چهارشنبه 31 شهريور 1400  /  2021 22 Sep   
ساعت :  22:25 GMT  /  تهران -  1:55
مناسبت
ورود اعضا
نام کاربری :
کلمه عبور :
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور
عضویت معاونان و رؤسای آموزشکده ها

این بخش ویژه عضویت معاونان سما و رؤسای
آموزشکده،رؤسای شوراي سياستگذاري،مدیران مالی و مدیران حراست می باشد

«مدرسه ایرانی، معماری ایرانی»
جشنواره و همایش طراحی لباس
ارتباط با مرکز بازرسی
دعای روز
با مدارس سما آشنا شوید
مدارس عالی مهارتی
باشگاه پژوهشگران
انستیتو بین المللی زبان های خارجی
کانون فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی
هفته دفاع مقدس گرامی باد
سالنما
31 شهريور 1400
   
  2021 Sep 22
    
   14 صفر 1443
     
    کد پیگیری
    رئیس دانشگاه یادگار امام (ره) شهرری: مهارت آموزی حلقه ی واسط صنعت و دانشگاه خواهند شد/ همزمان با دانش آکادمیک باید به دستان دانشجویان، مهارت بیاموزیم!
    در دوازدهمین جلسه شورای گسترش، آموزش، برنامه ریزی و کارآفرینی دانشگاه آزاد اسلامی مصوب شد واحد یادگار آمام (ره ) شهرری ماموریت مهارت و کارآفرینی را در سطح شهر تهران بر عهده گیرد و آموزشکده های فنی و حرفه ای (سما سابق) تهران طی یک سیاست یکپارچه به مجموعه دانشکده های مهارت و کارآفرینی ذیل این واحد دانشگاهی، تبدیل شوند.
    در همین راستا نشست مشترکی توسط معاونت آموزش های فنی و حرفه ای، مهارتی و کاربنیان با دکتر قاضی مغربی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد یادگار امام و تعدادی از همکاران ایشان برگزار شد.
    در فرصت پیش آمده با دکتر قاضی مغربی رییس دانشگاه یادگار امام(ره) شهرری به گفتگو نشستیم تا از نظرات و دیدگاه های ایشان بهره مند شویم: 

    *نشست مشترک تان با معاونت آموزش های فنی و حرفه ای، مهارتی و کاربنیان را چگونه ارزیابی می کنید:
    جلسه ای که در خدمت همکاران مان در معاونت آموزش های فنی و حرفه ای، مهارتی و کاربنیان بودیم الحمدالله، اتفاق نظر و کلان نگری خوبی میان طرفین بود. این مسیری را که  در آن قرار گرفته ایم؛ مسیر تحولی برای دانشگاه آزاد اسلامی است که دکتر طهرانچی از حدود 4 سال پیش طراحی کردند  تا دانشگاه آزاد اسلامی به سمت دانشگاه حل مسئله برود این یعنی حتی یک قدم جلوتر از دانشگاه کارآفرینی، دانشگاه نسل چهارم.
    دکتر طهرانچی از زمانی که مسئولیت خطیر ریاست عالی دانشگاه آزاد را بر عهده گرفتند، این مجموعه را جدا از جامعه ندیدند و همواره تاکیدشان بر وظایف دانشگاه نسبت به مردم بوده و هست.
    خوشبختانه امروز با راه اندازی دانشگاه مهارت و کارآفرینی رویکرد کلانی در دانشگاه آزاد اسلامی درحال شکل گیری است و مسئولیت آن به واحد یادگار امام واگذار شده است که سبقه ی کارآفرینی و انجام کارهای بزرگ برون دانشگاهی را دارد. خوشحال هستم که این رویکرد در دانشگاه در حال اجرایی شدن و پیاده سازی است.
    ما و همکاران معاونت آموزش های فنی و حرفه ای، مهارتی و کاربنیان همنظر هستیم. عزم همگانی بر پیاده سازی و اجرای دقیق مصوبه ی شورای گسترش، آموزش، برنامه ریزی و کارآفرینی دانشگاه است.
     
    *آینده این تغییر رویکرد را چگونه ارزیابی می کنید:
     اجرایی شدن این مصوبه و این تغییر رویکرد، سرآغاز تحولی بزرگ برای مجموعه ی دانشگاه آزاد اسلامی است، افق جدیدی برای این دانشگاه ایجاد شده است و ماموریتی را بر عهده ی خودش گذاشته تا افراد تحصیل کرده مهارت لازم و توانمندهای ضروری انجام کار در زمینه ی رشته ی تحصیلی خود پیدا کنند. این موضوع همواره دغدغه ی متولیان امر بوده است.
    امروزه ما فارغ التحصیلانی داریم که فاصله ی مدرک شان با نیاز اجتماع و صنعت زیاد است، زمانی در مدارس با اجرای طرح کاد و پیاده سازی مدل های خارجی مصمم به برطرف کردن این معضل بودند اما عملی نشد و ابتر ماند. اما امروز عزم ریاست عالی دانشگاه آزاد اسلامی بر اجرای این طرح است، معاونان ایشان به ویژه دکتر بطحائی که خود زمانی سکان وزارت آموزش و پرورش را در دست داشت اند؛ نیز بر این اراده هستند.
    فارغ التحصیل امروز ما به طور مثال مهندس برقی هست که بعضا از تعمیر الکتروموتور کولر نیز ناتوان است. تمام سال های تحصیل نتوانسته ایم در کنار دانش تئوری و آکادمیک به دستان او مهارت بیاموزیم. در صورتی اگر واحد مهارتی و حرفه ای را به صورت هدفمند بگذراند دستان توانمندی خواهد داشت.
    از سوی دیگر اینکه فارغ التحصیلان بعد از اتمام تحصیل به صورت پراکنده و غیرمتمرکز به آموزشکده های خصوصی برای کسب مهارت مراجعه می کنند، سبب سردرگرمی شان می شود. این ماموریت باید به دانشگاه به عنوان متولی آموزشی واگذار شود تا به صورت یکپارچه و متمرکز با شناسایی نیازهای بازار کار و به تبع آن نیازهای مهارتی هر شغل، برنامه ریزی کنند.
    در کشوری مثل آلمان و ژاپن، موسسات بسیار بزرگی هستند که فاصله ی بین دانشگاه و صنعت را پر می کنند. این ماموریت در کشور ما باید برعهده ی مجموعه ی بزرگ و معتبری مثل دانشگاه آزاد اسلامی باشد.
    این اتفاق که در مجموعه ی دانشگاه آزاد اسلامی در حال انجام است به این معناست که دانشگاه هوشمندانه ماموریتی را برای یک اقدام بزرگ ملی برای خود تعریف کرده،  بدون آنکه دولت برای او مشخص کرده باشد.

    *به نظر جنابعالی این طرح می تواند سرآغاز تحولی برای حوزه ی اشتغال باشد؟
    یکی از بزرگترین مشکلات حوزه ی اشتغال ما نداشتن مهارت است، امروزه بخش صنعت، اجتماع، شرکت و سازمان ها دریافته اند که نیاز به مدرک افراد ندارند بلکه به مهارت آنها نیاز دارند. در حال حاضر چون افراد مهارت های لازم شغل خود را ندارند اشتغال ما با اشکال مواجه شده است. اگر این جریانی که در دانشگاه آزاد اسلامی راه افتاده است به درستی پیاده سازی شود؛ اشتغال ما مسیر صحیح خودش را پیدا می کند. در واقع مهارت آموزی حلقه ی واسط صنعت و دانشگاه خواهد شد.

    *پیشنهاد شما برای پیاده سازی دقیق این طرح چیست؟
    این جریان باید تبدیل به یک عزم عمومی در مجموعه ی دانشگاه آزاد اسلامی شود. اگر نسبت به این حرکت سنگ اندازی و مقاومت شود کار به سرانجام مقصود نخواهد رسید، از اینرو من دست همکاری به سوی همه ی همکارانم در مجموعه ی بزرگ دانشگاه آزاد اسلامی می برم تا کمک کنند تا این کار ملی با نام دانشگاه آزاد اسلامی ماندگار شود. قطعا اگر طرح دانشگاه مهارتی به خوبی اجرا شود، الگوی خوبی برای سایرین خواهد بود که خودشان به سمت توسعه ی این الگو خواهند آمد.
    ما در مجموعه ی دانشگاه آزاد اسلامی واحد یادگار امام (ره) و معاونت آموزش های فنی و حرفه ای، مهارتی و کاربنیان پذیرای انتقادات، نظرات و پیشنهادات همه ی همکاران خودمان هستیم.

    *نظر شما درخصوص استفاده از استادکاران ماهر چیست؟
     طبیعی است در بسیاری از حوزه ها استفاده از یک استادکار ماهر برای بخش عملی می تواند بسیار موثر باشد، اما همین استادکاران باید حتما در کنار اساتید دروس نظری از آموزش های روز نیز بهره بگیرند؛ چرا که با پیشرفت علم و تکنولوژی آنها نیز نیازمند آموزش هستند. بخش آکادمیک و بخشی مهارتی باید شانه به شانه ی هم جلو رود.
     
    *و کلام آخر شما:
    کار بسیار بزرگی در دانشگاه آزاد اسلامی درحال انجام است. از اعتماد دکتر طهرانچی به مجموعه ی دانشگاه آزاد اسلامی واحد یادگار امام (ره) قدردان هستم. این واحد دانشگاهی بزرگ، موفق و دارای ظرفیت های بالایی است و می تواند با همکاری و همیاری همه ی مسئولان و متولیان امر اقدامات اساسی و ماندگاری در اینخصوص صورت دهد.
     
     
          
    منبع :  روابط عمومی معاونت آموزش های عمومی و مهارتی    1400/6/16 22:07


    نام و نام خانوادگی :
    ایمیل :
    * متن کامنت :
     

    خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
    تعداد بازدید : 211
    0/10 (تعداد آرا 0 نفر )