تعداد بازدید : 706
    0/10 (تعداد آرا 0 نفر )