دوشنبه 3 آذر 1399  /  2020 23 Nov   
ساعت :  19:49 GMT  /  تهران -  23:19
مناسبت
ورود اعضا
نام کاربری :
کلمه عبور :
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور
عضویت معاونان و رؤسای آموزشکده ها

این بخش ویژه عضویت معاونان سما و رؤسای
آموزشکده،رؤسای شوراي سياستگذاري،مدیران مالی و مدیران حراست می باشد

«مدرسه ایرانی، معماری ایرانی»
جشنواره و همایش طراحی لباس
دعای روز
با مدارس سما آشنا شوید
مدارس عالی مهارتی
باشگاه پژوهشگران
انستیتو بین المللی زبان های خارجی
ارتباط با مرکز بازرسی
کانون فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی
هفته دفاع مقدس گرامی باد
سالنما
3 آذر 1399
   
  2020 Nov 23
    
   7 ربیع الثانی 1442
     
    کد پیگیری
    سیدمحمد بطحایی، معاون آموزش‌های عمومی و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی در گفت‌وگو با «فرهیختگان»: می‌خواهیم دانش و مهارت را در سما تلفیق کنیم
    اواسط خردادماه سال‌جاری بود که رسانه‌ها خبر از استعفای سیدمحمد بطحایی از وزارت آموزش و پرورش دادند؛ فردی که «ما» در گروه دانشگاه «فرهیختگان» به دلیل ارتباط مستقیم او با ماجرای کنکور، مدارس سمپاد و حواشی‌های دانشگاه فرهنگیان همواره نیم‌نگاهی به مواضع اعلامی و اعمالی وزیر سابق آموزش و پرورش داشتیم. یادم هست در شماره 19 خردادماه در گزارشی با عنوان «نتیجه شعارهای بطحایی علیه مافیای کنکور چه شد؟» نوشته بودیم: «با استعفای خالق هشتگ «#خداحافظ_کنکور» که سعی کرده بود با غول کنکور مچ‌اندازی کند، به نظر می‌رسد مساله کنکور به‌خصوص از طرف آموزش‌وپرورش با آمدن یک وزیر دیگر که فرصت یا قدرت زیادی برای رسیدگی به مساله کنکور در مطالبات بی‌شمار این وزارتخانه نداشته باشد، وارد مرحله دیگری خواهد شد و باید دید سیاست‌های کنکوری وزارت آموزش‌وپرورش از این به بعد چه خواهد شد؟»؛ این سوال و سوالات دیگر برای ما ماند تا اینکه زمزمه‌هایی مبنی‌بر حضور بطحایی در دانشگاه آزاد اسلامی به وجود آمد؛ حدس و گمان‌هایی که درست یک ماه بعد به واقعیت تبدیل شد و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در حکمی سیدمحمد بطحایی؛ کسی که تقریبا تمام سطوح آموزش‌ و پرورش را طی کرده، به‌عنوان معاون آموزش‌های عمومی و مهارتی این دانشگاه منصوب کرد.
    حالا نزدیک به دو ماه از این حکم گذشته است و این مدت برای او می‌تواند فرصت خوب تصمیم‌گیری جهت اصلاح و پایه‌گذاری یک نظام آموزشی و مهارتی در دانشگاه آزاد اسلامی که دارای یک خانواده 11میلیون نفری است، باشد، این مساله در کنار آغاز سال تحصیلی جدید و پایان ماراتن کنکور سال 98 بهانه خوبی شد تا از او برای حضور در روزنامه «فرهیختگان» و انجام گفت‌وگویی حول سوالات ایجادشده دعوت کنیم؛ او در این گفت‌وگو از دلایل حضورش در دانشگاه آزاد اسلامی گفت و نگاه خاصی پیرامون ابهامات مساله نظری آموزش برای دانش‌آموزان و ایده مهارت‌آموزی در کنار مسائل دانشی به این قشر ارائه کرد. او در ادامه این گفت‌وگو به سند تحول بنیادین آموزش نیز اشاره‌ای می‌کند و معتقد است این سند می‌تواند پایه نقشه در مدارس سمای این دانشگاه باشد. البته در این گفت‌وگو گریزی نیز به ماجرای حذف کنکور زده شده که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید.


    *شما زمانی وزیر وزارتخانه‌ای بودید که بودجه 60 هزار میلیارد تومانی را در اختیار داشت، ولی امروز در دانشگاه آزاد اسلامی حضور دارید، در حالی که این دانشگاه جمعیت 11 میلیون نفری و بودجه 6 هزار میلیارد تومانی دارد، کمی درباره دلایل حضورتان در دانشگاه آزاد اسلامی صحبت کنید.
    بنده یک امکان‌سنجی از دانشگاه آزاد اسلامی داشتم- دانشگاهی که یک پیشینه نسبتا قدیمی در کشور دارد و از ظرفیت‌های نیروی انسانی ارزشمندی برخوردار بوده و امکانات و تجهیزات خوبی را برای ارائه یک نظام آموزشی مناسب در اختیار دارد- همین مولفه باعث شده فرصتی ایجاد شود و دانشگاه آزاد اسلامی نیز به‌عنوان بخش بزرگی از نظام تعلیم و تربیت کشور از این فرصت استفاده کرده و یک نظام آموزشی و پرورشی در تراز انقلاب اسلامی را به جامعه ارائه دهد. این فرصت بسیار ارزشمندی محسوب می‌شود که در یک زمان طلایی هم قرار گرفته است. شاید قوی‌ترین انگیزه‌ای که بنده را به سمت دانشگاه آزاد اسلامی متمایل کرد، همین مساله بود که از این فرصت استفاده کنیم.  ما در آموزش و پرورش 120 هزار مدرسه و نزدیک به یک میلیون پرسنل شاغل و حدود 750 نفر بازنشسته داریم، ولی در دانشگاه آزاد اسلامی امروز 720 مدرسه داریم که بالغ بر 80 هزار دانش‌آموز در مدارس سمای این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. همچنین 120 آموزشکده فنی‌وحرفه‌ای نیز وجود دارد که قریب به همین جمعیت را در اختیار دارند و دوره‌های کاردانی و بعضا کارشناسی را نیز ارائه می‌دهند. اگر با عدد و رقم دانشگاه آزاد اسلامی و آموزش و پرورش را با یکدیگر مقایسه کنیم، از یکدیگر فاصله زیادی دارند، اما فرصت‌هایی که در دانشگاه آزاد اسلامی وجود دارد، برای ارائه یک نظام و فرصت آموزشی الگوی بسیار ارزشمندی است. شاید اولین انگیزه بنده برای حضور در جمع دانشگاه آزاد اسلامی‌ها نیز همین بوده که بتوانیم یک الگو و نمونه‌ از واحدهای آموزشی در تراز نظام جمهوری اسلامی را ایجاد کنیم که قابل الگوبرداری در سایر بخش‌ها باشد.

    منظور از مدارس باکیفیت در حوزه سما، مدارس مدنظر سند تحول است
    *شما از ایجاد یک الگو صحبت کردید، اما در فضای کلی دانشگاهی کشور این مساله مطرح می‌شود که ما فاقد نظام دانشگاهی هستیم. به عبارت دیگر، دانشگاه و صنعت هریک حرف خود را می‌زنند و ما باید در این بین اکوسیستمی را ایجاد کنیم تا بتواند این ارتباط را برقرار کند. با توجه به اینکه مدارس سما اسم مهارتی را یدک می‌کشند، منظور شما ایجاد چنین اکوسیستمی است؟
    وقتی از ایجاد یک نظام آموزشی در تراز انقلاب اسلامی صحبت می‌کنم، منظور مدارسی است که واجد تمامی آن شرایطی باشد که شما به بخشی از آنها اشاره کردید. ما می‌توانیم مدارسی را به جامعه ارائه دهیم که از حیث کیفیت آموزشی و پرورشی در سطحی باشد که فارغ‌التحصیلان آن به دانش‌ها و مهارت‌های موردنیاز که صرفا مهارت‌های علمی هم نیست، بلکه دارای مهارت‌های موردنیاز در همه ساحت‌های تربیتی که در سند تحول به‌تفصیل از آنها نیز صحبت شده، باشند. وقتی صحبت از مدارس باکیفیت در حوزه مدارس سما و دانشگاه آزاد اسلامی می‌شود، منظور مدارسی است که در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش از آنها نام برده شده است. فضای این مدارس باید باکیفیت باشد، نیروی انسانی و مدیریت آن و تجهیزات و منابعی که به کار گرفته می‌شود نیز باید در قالب همان سند باشد و همه اینها باعث ایجاد مدارسی می‌شود که خروجی آن فارغ‌التحصیلانی خواهند بود که قرار است نظام جمهوری اسلامی به دست آنها سپرده شده و آینده کشور را رقم بزنند.

     

    امروزه مدرسه‌ای موفق محسوب می‌شود که دانش‌آموزانش در آزمون‌های تستی نمره بالایی بگیرند
    *ما از مدارس مهارتی صحبت می‌کنیم و در سند تحول نیز عینا به این مساله پرداخته شده، درحالی‌که عده‌ای معتقدند دانشگاه تنها محل آموزش است و جای آموزش مهارت به افراد نیست. به نظر شما آموزش مهارت‌های مختلف با فلسفه آموزش تناقض ندارد؟
    خیر. نه‌تنها تناقضی وجود ندارد، بلکه همدیگر را تایید نیز می‌کنند. متاسفانه تجربه گذشته ما تناقضی که مطرح می‌شود را تداعی می‌کند. در حقیقت این تناقض به خاطر این است که تجربه گذشته ما در مدرسه و آموزش و پرورش این تناقض را تلقین می‌کند، درحالی‌که این تناقض نه‌تنها وجود ندارد، بلکه این دو موید یکدیگر هستند.
    آنچه امروز در مدارس ما به‌عنوان امتیاز تلقی می‌شود، چه مدارس دولتی و چه غیردولتی، مهارت‌های دانشی و به نوعی مهارت‌های علمی است. البته واژه علمی را با وسواس به کار می‌برم، چراکه در بسیاری موارد مهارت علمی هم وجود ندارد. در اصل امروز مدرسه‌ای موفق محسوب می‌شود که دانش‌آموزانش در آزمون‌های تستی نمره بالایی کسب کنند و این تناقضی که عنوان می‌شود، از همین جا شروع می‌شود. این درحالی است که مدرسه موفقی که در تراز انقلاب اسلامی و سند تحول می‌شناسیم، مدرسه‌ای است که دانش‌آموزانش در کنار کسب مهارت‌های علمی، مهارت زندگی، اشتغال، هنری، تربیت بدنی و... را نیز به دست بیاورند؛ یعنی محل آموزش ساحت‌های 6گانه‌ای که در سند تحول به‌عنوان تربیت متوازن از آن نام برده شده، در مدرسه است و این محل باید به صورت متوازن به همه این مهارت‌ها توجه کند، درحالی‌که امروزه در بهترین حالت تمام تمرکزمان روی این مساله است که دانش‌آموزان بتوانند نمره 20 بیشتری کسب کنند و متاسفانه این نمره نیز با ابزارهای ناقصی مانند تست به دست می‌آید و هرچه دانش‌آموز مهارت‌های تست‌زنی بیشتری داشته باشد، بیشتر به آن افتخار می‌کنیم و این همان خطایی است که آموزش و پرورش و مدرسه ما به آن دچار شده است.
    وقتی از این صحبت می‌کنم که در دانشگاه آزاد اسلامی و مدارس سما جهت‌گیری به این سمت خواهد بود که کیفیت مدارس را افزایش دهیم، این افزایش تنها ناظر بر مهارت‌های دانشی نیست، بلکه مهارت‌های پنج‌گانه دیگر را نیز شامل می‌شود؛ یعنی فارغ‌التحصیلان این مدارس باید از حیث توانمندی‌های جسمی دارای مهارت‌های قابل‌قبولی باشند. اگر دانش‌آموزان ما نمرات 20 زیادی را در درس فیزیک و شیمی داشته باشند، اما نتوانند 200 متر بدوند یا نتوانند یک بسته چهارکیلویی را از روی زمین بلند کنند، به درد می‌خورد؟ این همه نواقصی است که ما در آموزش و پرورش و تعلیم و تربیت داریم. حس زیباشناسی دانش‌آموزان ما مورد غفلت قرار گرفته و آنها از این منظر دچار نقیصه هستند و این حس در آنها پرورش پیدا نکرده است. از لحاظ اقتصادی نیز مهارت‌های دانش‌آموزان پرورش پیدا نکرده و این همه مقوله‌هایی است که درصدد هستیم در ارتقای کیفیت مدارس آنها را به صورت متوازن جلو ببریم.

     

    *شما یکی از مخالفان اصلی کنکور شناخته می‌شوید، در حالی‌که قطعا یکی از نمودهای کیفیت‌بخشی مدارس سما، موفقیت دانش‌آموزان این مدارس در کنکور است، این مساله دوگانگی نسبت به شما ایجاد نمی‌کند؟
    ما در شرایطی هستیم که یکی از نیازهای دانش‌آموزان ما قبولی در دانشگاه‌ها است، ولو اینکه حرف‌هایم صحبت‌های خوبی نیز باشد، طبیعتا حرف خانواده و دانش‌آموز نیز این است که بالاخره باید در دانشگاه قبول شوند و جمع این دو مقوله این‌طور خواهد بود که ما در مقاطعی از دوره‌های تحصیلی باید حتما به این نیاز توجه کنیم. تا زمانی که ما کنکور را با وضع فعلی داریم و مکانیسم پذیرش دانشگاه‌های ما نیز از طریق کنکور خواهد بود، توجه ما به این مساله در مدارس وجود خواهد داشت، اما روند کاری‌مان در مدارس سما به این شکل است که این کار را از دوران دبستان و متوسطه اول آغاز نخواهیم کرد، ولی قطعا این کار را از متوسطه دوم انجام می‌دهیم و باید کیفیت کار را نیز افزایش دهیم تا میزان قبولی دانش‌آموزان سما در دانشگاه‌ها هم افزایش پیدا کند؛ چراکه بخشی از کیفیت مدارس امروز خواه ناخواه به این مساله مرتبط است و مدرسه‌ای که فارغ‌التحصیلان آن در دانشگاه‌ها پذیرفته شوند، جزء مدارس موفق است، بنابراین در برنامه‌ای که برای ارتقای کیفیت مدارس داریم، این مساله را به‌عنوان بخشی از شاخص‌های کیفیت لحاظ می‌کنیم، اما همان‌طور که گفتم نه از دوران دبستان، بلکه در جایگاه مناسب آن را دنبال می‌کنیم.

     


    *آمایشی از وضعیت فعلی خانواده دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه توانمندی‌ها و نیازهای آنها صورت گرفته است؟
    بله، در گذشته این اتفاق روی داده و اعداد و رقم‌هایی نیز در این حوزه وجود دارد، اما در وهله اول باید این ارقام به‌روز شود و دوما تنها این کار برای برنامه‌ریزی کافی نیست، چراکه برای این کار صرفا تنوع آمار و یافته‌هایی که مبتنی‌بر پژوهش باشد، کفایت نمی‌کند و در همین راستا در حال ایجاد سامانه‌ای به صورت الکترونیکی هستیم که بتواند به‌صورت مستمر داده‌های موردنیاز را در اختیار برنامه‌ریزان قرار دهد. اما به صورت اجمالی می‌گویم که کیفیت مدارس سما باید بسیار بیشتر از وضعیت امروز باشد و این ظرفیت را نیز داریم که طی برنامه دو یا سه‌ساله کیفیت این مدارس را به سطح قابل‌قبولی که بتواند در رقابت با سایر مدارس غیردولتی قرار بگیرد، برسانیم و از این طریق بتوانیم سهم خودمان را در نظام تعلیم و تربیتی کشور بیش از پیش ادا کنیم.

    فارغ‌التحصیلان رشته حقوق در مدرسه عالی مهارتی حقوق ثبت‌نام کرده بودند
    *تمام برنامه‌هایتان در حوزه مهارتی تنها مختص دانش‌آموزان و دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی است یا دایره فراتر از این جامعه را نیز شامل می‌شود؟ طبق آمارهای منتشرشده 34درصد از جامعه دانشگاهی هیچ رغبتی برای ورود به بازار کار ندارند. شما برنامه‌ای برای این قشر نیز دارید؟
    در پاسخ به سوال اول باید بگویم تنها تمرکزمان روی مهارت‌آموزی دانش‌آموزان خودمان نیست، بلکه تلاشی که از سال گذشته همکاران پیش از بنده شروع کرده و کار بسیار ارزشمندی است، ایجاد مدارس‌عالی مهارت است و جامعه مخاطب این مدارس تنها کسانی نیستند که در مدارس سما تحصیل می‌کنند و افراد خارج از این مدارس نیز می‌توانند در دوره‌های کوتاه‌مدت این مدارس ثبت‌نام کرده و مهارت‌های مختلف مورد نیازشان را آموزش می‌بینند. امروز درصدد برنامه‌ریزی و گسترش رشته‌های مختلف در مدارس‌عالی مهارت هستیم. به‌عنوان مثال در یک دوره کوتاه‌مدت دو یا سه‌ماهه مهارت‌های وکالت و دانش‌های موردنیاز در رشته حقوق را آموزش می‌دهیم.

    4 مدرسه مهارتی هفته آینده  در خراسان رضوی افتتاح می‌شود
    برای خودم بسیار عجیب بود که حتی فارغ‌التحصیلان رشته حقوق نیز- به جهت اینکه ما در دانشگاه‌ها متاسفانه صرفا بر مباحث آکادمیک تمرکز داریم و موضوعاتی مانند کارورزی و کارهای عملی بی‌اهمیت هستند-  در رشته حقوق و وکالت ثبت‌نام کردند، چراکه احساس می‌کردند در بحث‌های کارورزی و حوزه‌های عملی رشته‌شان ضعیف هستند و در دوره دو یا سه‌ماهه با روش‌های بسیار عملیاتی که در این مدرسه پیش‌بینی شده، آشنا شدند. در این مدرسه حتی صحنه کارآموزی فرد ثبت‌نام‌کننده همانند صحنه‌ای که مجری، دادستان و قاضی حضور دارند، چیده شده است تا این افراد بتوانند عملا مهارت‌های عملیاتی خود را دنبال کنند و تصور می‌کنم این مدارس مورد اقبال عمومی قرار می‌گیرند.

    *قرار است چند رشته در قالب مهارت عالی به داوطلبان آموزش داده شوند؟
    محدودیتی در این حوزه نداریم و در برخی استان‌ها مانند خراسان رضوی تا چند روز آینده چهار مدرسه‌عالی مهارت در چهار رشته افتتاح می‌شود و در استان‌های مختلف نیز این کار را دنبال می‌کنیم. رشته‌های حقوق و وکالت، حسابداری، الکترونیک و برخی مهارت‌های کامپیوتری را الان داریم. متاسفانه ما نه‌تنها در دانشگاه‌ها این دوره‌های مهارتی را نداریم، بلکه در مراکز فنی‌وحرفه‌ای نیز برخی از این دوره‌ها ارائه نمی‌شود، بنابراین یکی از نقاط خالی در آموزش‌های مهارتی آمایش جمعیت ما، برگزاری همین دوره‌ها است که با همت دانشگاه آزاد اسلامی این مساله پیگیری می‌شود و امیدواریم بتواند سهم قابل‌قبولی در ایجاد پیش‌نیازهای لازم برای اشتغال افراد داشته باشد.پچ

     

     
     
    منبع :  روابط عمومی سما    1398/6/25 15:01


    نام و نام خانوادگی :
    ایمیل :
    * متن کامنت :
     

    خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
    تعداد بازدید : 727
    0/10 (تعداد آرا 0 نفر )