دوشنبه 2 ارديبهشت 1398  /  2019 22 Apr   
ساعت :  19:06 GMT  /  تهران -  23:36
مناسبت
ورود اعضا
نام کاربری :
کلمه عبور :
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور
«مدرسه ایرانی، معماری ایرانی»
جشنواره و همایش طراحی لباس
رفاهی
باشگاه پژوهشگران
کانون فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی
جشنواره دانش آموزی سینا
مرکز نجوم سما
هفته دفاع مقدس گرامی باد
عضویت معاونان و رؤسای آموزشکده ها

این بخش ویژه عضویت معاونان سما و رؤسای
آموزشکده،رؤسای شوراي سياستگذاري،مدیران مالی و مدیران حراست می باشد

سالنما
2 ارديبهشت 1398
   
  2019 Apr 22
    
   16 شعبان 1440
     
    کد پیگیری
    اولین هدف مدارس سما باید شناساندن هویت ملی و دینی به دانش‌آموزان باشد
    رئیس هیأت مؤسس و امنای دانشگاه آزاد اسلامی تأکید کرد: اگر ما در مدارس سما توانستیم هویت ایران، اسلام و اهل بیت(ع) را به کودکان بیاموزیم، می‌توانیم با هجمه نرم‌افزاری دشمن مقابله کنیم.

     

     

    به گزارش روابط عمومی سما، دکتر علی‌اکبر ولایتی رئیس هیأت مؤسس و امنای دانشگاه آزاد اسلامی صبح امروز در گردهمایی مدیران مدارس منتخب سما که در تالار دکتر حبیبی واحد علوم و تحقیقات برگزار شد، با اشاره به جایگاه مدارس سما در دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: امروز توفیقی است در خدمت استادان و مسئولان مدارس سما هستم. تا به حال سابقه نداشته که این تعداد مدارس ابتدایی تا متوسطه به صورت زنجیره‌ای و در یک سازمان آموزش عالی فعالیت داشته باشند.

    وی ادامه داد: لطف الهی است که چنین ظرفیتی در اختیار ما قرار گرفته و سؤال خواهد شد که وقتی چنین ظرفیتی در اختیار داشتیم و تربیت فرزندان با ما بوده، چه دستاوردی داشته‌ایم و آیا آن طور که باید به آنها توجه کرده ایم.

    رئیس هیأت مؤسس و امنای دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه آموزش در اسلام، تزکیه و تعلیم است، گفت: در قرآن کریم تاکید شده که تعلیم بر تزکیه تقدم دارد و پرورش بر تعلیم مقدم است، بنابراین ارتقای کیفی مدارس سما باید اولویت کاری ما باشد.

    دکتر ولایتی خاطرنشان کرد: با آمدن دکتر طهرانچی و به دنبال زحماتی که دکتر رهبر در مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی کشید، امیدواریم شاهد این مقدمه باشیم که مدارس سما متناسب با ذی‌المقدمه آن باشد، یعنی کسانی که از مدارس سما فارغ‌التحصیل می‌شوند، در امتحان سراسری و در ورود به دانشگاه سبقت بگیرند و برای ورود به دانشگاه امتیاز داشته باشند.

    وی با بیان اینکه تربیت کودک در اسلام از دوره جنینی آغاز می‌شود، گفت: دوره پیش‌دبستانی دوره شکل‌گیری شخصیت افراد است، همانطور که رسول اکرم (ص) می‌فرمایند «الْعلْمُ فی الصِّغَر، کَالنَّقْشِ فی الْحَجِر» علم در کودکی، مانند نقش در سنگ است. اگر بخواهیم ایران آینده درخشانی داشته باشد که حتماً خواهد داشت، باید کودکان را خوب تربیت کنیم.

    رئیس هیأت مؤسس و امنای دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه اکنون عملکرد سازمان سما کمال مطلوب نیست، گفت: البته در این مورد کسی مقصر نیست، چرا که تاکنون نقشه راهی برای مدارس سما نبوده است. آنچه برای ما اهمیت دارد، این است که تزکیه در مدارس سما باید مقدم بر تعلیم باشد و فارغ‌التحصیلان ما با سایر مدارس تفاوت داشته باشند و دارای برجستگی و وجه تمایز باشند. در مدارس سما باید مسلمان مومن ایرانی باسواد تربیت شود.

    وی با تأکید بر اینکه انتخاب افراد در مدارس سما باید به درستی اتفاق بیفتد، تصریح کرد: نباید محیط مدرسه و خانه تضاد داشته باشد، چرا که اگر کودک در محیط مدرسه تربیت مناسب شود، اما محیط خانواده متناسب با آن نباشد، خروجی مطلوبی نخوهد داشت.

    رئیس هیأت مؤسس و امنای دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه ایجاد امید و اعتماد به‌ نفس باید سرلوحه مدارس سما باشد، گفت: دشمنان جمهوری اسلامی ایران به ویژه آمریکا به صراحت اعلام می‌کنند که به دنبال نابودی ملت ایران هستند. در زمان ریاست‌جمهوری ریگان هم گفته بودند که باید ریشه ملت ایران خشک شود و تلاش خودشان را کردند. نتیجه دشمنی آنها در حوزه سخت‌افزاری و نظامی، ناکامی بود و بعد از آن به حوزه نرم‌افزار ورود کردند و تلاش دارند از این طریق فرهنگ غربی را به فرزندان ما القاء کنند.

    دکتر ولایتی با طرح این سوال که با توجه به تهدیدات نرم‌افزاری دشمن در حوزه فرهنگی، وظیفه مدارس چیست؟خاطرنشان کرد: وظیفه ما در حوزه تربیتی و تعلیمی، ایجاد اعتماد به‌ نفس و تقویت هویت دینی و ملی است و اگر از ما بپرسند که هدف اصلی از تعلیم و تربیت در سما چیست، باید بگوییم که اولین هدف شناساندن هویت ملی و دینی به دانش‌آموزان است.

    رئیس هیأت مؤسس و امنای دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر اینکه هویت ایران، اسلام و اهل بیت(ع) باید برای کودکان تعریف شود، گفت: اگر ما در مدارس سما توانستیم این هویت‌ها را به کودکان بیاموزیم، هجمه نرم‌افزاری بیگانگان بی‌اثر خواهد شد و امثال شهید حججی تربیت می شوند.

    دکتر ولایتی افزود: فرزندان این مملکت باید افتخار کنند که از نسل سعدی، حافظ، مولانا، ابن‌سینا و... هستند و اگر توانستیم این اعتماد به‌ نفس را در آنها به وجود بیاوریم، توانسته‌ایم به هدف اصلی‌مان دست یابیم.

    وی با تاکید بر اینکه تربیت در مدارس سما باید مبتنی بر تربیت اسلامی و سنت ایرانی باشد، گفت: ما در دانشگاه آزاد اسلامی با کسی تعارف نداریم و مخالف غرب‌زدگی هستیم. امروز غرب‌زدگی شکل کار را تغییر داده، چرا که زمانی برخی از افراد همچون تقی‌زاده معتقد بودند که اگر می‌خواهیم تغییر کنیم، باید از فرق سر تا نوک پا فرنگی شویم، اما در طول تاریخ دیدیم که کشورهایی که فرنگی شدند، غربی‌ها مانند دستمال مصرف‌ شده آنها را به دور انداختند.

    رئیس هیأت مؤسس و امنای دانشگاه آزاد اسلامی یادآور شد: نگاه جوامع غرب به سایر کشورها مانند دیدگاه افلاطون است که مردم دنیا را به دو دسته متمدن یا یونانی و بربر (وحشی) یا غیریونانی تقسیم می‌کرد و این نگاه هنوز وجود دارد

    دکتر ولایتی با اشاره به اینکه ایران دارای 10 هزار سال سابقه فرهنگی است، گفت: شیخ‌الرئیس در شرح زندگینامه خود می‌گوید زمانی که به 18 سالگی رسید، هر کتابی که می‌خواند برای او تازگی نداشت. پس می‌توان اینگونه برداشت کرد که با توجه به عمر 58 ساله ابن‌سینا، 40 سال هر چه داشت، از ابتکارات خود بود و ایران چنین ظرفیت و استعدادهایی دارد و دلیل دشمنی‌ها با ایران، وجود چنین ظرفیت‌هایی است.

    وی در پایان خاطرنشان کرد: رسالت سنگینی در مدارس سما بر دوش ماست و امیدوارم شاهد پیشرفت در تزکیه و تعلیم دانش‌آموزان آن باشیم.
    منبع :  روابط عمومی سما    1397/6/17 15:01


    نام و نام خانوادگی :
    ایمیل :
    * متن کامنت :
     

    خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
    تعداد بازدید : 616
    5.5/10 (تعداد آرا 10 نفر )