دوشنبه 31 ارديبهشت 1397  /  2018 21 May   
ساعت :  12:24 GMT  /  تهران -  16:54
مناسبت
ورود اعضا
نام کاربری :
کلمه عبور :
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور
رفاهی
سی و ششمین سالگرد ....
باشگاه پژوهشگران
مرکز نجوم سما
هفته دفاع مقدس گرامی باد
پرسش مهر
عضویت معاونان و رؤسای آموزشکده ها

این بخش ویژه عضویت معاونان سما و رؤسای
آموزشکده،رؤسای شوراي سياستگذاري،مدیران مالی و مدیران حراست می باشد

سالنما
31 ارديبهشت 1397
   
  2018 May 21
    
   5 رمضان 1439
     
    کد پیگیری
    مدیر فرهنگی سازمان سما: پرسش مهر موثر در تقویت حس تعهد و مسئولیت پذیری دانش آموزان
    روسای جمهور ایران، از سال 76 تاکنون، به مدت20 سال، در آغاز سال تحصیلی، با توجه به مسائل روز جامعه پرسشی را به عنوان "پرسش مهر" از دانش آموزان مطرح کرده که هدف این برنامه نهادینه کردن نقش سؤال و پرسش‌گری در دانش‌آموزان  است. امسال نیز دکتر فرهاد رهبر رییس دانشگاه آزاد اسلامی در روز اول مهر با به صدا درآوردن زنگ آغاز سال تحصیلی در دبیرستان سمای تهران، پرسشی را از دانش آموزان سمایی که بزرگترین جامعه دانش آموزی غیر دولتی  در سطح کشورهستند؛ مطرح کرد.
    هفته پژوهش بهانه ی خوبی شد تا با سیده زهرا حسینی مدیر فرهنگی سازمان سما در راستای پرسش مهر ریاست جمهوری و رییس دانشگاه آزاد اسلامی، اهداف و چگونگی اجرای این برنامه در مدارس سمای سراسر کشور به گفت وگو بنشینیم.

    *از چگونگی برنامه ی سما در راستای اجرای طرح پرسش مهر بگویید.
    سازمان سما بخشنامه ای در رابطه با این طرح در سال جاری ارسال کرد که در واقع فراخوانی در دو محور پرسش مهر ریاست جمهوری با موضوع"چگونه باید در محیط مدرسه تحمل و احترام به افکار دیگران و اخلاق و ادب را تمرین کنیم؟" و پرسش مهر ریاست دانشگاه آزاد اسلامی با موضوع"من چگونه می توانم در پیشرفت کشورم نقش آفرینی کنم؟" بود. بعد از زمان بندی اعلام شده، انشاهای دانش آموزان در هر دوره تحصیلی و به تفکیک هر موضوع جمع آوری و پس از داوری در سطح مدرسه و واحد، به استان ارسال شد. در استان ها با داوری مجدد از هر موضوع در هر دوره تحصیلی یک انشا جهت داوری در مرحله کشوری انتخاب شد که پس از ویرایش در سازمان، انشاهای منتخب در قالب کتاب دانش آموزی منتشر خواهد شد.

    *هدف از اجرای این طرح چیست ؟
    هدف از اجرای این فراخوان، علاوه بر تقویت قدرت نویسندگی در دانش آموزان، افزایش حس تعهد و مسئولیت پذیری آنان در قبال حل مسائل موجود در اجتماع است.

    *بازخورد این طرح در دانش آموزان با این هدف هم راستا بوده؟
    استقبال دانش آموزان نشان دهنده باز خورد آنان است. درطرح ریاست جمهوری توجه به دو آرمان ادب، اخلاق و قدرت تحمل نظرات و افکار دیگران و در طرح ریاست دانشگاه به نقش دانش آموزان در پیشرفت کشور توجه  شده؛ بیش از 12/5 میلیون جمعیت دانش آموزی مخاطب دو مقام ارشد در کشور قرار گرفته اند ؛ دانش آموزی که از سنین مدرسه طرف مشورت قرارگیرد و به حل مسائل کشورش بیاندیشد، در آینده نیز فردی متعهد به نظام و اندیشمندی مسئول خواهد شد.

    *آیا استقبال دانش آموزان در تمام مناطق یکسان بود ؟
    خیر! تعداد انشاهای رسیده از برخی استان ها خیلی بیشتر بود.

    *لطفا با آمار اعلام کنید.
    در فراخوان امسال در مجموع 173 اثر منتخب از کل کشور به دست ما رسید که از این تعداد 101 دانش آموز به سوال ریاست دانشگاه آزاد اسلامی و 72 نفر به سوال ریاست جمهوری پاسخ دادند.

    *این دست نوشته ها مستند خواهند شد ؟
    بله! آثار منتخب پس از گزینش و ویرایش نهایی در قالب کتاب منتخب انشا های پرسش مهر ریاست جمهوری و ریاست دانشگاه آزاد اسلامی به قلم دانش آموزان نویسنده سمایی منتشر و برای منتخبان ارسال خواهد شد.

    *در سال های گذشته چه برنامه ای در راستای تدوین و جمع آوری انشاهای دانش آموزان انجام شد؟
    در سال گذشته اولین کتاب الکترونیک سما متشکل از 112 انشا منتخب از بین 200 انشا دریافت شده از 29 استان کشور بر روی پرتال سازمان سما قرار گرفت. در سال جاری نیز انتشار نسخه الکترونیکی انشاهای دانش آموزی از طریق پورتال سازمان در دستور کار قرار دارد.

    *آیا نظرات دانش آموزان در رابطه با پرسش مسولان جامعه در سیاست گذاری های آموزشی تاثیر گذار خواهد بود؟
    ماموریت اصلی سازمان سما، تربیت دانش آموز مؤمن، متعهد و مسئولیت پذیر است و این امر یکی از اهداف سازمان در بعد مدرسه داری و یکی از وجوه ممیزه مدارس سما از دیگر مدارس غیر دولتی محسوب می شود که توسط دکتر زرهانی ریاست سازمان سما  همواره مورد تأکید است. در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش شش نوع تربیت تعیین شده که شامل تربیت عبادی و اخلاقی، تربیت علمی و آموزشی، تربیت اقتصادی و حرفهای، تربیت زیستی و بدنی و تربیت زیباشناسی و هنری است، پس طرح چنین مسائلی در راستای محور تربیت و آموزش انجام گرفته است .
     
     
    تهیه و تنظیم: روابط عمومی سما
     
          
    منبع :  روابط عمومی    1396/9/21 14:03


    نام و نام خانوادگی :
    ایمیل :
    * متن کامنت :
     

    خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
    تعداد بازدید : 825
    0/10 (تعداد آرا 0 نفر )