پنجشنبه 2 اسفند 1397  /  2019 21 Feb   
ساعت :  6:56 GMT  /  تهران -  10:26
مناسبت
ورود اعضا
نام کاربری :
کلمه عبور :
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور
«مدرسه ایرانی، معماری ایرانی»
جشنواره و همایش طراحی لباس
رفاهی
باشگاه پژوهشگران
کانون فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی
مرکز نجوم سما
هفته دفاع مقدس گرامی باد
عضویت معاونان و رؤسای آموزشکده ها

این بخش ویژه عضویت معاونان سما و رؤسای
آموزشکده،رؤسای شوراي سياستگذاري،مدیران مالی و مدیران حراست می باشد

سالنما
2 اسفند 1397
   
  2019 Feb 21
    
   15 جمادی الثانی 1440
     
    کد پیگیری
    مدیر پژوهش سما کرج:تیمی بودن کار پژوهش، رتبه برتر کشوری در سال گذشته را برایمان به ارمغان آورد
    اموزشکده سما کرج در ارزیابی عملکرد پژوهشی سال 95 به عنوان آموزشکده برتر در میان آموزشکده های با درجه بزرگ معرفی شده بود، ازاین رو مصاحبه ­ای را با مدیر پژوهش این آموزشکده انجام دادیم. وی کار تیمی در حوزه پژوهش را دلیل عمده این موفقیت دانست.
     
    *لطفا خودتان  را معرفی کنید :
    من مهدی عبادی متولد سال 61  دارای مدرک فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه شهید بهشتی هستم از سال 90 در آموزشکده سما مشغول به کار شدم  و از سال 94 به عنوان مدیر  امور پژوهشی آموزشکده مشغول به خدمت هستم.
     
    *پژوهش سما  کرج در زمان مدیریت شما چه مقامهایی را کسب نموده است ؟
    در سال 95 در جشنواره فرهیختگان دانشگاه آزاد به عنوان آموزشکده برتر پژوهشی و در همان سال در جشنواره پویش سازمان سما نیز به عنوان آموزشکده برتر حوزه پژوهش انتخاب شدیم. 
     
    *ملاک های ارزیابی پژوهشی که منجر به اول شدن آموزشکد سما کرج  گردیده چه چیزهایی بوده است ؟ 
    ارزیابی نسبتا جامع ای در این خصوص صورت گرفته است مانند شرکت در کنفرانس داخلی و خارجی، حمایت از تیم های پژوهشی، ارتباط با صنعت، برگزاری کارگاههای تخصصی سخنرانی ها، همایش ها و حمایت از طرح های پژوهشی البته با توجه به ماموریت دانشگاه در حوزه درآمدزایی و کاهش هزینه ها بهتر است در ملاک های ارزیابی بازنگری صورت پذیرد.
     
    *چه عواملی باعث شده که پژوهش سما کرج اول شود ؟
    اولا اینکه تاکید ما بر تیمی بودن کار پژوهش است  و در بخشنامه های تیم های پژوهشی  به فعالیت های تیم های دانشجویی پرداخته شده  است و از دستاوردهای  مدیران  پیشین می توان به  ساخت خودروی برقی، ربات های مسیریاب و فوتبالیست و محصولاتی از این قبیل اشاره کرد. از زمان بنده با حمایت مسئولان تاکید مجدد و قوی تری بر فعالیت های تیمی  شد که علاوه بر انتقال مهارت های ویژه محصولات با ارزشی هم تولید شد که از این محصولات می توان به ساخت موتور سیکلت برقی، ست های آزمایشگاهی برق و مکانیک و ربات پرنده اشاره کرد.
     
    *برنامه تان برای آینده پژوهش سما کرج چیست؟
    اولا با تاکید بر فعالیت های کاربنیان و تیمی، سه مورد دست سازه در دست اقدام داریم که ماشین مسابقه کارتینگ، ست های آزمایشگاهی ترمودینامیک از آن جمله است  و در آینده نزدیک  نیز تیم رباتیک که  جز تیم های پر افتخارمان  بوده دوباره راه اندازی و به فعالیت های خود ادامه  خواهد داد .
     
    *در مورد دوره های کوتاه مدت تاکنون چه فعالیتهایی در آموزشکده انجام شده است ؟
    یکی از فعالیتهایی که در یک سال و نیم گذشته در حوزه پژوهش انجام شده برگزاری دورهای کوتاه مدت تخصصی بوده این دوره ها با هدف انتقال مهارت ویژه که منجر به ایجاد شغل برای شرکت کنندگان بشود؛ تعریف شده است . تاکنون 4 دوره مفصل برگزار  شده است و استقبال قابل قبولی هم از آن شده است .
     
    *ماموریت پژوهش در حوزه کاردانی چیست ؟
    اگر به تعریف پژوهش برگردیم، پژوهش یک روند هوشمندانه، هدفمندانه و خلاقانه است که  با هدف توصیف، استفاده و  بهره برداری  از پدیده ها  در رشد دادن علم و فن آوری استفاده می شود؛ اگر این روند را در پژوهش مد نظر قرار دهیم  و دوره کاردانی آغاز این روند باشد، آموزش و یادگیری خود پژوهش آغاز این روند است و ماموریت ما آشنا کردن دانشجویان با مفهوم پژوهش و فعالیتهای پژوهشی ،کار تیمی و در صورت امکان،گرفتن نتایجی از قبیل دست سازه های دانشجویی  است که الحمدالله در این زمینه موفقیت هایی داشته ایم .
     
    *ماموریت آموزشکده های سما در تربیت افراد چیست ؟
    امروزه در دنیا افراد ثروتمند فرزندان­شان را بیشتر  به سمت کسب مهارت  های ویژه که کمتر در مراکز آموزشی یافت می شود هدایت می کنند که همان مهارت ویژه منجر به تولید ثروت می گردد در حالی که افراد دیگر بیشتر، فرزندان خود را به سمت تحصیلات عالیه  هدایت می کنند،  که تضمین خاصی در خصوص شغل و پول سازی نیز پشت آن نیست، در این شرایط سما به عنوان مرکز آموزش مهارت های ویژه که منجر به کسب شغل و یا ایجاد اشتغال باشد می تواند نقش آفرینی کند. ممکن است یک دانشجوی کاردانی که اینچنین مهارتی را کسب نموده فرصت شغلی بهتری نسبت به برخی از دکترهای رشته های دیگر، پیش رو داشته باشد.
     
     *دانشجویانی که در زمینه پژوهشی فعالیت دارند پس از فارغ التحصیلی، ورودشان به عرصه کار چگونه است ؟
    به جرات می توان گفت اکثر این دانشجویان به واسطه مهارتهایی که از آموزش ها و فعالیت های پژوهشی به دست آورند جز افراد موفق در حوزه کاری  خود  می باشند  به طور مثال به یکی از دانشجویان تیم، از کارشناسان معتبر صنعت خودروسازی است ، یا دانشجوی دیگر ما  یک مرکز تیونینگ در سطح کرج دارد ایشان در زمان دانشجویی در تیم  بدنه موتور سیکلت برقی آموزشکده با تیم همکاری کردند  و در حال حاضر نیز از نظر تحصیلی مدارج عالیه را کسب نموده است .
     
    سخن آخر
    خودم  و دانشجویان و همکاران عزیز را به حدیث  حضرت علی (ع) توصیه می نمایم . فرصتهای نیک را دریابید که همچون ابر می گذرند. به  دانشجویان عزیز توصیه می کنم که این دوره طلایی را جدی بگیرند که شاید تمام آینده وابسته به همین سال های جوانی شان باشد . که اگر افراد  واقعا تلاش کنند و از این دوره برداشت های موثر خود را داشته باشند تقریبا در تمام زندگی طعم موفقیت را خواهند چشید.

     
    *گفت و گو: سمیه شاداب ، روابط عمومی سما کرج


     
    منبع :  روابط عمومی سما    1396/10/27 09:37


    نام و نام خانوادگی :
    ایمیل :
    * متن کامنت :
     

    خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
    تعداد بازدید : 699
    9/10 (تعداد آرا 1 نفر )