چهارشنبه 14 خرداد 1399  /  2020 3 Jun   
ساعت :  2:39 GMT  /  تهران -  7:09
مناسبت
ورود اعضا
نام کاربری :
کلمه عبور :
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور
عضویت معاونان و رؤسای آموزشکده ها

این بخش ویژه عضویت معاونان سما و رؤسای
آموزشکده،رؤسای شوراي سياستگذاري،مدیران مالی و مدیران حراست می باشد

«مدرسه ایرانی، معماری ایرانی»
جشنواره و همایش طراحی لباس
دعای روز
با مدارس سما آشنا شوید
مدارس عالی مهارتی
باشگاه پژوهشگران
پرسش مهر 98
کانون فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی
هفته دفاع مقدس گرامی باد
سالنما
14 خرداد 1399
   
  2020 Jun 3
    
   10 شوال 1441
     
    کد پیگیری
    مسن‌ترین دانشجوی کشور پس از نیم قرن، تحصیل نیمه تمام خود را در سما آغاز کرد
    علی صوفی، دانشجوی رشته معماری در مقطع كاردانی آموزشكده سما واحد قائمشهر می باشد.
    به گزارش روابط عمومی، او در نیمه اسفند ۱۳۱۰ در شهرستان بابل به دنیا آمد، تحصیلات ابتدایی را در مکتب خانه گذراند و دوران دبیرستان را نیز با نمرات عالی پشت سر گذاشت، اما خاموشی چراغ عمر پدر باعث شد تحصیل را رها کرده و نان آور  مادر و خواهر و برادرهایش شود.آتش عشق به تحصیل هرگز در او فروکش نکرد و ایمان داشت روزی کار نیمه تمامش را تمام می‌کند.


     


    علی صوفی در کنار ناملایمات و سختی‌های زندگی سرانجام توانست در سال ۱۳۴۸ تحصیل در مقطع فوق دیپلم را در دانشگاه علم و صنعت بابل به پایان برساند و  سپس به استخدام آموزش و پرورش در آید.
    وی در جریان جنگ تحمیلی ۸ سال دفاع مقدس قدم به جبهه‌های جنگ می‌گذارد تا در قافله حفاظت و حراست از خاک وطن نیز عقب نماند.
    پس از پایان جنگ دوباره به کلاس درس برگشت و شروع به تدریس کرد تا دانش آموزانی را تربیت کند که روزی بهترین حاصل خدمتش خواهند شد. او در كارنامه درخشان سوابق خود، تربیت مدرسین را نیز عهده دار بود.
    سرانجام با صدور حکم بازنشستگی‌اش در سال ۱۳۶۱ بازنشسته شد و به اداره امور مدرسه غیر انتفاعی پرداخت.
    مدرسه‌ای که به همراه همسر مهربانش در چند قدمی خانه شان در قائمشهر برای تحصیل دانش آموزان ابتدایی تاسیس کرده بودند.

     
    بازگشت به دانشگاه برای ادامه تحصیل
    آقای صوفی درباره بازگشتش پس از سال‌ها به دانشگاه می‌گوید: چندسال پیش مصمم شدم برای ادامه تحصیل وارد دانشگاه شوم و همسرم که امروز در میان ما نیست مرا تشویق به این کار کرد.
     علی صوفی در حال حاضر مسن‌ترین دانشجوی کشور است که از سال ۹۵ تحصیل را در دانشگاه آزاد اسلامی واحد قائمشهر آغاز کرد و پس از ۲ سال تلاش بی وقفه در بهمن ماه ۱۳۹۷ در رشته مهندسی عمران فارغ التحصیل شد و اكنون نیز دانشجوی رشته معماری در مقطع كاردانی آموزشكده سما واحد قائمشهر می باشد.
    مسن‌ترین دانشجوی کشور درباره سختی‌های تحصیلش می‌گوید: کهولت سن و مشکلات رفت و آمد به دانشگاه که خارج از شهر بود، نتوانست مرا از ادامه تحصیل باز دارد و هر روز با اشتیاق بیشتری مسیر خانه تا دانشگاه را طی می‌کردم.
    علی صوفی در زمان تحصیل، درس استادان را سر کلاس یا می‌نوشت یا ضبط می‌کرد.سپس در منزل، چند بارخلاصه درس‌ها را روخوانی می‌کرد و گوش می‌داد تا بتواند همانند گذشته نمرات خوبی را در کارنامه اش ثبت کند، همین امر باعث شد هر ترم عنوان معدل الف کلاس را در دانشگاه به خود اختصاص دهد.
    ۸۷  سال از عمرش می‌گذرد و با وجود حدود ۶۰ سال اختلاف سنی با دیگر دانشجویان و همکلاسی‌هایش روابط خوبی با آن‌ها دارد. همه همکلاسی هایش او را مانند پدربزرگ دوست دارند و علاوه بر احترام در درس‌هایش نیز کمکش می‌کنند.
    یکی از همکلاسی هایش می‌گوید: وجود آقای صوفی در کلاس باعث انگیزه بیشتر ما برای تحصیل می‌شد و هر روز که به کلاس درس می‌آمدیم او قبل‌تر از همه‌ی ما در کلاس حاضر بود.
     
    استادِ آقای صوفی: ایشان معلم پدر من در سال‌های گذشته بوده اند!
    مظفری یکی از اساتید دانشگاه خاطره اولین روز دیدار با آقای صوفی را در کلاس درس اینگونه تعریف می‌کند: وقتی برای اولین بار آقای صوفی را در کلاس دیدم بسیار متعجب شدم و پایان کلاس با او به گفتگو پرداختم که همان موقع متوجه شدم ایشان معلم پدر من در سال‌های گذشته بوده اند.

     


     
    سودای خدمت به ائمه اطهار در عراق
    نکته جالب در زندگی علی صوفی هدف او از تحصیلش است. این پیرمرد با انگیزه با اشاره به علت انتخاب رشته تحصیلی  عمران می‌گوید:  من علاقه زیادی به ائمه اطهار دارم و با همه عشقی که تمام عمر به امام حسین (ع) در قلبم حفظ کردم می‌خواهم در اولین فرصت به عراق بروم  و در پروژه بازسازی حرم مطهر ائمه فعالیت کنم.


     
    منبع :  روابط عمومی سما    1398/9/2 09:46


    نام و نام خانوادگی :
    ایمیل :
    * متن کامنت :
     

    خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
    تعداد بازدید : 627
    0/10 (تعداد آرا 0 نفر )