دوشنبه 27 خرداد 1398  /  2019 17 Jun   
ساعت :  9:57 GMT  /  تهران -  14:27
مناسبت
ورود اعضا
نام کاربری :
کلمه عبور :
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور
عضویت معاونان و رؤسای آموزشکده ها

این بخش ویژه عضویت معاونان سما و رؤسای
آموزشکده،رؤسای شوراي سياستگذاري،مدیران مالی و مدیران حراست می باشد

«مدرسه ایرانی، معماری ایرانی»
جشنواره و همایش طراحی لباس
با مدارس سما آشنا شوید
باشگاه پژوهشگران
کانون فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی
رفاهی
مرکز نجوم سما
هفته دفاع مقدس گرامی باد
سالنما
27 خرداد 1398
   
  2019 Jun 17
    
   13 شوال 1440
     
    کد پیگیری
    دکتر طهرانچی در ششمین جشنواره فرهیختگان: همت بلند دار که آینده درخشانم آرزوست

    در ششمین جشنواره فرهیختگان دانشگاه آزاد اسلامی سه رتبه برتر به سازمان سما تعلق داشت که توسط دکتر ولایتی و دکتر طهرانچی از انان تقدیر شد. 

         ششمین جشنواره فرهیختگان همزمان با شانزدهمین گردهمایی سراسری معاونان پژوهش و فناوری و معاونان علمی دانشگاه آزاد اسلامی با حضور دکتر ولایتی رئیس هیات موسس و هیات امنا دانشگاه آزاد اسلامی و دکتر طهرانچی ریاست، معاونان و مدیران دانشگاه آزاد اسلامی در سازمان مرکزی این دانشگاه برگزار شد.
    به گزارش روابط عمومی سما، این مراسم با تلاوت آیاتی روح بخش از کلام الله مجید، پخش طنین پر افتخار سرود جمهوری اسلامی ایران و کلیپی زیبا از دانشگاه آزاد اسلامی کار خود را آغاز کرد .
    سپس دکتر رنجبر معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی ضمن تسلیت درگذشت عالم ربانی آیت الله شاهرودی، از برگزاری این جشنواره با همکاری همه همکاران حوزه پژوهش خبر داد و ایجاد بستر مناسب برای تکریم بزرگان عرصه فناوری، شناسایی و کشف استعدادهای مخترعان و نوآوران و گسترش تجربه های علمی در سطح دانشگاه را از اهداف برگزاری این جشنواره برشمرد.
    وی با ارائه گزارشی از روند دقیق اجرای این جشنواره، آماری نیز از برگزیدگان نهایی به تفکیک استان ها ارائه داد.
    دکتر رنجبر با اشاره به اجرای طرح پایش در دانشگاه آزاد اسلامی، گفت:«این طرح باید به یک گفتمان غالب و روزمره آموزشی و پژوهشی در دانشگاه تبدیل شودو  با جدیت هرچه تمام تر در واحدها پیاده سازی شود که با اجرای دقیق آن، جشنواره فرهیختگان در سال های آتی رنگ و بوی بهتری به خود خواهد گرفت.»
    تاکید بر راه حل محور بودن پژوهش ها برای حل معضلات جامعه و تشکیل شبکه ای از فرهیختگان دانشگاه آزاد اسلامی از دیگر موضوعاتی بود که توسط دکتر رنجبر طرح شد.


         سپس دکتر طهرانچی ریاست دانشگاه آزاد اسلامی با تسلیت رحلت عالم فرهیخته آیت الله شاهرودی که سرمایه ای بزرگ در فقه حکومتی بودند، ایشان را یادگاری ازمحمدباقر صدر معرفی کرد.
    دکتر طهرانچی جشنواره فرهیختگان را فرصتی برای صحبت با روسای دانشگاه ها، روسای واحدها، معاونان پژوهشی و علمی و برگزیدگان دانست که حرکت آینده این دانشگاه را در آن ترسیم می نمایند.
    وی با اشاره به زبان قرآن به عنوان زبان علم در دوران اسلام از تغییر روش مکتب اسلام نسبت به سایر مکاتب سخن گفت.دکتر طهرانچی با اشاره ای به آیات طرح شده در قرآن درخصوص پژوهش، از اهمیت این علم سخن به میان آورد.


         وی با یادآوری ورود دانشگاه از غرب به عنوان یک صنعت، گفت:«ما به رسالت دانشگاه توجه نکردیم و در تمامی این سال ها به دنبال نکات نقض و اشکالات بودیم. صنعت دانشگاه اگر به خوبی مستقر شود جوان ما نا امید از این دانشگاه خارج نمی شود و بین اشتغال و تحصیل ارتباط برقرار خواهد شد. اما این صنعت هنوز در ایران به خوبی مستقر نشده است اگرچه به برکت انقلاب اسلامی تحولات عظیم و خوبی در دانشگاه ها شاهد بودیم.»
    وی دانشگاه آزاد اسلامی را دانشگاهی برآمده از میان مردم و ثمره راستین انقلاب اسلامی دانست که برای پایداری و ماندن در متن جامعه، دانشگاه را نیازمند استقرار کامل صنعت دانشگاه دانست.
    دکتر طهرانچی با انتقاد از عدم فعالیت دستان دانشجویان در بدو ورود به دانشگاه، خاطر نشان کرد:« دانشجو را نباید تا سن سی سالگی پشت میزها نگه داشت چراکه این آفت موجب عدم تعلق فرد به محیط کار می شود.»
    ریاست دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اجرای طرح پایش در دانشگاه آزاد اسلامی اعلام کرد:«با احصاء چالش های ملی، از سال های آینده دانشجویان تحصیلات تکمیلی می بایست برای انتخاب موضوعات رساله و پایان نامه های خود به این موضوعات مراجعه کنند تا پژوهش های ما سمت و سوی راه حل محور به خود بگیرد.»دکتر طهرانچی سخن خود را چنین به پایان برد: « همت بلند دار که آینده درخشانم آرزوست.»         سپس در همین جلسه با حضور دکتر ستاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و دکتر طهرانچی، تفاهم نامه همکاری ای میان دانشگاه آزاد اسلامی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در زمینه فعالیت های علمی و پژوهشی به امضا رسید.
    دکتر ستاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با تسلیت رحلت آیت الله شاهرودی این ضایعه را غیر قابل جبران دانست.
    وی با اشاره به برخی اشتباهات گذشته در انتخاب مسیر پژوهش، از ساختار اقتصادی کشور و محیط کسب و کار آلوده به پول نفت انتقاد کرد و گفت:«در این محیط کارآفرین، ایده پرداز و مخترع نمی تواند کارکند و سرکوب می شود، پول نفت با خود فرهنگی مغایر با نوآوری به همراه دارد.»
    دکتر ستاری با تأکید بر اینکه دولت به تنهایی قادر به حل مشکلات نیست و مردم نیز باید در تمامی زمینه ها مشارکت داشته باشند، افزود:«در این چند سال اخیر ما توانستم با شرایط مناسبی زمینه را  برای راه اندازی شرکت های دانش بنیان فراهم آوریم از اینرو نسل جدیدی از کارآفرینان در جامعه در حال رشد و پرورش هستند.»
    وی  با طرح سؤالی مبنی بر اینکه چرا همچون گذشته قادر به تربیت نخبگان و اندیشمندانی در سطح حافظ، مولانا و ... نیستیم، گفت:«زیرا محیط یا اکوسیستمی که افراد در آن پرورش یابند و استعدادهای نهفته خود را شکوفا کنند، در حال حاضر وجود ندارد.»
    معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با انتقاد از تخصیص بخش اعظم بودجه های پژوهشی به هزینه های حقوق و دستمزد، از ضرورت نگاه جدید در این حوزه سخن گفت.
    دکتر ستاری در ادامه خاطر نشان کرد:«پژوهشی که در آن بخش خصوصی ورود پیدا نکند محکوم به فناست،  آنچه که باعث ایجاد اقتصاد دانش بنیان می شود محیط است، اگر بتوانیم محیطی ایجاد کنیم که تمام عوامل اکوسیستم به خوبی عمل کنند  و مردم حاصل فعالیت های پژوهشی را در زندگی روزمره خود احساس کنند، به موفقیت دست پیدا کرده و از خروج نخبگان از کشور جلوگیری کرده ایم.»         معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با تأکید بر اینکه دانش و تکنولوژی خریدنی نیست، بلکه یادگرفتنی است، افزود:«خروجی فعالیت های پژوهشی برای مردم بسیار مهم است و آنها باید ببینند که تکنولوژی توسط فرزندان این کشور ساخته شده است.»
    وی با اعلام آمادگی کامل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای همکاری با دانشگاه ازاد اسلامی، دانشجویان این دانشگاه را در زمره موفق ترین افراد برشمرد.دکتر ستاری از دکتر طهرانچی و حرکت جدید که پس از حضور ایشان در دانشگاه آزاد اسلامی آغاز شده است تشکر و قدردانی کرد.


    در این همایش همچنین از برگزیدگان جشنواره فرهیختگان با اهدای لوح سپاس و هدایای نقدی با حضور دکتر ولایتی و دکتر طهرانچی تقدیر شد که در این میان اسامی سه برگزیده سمایی می درخشید.
    خانم خشنود به عنوان مدیر مدرسه سمایی برتر از واحد لاهیجان، آقای مهندس عبادی به عنوان رئیس آموزشکده سما برتر از واحد کرج و خانم روژان خوارزمی دانش آموز مخترع برتر سمایی از واحد بندرعباس ، برگزیدگان سما در این جشنواره بودند.
     

    خانم فاطمه خشنود    مهندس سیاوش عبادی


     روژان خوارزمی

     

    منبع :  روابط عمومی سما    1397/10/4 12:39


    نام و نام خانوادگی :
    ایمیل :
    * متن کامنت :
     

    خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
    تعداد بازدید : 259
    5.5/10 (تعداد آرا 10 نفر )