سه شنبه 31 فروردين 1400  /  2021 20 Apr   
ساعت :  15:45 GMT  /  تهران -  20:15
مناسبت
ورود اعضا
نام کاربری :
کلمه عبور :
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور
عضویت معاونان و رؤسای آموزشکده ها

این بخش ویژه عضویت معاونان سما و رؤسای
آموزشکده،رؤسای شوراي سياستگذاري،مدیران مالی و مدیران حراست می باشد

«مدرسه ایرانی، معماری ایرانی»
جشنواره و همایش طراحی لباس
ارتباط با مرکز بازرسی
دعای روز

دعای روز هفتم ماه مبارک رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهمّ اعنّی فیهِ على صِیامِهِ وقیامِهِ وجَنّبنی فیهِ من هَفَواتِهِ وآثامِهِ وارْزُقْنی فیهِ ذِکْرَکَ بِدوامِهِ بتوفیقِکَ یا هادیَ المُضِلّین.

خدایا یارى کن مرا در این روز بر روزه گرفتن و عبـادت و برکنارم دار در آن از بیهودگى و گناهان و روزیم کن در آن یادت را براى همیشه به توفیق خودت اى راهنماى گمراهان

 

با مدارس سما آشنا شوید
مدارس عالی مهارتی
باشگاه پژوهشگران
انستیتو بین المللی زبان های خارجی
کانون فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی
هفته دفاع مقدس گرامی باد
سالنما
31 فروردين 1400
   
  2021 Apr 20
    
   7 رمضان 1442
     
    کد پیگیری
    کارپژوه امور توسعه و استقرار واحدهای آموزشی:
    به گزارش روابط عمومی سما، دوره آموزش مقدماتی ارتقای شایستگی مدیران مدارس سما از بهمن ماه تا کنون توسط امور توسعه و استقرار واحدهای آموزشی در حال برگزاری است. این دوره آموزشی به مدت 20 ساعت و به صورت آموزش برخط (آنلاین) با همکاری موسسه آموزش نیروی انسانی شهید مهدوی که دارای مجوز از سازمان مدیریت برنامه ریزی کشور است، انجام می شود. مخاطبان این دوره مدیران مدارس سما سراسر کشور هستند. کلاس های آموزشی در دو گروه با حضور حدود 540 نفر برگزار شده است. اساتید دوره سرکار خانم ها؛ تواضعی و علی آبادی و جناب آقایان؛ بطحایی و بنکدار و حوری زاد هستند که همگی تجربه مفید در زمینه تعلیم و تربیت و همچنین مدیریت محیط های آموزشی دارند.
    به همین بهانه بهاره سادات پیرایش کارپژوه امور توسعه و استقرار واحدهای آموزشی طی گفتگویی به سوالات خبرنگار روابط عمومی سازمان سما پاسخ داد که در ادامه متن این مصاحبه را می خوانید:  

     
     
     


    *دلیل انتخاب مدیران مدارس، به عنوان مخاطبین این دوره چیست؟
    با توجه به این که مدیران مدارس به عنوان رهبران آموزشی نقش بسیار مؤثری در بهبود کیفیت مدارس دارند، قطعاً آموزش مستمر ایشان سبب ارتقاء کیفی مجموعه خواهد شد. خوشبختانه از زمان حضور آقای دکتر بطحایی در سازمان، تأکید بر آموزش و ارتقای نیروی انسانی و بهبود کیفیت مدارس شکل جدی تری به خود گرفت و در همین راستا بنا بود آموزش مدیران مدارس در قالب برنامه آموزشی به عنوان «دهکده آموزش» به صورت حضوری برگزار شود و تقریباً تمامی برنامه ریزی های لازم در این زمینه انجام شده بود که متاسفانه به علت شیوع ویروس کرونا برنامه مذکور لغو و به زمان دیگری موکول شد اما به علت ادامه دار بودن مسأله تصمیم گرفتیم آموزش را تعطیل نکرده و دوره آموزش مقدماتی ارتقای شایستگی های مدیران مدارس سما را در قالب آموزش مجازی برگزار کنیم که تاکنون بازخوردهای مثبتی هم از دوره دریافت کرده ایم.
     

    * این دوره بر اساس چه نیاز سنجی هایی، در حال برگزاری است؟
    در سال های گذشته سازمان، دوره های آموزشی متعددی را برای مدیران برگزار می کرد. در دوره ی مدیریت فعلی با توجه به رویکرد جدید سازمان درخصوص آموزش و ارتقای نیروی انسانی، تصمیم گرفتیم آموزش مستمر کارکنان را در برنامه کاری خود قرار دهیم که در اولین گام در ابتدای سال جاری آموزش معلمان را آغاز کردیم و حدود 5000 نفر از معلمان در سراسر کشور تحت آموزش قرار گرفتند. سپس در راستای طرح پایش و تحول کیفیت در سازمان، دوره ارتقای شایستگی مدیران را طراحی کردیم که هم اکنون دوره مقدماتی آن در حال اجراست. و به دنبال آن دوره پودمانی با سطوح شایستگی های متفاوتی نیز برنامه ریزی شده و در سال آینده به بهره برداری خواهد رسید.  


    *هدف سازمان، از برگزاری این دوره چیست؟
    ارتقای شایستگی های مدیران مدارس در سه حیطه دانش، نگرش و مهارت و با استمرار این آموزش ها  تبدیل شدن مدیران اجرایی به راهبران آموزشی مدرسه را به دنبال خواهد داشت.
     

    *بازدهی دوره ی برگزار شده طبق اهدافی که به آن اشاره فرمودید، کوتاه مدت حاصل می شود یا بلند مدت؟
    به نظرم هر دو. آن جایی که مدیران با مسائل موجود و راه حل ها آشنا می شوند و از آن در مدیریت چالش ها و بحران های جاری استفاده می کنند، بازدهی کوتاه مدت حاصل شده و زمانی که این آموزش ها و سایر دوره های مشابه سبب خودانگیزشی و خود یادگیرندگی مدیران مدارس و افزایش دانش و تغییر نگرش و کسب مهارت لازم در انجام فعالیت های خود که در نهایت منجر به تغییر سبک مدیریت آنان مطابق با دانش روز شود، بازدهی بلندمدت حاصل شده است.
     

    *نتایج برگزاری دوره از نظر کیفی چگونه و با چه رویکردی بررسی می شود؟
    بررسی دوره بر اساس رویکرد عملکردی است. به این صورت که اساتید محترم دوره، سوالاتی را مطرح کرده اند تا مدیران وضعیت مدارس خود را تحلیل نمایند. در پایان دوره انتظار می رود مدیران مدارس بتوانند وضعیت فعلی خود را با توجه به آموخته های خود در این دوره ارزیابی کرده و راه کارهای عملی خود را در مواجهه با چالش های موجود ارائه داده و به کار ببندند.
     

    *کاربرد نتایج حاصله در پیشبرد اهداف سازمان، چگونه خواهد بود؟
    با توجه به سیاست های سازمان و رویکرد توسعه و ارتقای کمی و کیفی مدارس، به نظرم این آموزش ها و البته استمرار آن کمک شایانی به پیشبرد اهداف سازمان در این زمینه خواهد کرد. البته در ارزیابی عملکرد سالانه می بایست مورد تحلیل قرار بگیرد.  
     
    *آیا این دوره ها به صورت مستمر طی سال های آینده نیز برگزار خواهد شد؟
    برنامه ریزی ما بر این است که آموزش ها مستمر باشد و خوشبختانه با توجه به تأکید دکتر بطحایی بر آموزش و ارتقاء نیروی انسانی، امیدواریم که روزی سازمان سما تبدیل به یک سازمان یادگیرنده شود تا همه کارکنان بهره مند از این آموزش ها باشند. 
     
    *آیا برنامه ای برای ضمانت اجرایی موارد دریافتی از محتوای دوره توسط مدیران، طی عملکردشان در سال تحصیلی دارید؟
    اولاً شرکت در این دوره و سایر دوره های در نظر گرفته شده جهت ارزیابی عملکرد مدیران و همچنین استمرار مدیریت ایشان لحاظ خواهد شد و ثانیاً محتوای دوره در راستای بهبود کیفیت مدارس تنظیم شده و در شاخص های کیفیت و پایش تحول مورد ارزیابی سالانه قرار خواهد گرفت.  

     

     
    *از نظر شما برگزاری این دوره در ارتقاء سطح کیفی مدارس موثر خواهد بود؟
    حتما موثر خواهد بود؛ چون ما تلاش کردیم اساتیدی را انتخاب کنیم که هم سطوح مختلف مدیریت را تجربه کرده باشند، هم در حوزه مدرسه، صاحب نظر باشند و حتی تعدادی از ایشان تجربه سال ها مدرسه داریِ موفق را در کارنامه خود دارند.
     

    *دستاوردهای مورد انتظار سازمان از برگزاری این دوره، چگونه در درخشش برند سما در میان مدارس غیر دولتی موثر خواهد بود؟
    ما در حوزه امور توسعه و استقرار واحدهای آموزشی در دی ماه سال جاری شیوه نامه جامع و کاملی را در خصوص چگونگی گسترش واحدهای آموزشی (مدارس سما) تهیه و ابلاغ کردیم که در آن یکی از ملاک های توسعه مدارس، توسعه مزیت رقابتی آن مطرح شد(که در حوزه کیفیت و پایش تحول به عنوان یکی از شاخص های مورد ارزیابی، استفاده می شود.). با توجه به محتوای دوره ای که در حال برگزاری است و انتقال تجارب اساتید محترم این دوره به مدیران مدارس، انتظار سازمان این است که معاونان محترم سما، دبیران محترم سما استان ها و مدیران محترم مدارس به گونه ای برنامه ریزی نمایند که از طریق توسعه فعالیت های آموزشی، توسعه برنامه های آموزشی، تربیتی و پشتیبانی در مدارس منجر به توسعه مزیتی رقابتی مدارس سما در سطح شهر یا شهرستان خود شوند. امیدوارم در آینده نزدیک شاهد درخشش بیش از پیش مدارس سما در سطح کشور باشیم. 
     
     
    *تهیه و تنظیم: محبوبه گلستانی فرد     
    منبع :  روابط عمومی سما    1399/12/9 11:32


    نام و نام خانوادگی :
    ایمیل :
    * متن کامنت :
     

    خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
    تعداد بازدید : 647
    0/10 (تعداد آرا 0 نفر )