سه شنبه 28 اسفند 1397  /  2019 19 Mar   
ساعت :  17:49 GMT  /  تهران -  21:19
مناسبت
ورود اعضا
نام کاربری :
کلمه عبور :
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور
«مدرسه ایرانی، معماری ایرانی»
جشنواره و همایش طراحی لباس
رفاهی
باشگاه پژوهشگران
کانون فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی
جشنواره دانش آموزی سینا
مرکز نجوم سما
هفته دفاع مقدس گرامی باد
عضویت معاونان و رؤسای آموزشکده ها

این بخش ویژه عضویت معاونان سما و رؤسای
آموزشکده،رؤسای شوراي سياستگذاري،مدیران مالی و مدیران حراست می باشد

سالنما
28 اسفند 1397
   
  2019 Mar 19
    
   11 رجب 1440
     
    کد پیگیری

    در آینده نزدیک باب کاردانی پیوسته بسته می‌شود و همه دانش‌آموزان به‌جای یازده سال با دوازده سال تحصیل دیپلم می‌گیرند و با توجه به خالی‌بودن صندلی‌های کارشناسی در دانشگاه‌ها در سراسر کشور کسی انگیزه چندانی برای تحصیل در دوره کاردانی نخواهد داشت و نه تنها آموزشکده‌های سما بلکه همه مراکز کاردانی با خطر کاهش دانشجو مواجه می‌شوند. برای نجات آموزشکده‌های سما چه برنامه‌ای دارید؟
    واقعیت این است که دوازده‌ساله‌کردن تحصیل برای اخذ دیپلم از یک زاویه کار درستی به نظر نمی‌رسد و مجلس شورای اسلامی، شورای عالی انقلاب فرهنگی و دولت جمهوری اسلامی ایران ممکن است در آینده وارد میدان شوند و نظام آموزشی را اصلاح کنند. دلیل روشن این نظر، نیاز مبرم جامعه به تکنسین و کاردان فنی و حرفه‌ای است که هم بازار کار مناسب دارند و هم در تأمین آسایش و رفع کاستی‌های فنی جامعه فعالیت گسترده‌ می‌کنند و در همه دنیا حضور اثرگذار دارند. اصولاً نقش کارگران فنی و ماهر یا یقه‌آبی‌ها و تکنسین‌ها در تمشیت امور اقتصادی و اجتماعی بارز است و آنان برخلاف فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها که غالباً یقه‌سفید قلمداد می‌شوند، اهل کار یدی و آچار به دست می‌باشند و با چابکی و آسانی در ارائه خدمات و نصب، تعمیر، نگهداری، آموزش و نحوه استفاده از تأسیسات و وسایل زندگی مدرن انجام وظیفه می‌کنند و در جایگاه خود مکمل مهندسان و مدیران شرکت‌ها و مؤسسات فنی و خدماتی می‌باشند و هرگز دست کم گرفته نمی‌شوند.
    حالا اگر سیاست‌های آموزشی به‌گونه‌ای باشد که اکثر قریب به اتفاق جوانان با هر استعدادی راهی دانشگاه‌ها بشوند و مدرک بگیرند و بیکار بمانند، در بلندمدت جامعه با کثرت یقه‌سفیدهای در انتظار کار اداری مواجه می‌شود و میزان رخوت، افسردگی، نگرانی و انحرافات اجتماعی بالاتر می‌رود. پس مدیران ارشد جامعه باید چاره‌ای بیندیشند و راه را برای ورود علاقه‌مندان به میدان آموزش‌های فنی و حرفه‌ای باز کنند، اگر این اتفاق نیفتد لابد باید از کشورهای همجوار نیروی انسانی فنی و حرفه‌ای تأمین شود که این پدیده هم بیشتر رکود و بیکاری را نهادینه می‌کند و فقر را گسترش می‌دهد. پس باید نظام آموزشی به‌گونه‌ای سازماندهی شود تا هدایت تحصیلی بدون اکراه و براساس استعداد، انگیزه، علاقه و متناسب با طرح آمایش سرزمین و همگام با نیازهای بازار کار و حوائج جامعه انجام پذیرد و هرکسی به دلخواه جای خود را پیدا کند و از مواهب آموزش‌های فنی و حرفه‌ای برای ورود به عرصه اقتصادی بهره‌مند گردد. امروزه حدود 70 درصد از تحصیل‌کرده‌های دانشگاهی بیکارند اما در مقابل بیش از 70 درصد از فارغ‌التحصیلان کاردانی فنی و حرفه‌ای سما وارد بازار کار شده‌اند و با کارهای فنی و علمی به جامعه خدمت می‌کنند. بستن این در یک اشتباه اجتماعی است و با مقتضیات اقتصاد مقاومتی مغایرت دارد. اگر دولت و مجلس شورای اسلامی سیاست‌ها و برنامه‌های آموزشی را تغییر ندهند زنگ خطر در همه مراکز کاردانی به صدا در می‌آید و آنها با کمبود دانشجو مواجه می‌شوند. به هر تقدیر باید چاره‌ای اندیشید و راه‌های جدیدی را برای استمرار حیات علمی و فنی و حرفه‌ای آموزشکده‌های سما انتخاب کرد. برخی از راه‌هایی که قابل پیمودن می‌باشند بدین قرار است:
     

    1- راه‌اندازی دوره آموزش مهندسی حرفه‌ای Professional Engineering در آموزشکده‌های سما
    این راه‌کار ارزشمند را استاد دکتر میرزاده بر حسب تجارب و مطالعاتی که در تعلیم و تربیت جهان معاصر دارند در یکی از جلسات شورای دانشگاه آزاد اسلامی در هنگام بررسی و تصویب سند راهبردی پنج‌ساله سما مطرح کردند. این پیشنهاد با استقبال اعضای شورا بالاخص استاد دکتر عباس صدری، مشاور محترم دانشگاه آزاد اسلامی مواجه گردید و به عنوان یک سیاست در برنامه پنج ساله سازمان سما گنجانده شده است. تحقق این تحول مستلزم اصلاح اساسنامه سازمان سما در هیأت امنای دانشگاه برای برگزاری دوره‌های کارشناسی و دریافت مجوز از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای اجرای دوره‌های P.E و تجهیز آموزشکده‌ها و استفاده از نیروی انسانی و اعضای هیأت علمی کارآمد می‌باشد. البته ریاست محترم دانشگاه به ضرورت اجرای دوره‌های مهندسی حرفه‌ای و آموزش‌های تکمیلی در سطح Master و بازآموزی فارغ‌التحصیلان شاغل با روش‌های علمی و عملی پیشرفته متناسب با نیاز صنعت و فناوری رایج در کشور هم تصریح داشته‌اندکه در جای خود درخور توجه و امیدآفرین است.

    2-اجرای دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت برای علاقه‌مندان، متقاضیان و شاغلان در حوزه‌های خدمات، صنعت و کشاورزی
    با اجرای این دوره‌های مهارت‌آموزی و تکمیلی و صدور گواهی‌نامه‌های معتبر زمینه استمرار حیات علمی، آموزشی و مهارت‌آموزی آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای سما تقویت می‌شود.
     

    3-اجرای دوره‌های کارشناسی ناپیوسته و جذب فارغ‌التحصیلان آموزشکده‌های سما و مراکز مشابه با کمک واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی
    بیش از دویست هزار نفر تاکنون از آموزشکده‌های سما مدرک کاردانی گرفته‌اند تعداد بیشتری از سایر مراکز مشابه فارغ‌التحصیل شده‌اند. برنامه‌ریزی برای اجرای دوره‌های مکمل آموزشی و اعطای مدرک لیسانس در همان رشته‌ها موجب رونق آموزشکده‌های سما و استمرار فعالیت علمی و آموزشی آنها می‌شود و تحرک اقتصادی و فنی و حرفه‌ای را در جامعه ارتقا می‌دهد.
     

    4-اجرای دوره‌های کاردانی ناپیوسته
    با توجه به انقراض دوره‌های کاردانی پیوسته به دلیل دوازده‌ساله‌شدن دوره اخذ دیپلم در آینده نزدیک باید دست سازمان سما برای اجرای دوره‌های کاردانی ناپیوسته باز شود و وزارت علوم و تحقیقات و فناوری تسهیلات لازم را در اختیار این سازمان موفق در آموزش‌های فنی و حرفه‌ای قرار دهد.

     
    5-انتقال تمام دوره‌های کاردانی ناپیوسته از دانشگاه آزاد اسلامی به سازمان سما
    این کار خوشبختانه در دانشگاه آزاد اسلامی شروع شده است و استمرار و تکمیل آن باعث رونق آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای سما می‌شود.
     

    6-اصلاح نظام کارآموزی و کارورزی در آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای سما و تلفیق علم و عمل
    گوهر آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در سما کارورزی و کارآموزی است و باید به‌عنوان اولویت در دستور کار همه آموزشکده‌ها قرار گیرد و از هرگونه اهمال در این وادی اجتناب شود.

    7-اجرای فعالیت‌های کاربنیان در آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای سما
    باید ترتیبی اتخاذ کرد تا با مشارکت بخش خصوصی، استادان، استادکاران، دانشجویان فعالیت‌های کاربنیان در آموزشکده‌ها رواج پیدا کند و از نیروی انسانی، تجهیزات و فضاهای آموزشکده‌ها با روش‌های خلاقانه برای تولید و عرضه خدمات استفاده بهینه شود. این کار موجب می‌گردد تا درآمدهای غیرشهریه‌ای افزایش پیدا کند و شهریه‌ها تقلیل یابد و همه دست‌اندرکاران آموزشکده‌ها از مواهب اقتصادی آن بهره‌مند شوند و اصل کارورزی و کارآموزی هم در اولویت قرار گیرد و آموزش‌های عملی وجاهت پیدا کنند.
     
    نکته مهم:
          در مدیریت این تحولات باید احتیاط شود تا سازمان سما از حس رقابت با دانشگاه آزاد اسلامی مصون باقی بماند و دچار موازی‌کاری و تداخل با دانشگاه آزاد اسلامی نشود بلکه با تقسیم کار و بسنده‌کردن به وظایف ذاتی خود در مسیر پیشرفت و ارتقا قرار گیرد. «شورای سازمان سما» با ترکیب و وظایف خطیری که بر عهده دارد بهترین نهاد سیاست‌گذار برای عبور از این مرحله و دستیابی به موقعیت باثبات‌تری در آینده است. فراموش نباید کرد که آموزشکده‌های سما با برخورداری از بیش از یک‌صدهزار دانشجو حدود ده‌هزار فرصت شغلی را در کشور ایجاد کرده‌اند و در پرورش نیروی انسانی ماهر و کارآفرین نقش مؤثری دارند و تحکیم جایگاه آنها خدمتی به تعلیم و تربیت و اقتصاد مقاومتی در ایران اسلامی است.
    از طرح‌ها و پیشنهادات همه صاحب‌نظران و همکاران گرامی در دانشگاه آزاد اسلامی و سما برای راه‌یابی آموزشکده‌ها به فردای بهتر استقبال می‌شود.

     
     


     
     
    مهم‌ترین تصمیمات اخیر هیأت رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی در جهت تقویت سازمان سما کدامند؟
    جواب: تصمیمات هیأت رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی در جهت تقویت و توسعه سازمان سما می‌باشند، در جلسات اخیر هیأت رئیسه دو تصمیم مناسب اتخاذ گردید.
    تصمیم اول: تبدیل تمام پردیس‌هایی که دو سال اخیر تأسیس شده‌اند به آموزشکده فنی و حرفه‌ای سما که کمک مؤثری به مناطق محروم و کمتر توسعه‌یافته است. بدین‌صورت که هر واحد دانشگاه آزاد اسلامی همان‌طور که می‌تواند چند دانشکده دایر کنند مجاز است که یک یا چند آموزشکده فنی و حرفه‌ای سما هم ایجاد کند. البته برای راه‌اندازی آموزشکده‌های جدید و مکرر باید در منطقه هدف، مراکز آموزش عالی وجود نداشته باشد و مدیران محلی و مردم آورده‌ای را به‌عنوان مشارکت مهیا کنند و نقش آموزشکده جدیدالتأسیس هم در کاهش محرومیت احراز شود بدین ترتیب دیگر نیازی به ایجاد پردیس نیست بلکه هم پردیس‌های موجود در مناطق محروم و هم آموزشکده‌هایی که در آینده ایجاد می‌شود همگی تحت عنوان آموزشکده فنی و حرفه‌ای سما وابسته به واحد دانشگاه آزاد اسلامی و تحت نظارت و هدایت سازمان سما در شهرهای همجوار فعالیت می‌کنند. البته برای تأسیس این مراکز سازمان سما و واحد دانشگاهی باید از وجود دانشجو و استقبال جوانان اطمینان داشته باشند به نحوی که سرمایه‌گذاری مقرون به صرفه و با رعایت نیازهای علمی و اجتماعی محل انجام پذیرد.
    تصمیم دوم: صدور مجوز تمام دانش‌آموزان فارغ‌التحصیل از رشته‌های کاردانش و هنرستان‌ها برای ورود بدون آزمون به آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای سما برای دوره کاردانی و کارشناسی می‌باشد. البته چون در سازمان سما آموزشکده‌ها مجری دوره کاردانی می‌باشند، پذیرش این قبیل داوطلبان در دوره کارشناسی توسط واحد دانشگاهی انجام می‌پذیرد و دانشگاه مذکور براساس یک تفاهم‌نامه داخلی و با مسؤولیت خود برنامه آموزشی آنان را در فضای آموزشکده و با کمک استادان و مدرسان آن اجرا می‌کند مشابه این روش از سالیان پیش در بین واحدهای دانشگاه و آموزشکده‌های مرتبط با آنها متداول است و هم‌اکنون بیش از دو هزار دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی با استفاده از امکانات و تجهیزات و نیروی انسانی غنی و کارآزموده سما در آموزشکده‌ها تحصیل می‌کنند و مدرک تحصیلی این فارغ‌التحصیلان را هم طبق ضوابط واحد دانشگاه صادر می‌کند. این تصمیم از این جهت مهم است که از یک طرف باب رشد علمی با سهولت، پیش روی جوانان رشته‌های هنرستانی و کاردانش گشوده می‌شود و از طرف دیگر از تجهیزات و امکانات فنی و حرفه‌ای و نیروی انسانی متخصص و ماهر آموزشکده‌های سما که بخشی از ثروت ملی است و متعلق به مردم است استفاده بهینه می‌شود. ان‌شاءالله سازوکار این برنامه توسط معاونت محترم آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی و سازمان سما تدوین و ابلاغ می‌شود.
     
    مهم‌ترین تصمیمات اخیر هیأت رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی در جهت تقویت سازمان سما کدامند؟
    جواب: تصمیمات هیأت رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی در جهت تقویت و توسعه سازمان سما می‌باشند، در جلسات اخیر هیأت رئیسه دو تصمیم مناسب اتخاذ گردید.
    تصمیم اول: تبدیل تمام پردیس‌هایی که دو سال اخیر تأسیس شده‌اند به آموزشکده فنی و حرفه‌ای سما که کمک مؤثری به مناطق محروم و کمتر توسعه‌یافته است. بدین‌صورت که هر واحد دانشگاه آزاد اسلامی همان‌طور که می‌تواند چند دانشکده دایر کنند مجاز است که یک یا چند آموزشکده فنی و حرفه‌ای سما هم ایجاد کند. البته برای راه‌اندازی آموزشکده‌های جدید و مکرر باید در منطقه هدف، مراکز آموزش عالی وجود نداشته باشد و مدیران محلی و مردم آورده‌ای را به‌عنوان مشارکت مهیا کنند و نقش آموزشکده جدیدالتأسیس هم در کاهش محرومیت احراز شود بدین ترتیب دیگر نیازی به ایجاد پردیس نیست بلکه هم پردیس‌های موجود در مناطق محروم و هم آموزشکده‌هایی که در آینده ایجاد می‌شود همگی تحت عنوان آموزشکده فنی و حرفه‌ای سما وابسته به واحد دانشگاه آزاد اسلامی و تحت نظارت و هدایت سازمان سما در شهرهای همجوار فعالیت می‌کنند. البته برای تأسیس این مراکز سازمان سما و واحد دانشگاهی باید از وجود دانشجو و استقبال جوانان اطمینان داشته باشند به نحوی که سرمایه‌گذاری مقرون به صرفه و با رعایت نیازهای علمی و اجتماعی محل انجام پذیرد.
    تصمیم دوم: صدور مجوز تمام دانش‌آموزان فارغ‌التحصیل از رشته‌های کاردانش و هنرستان‌ها برای ورود بدون آزمون به آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای سما برای دوره کاردانی و کارشناسی می‌باشد. البته چون در سازمان سما آموزشکده‌ها مجری دوره کاردانی می‌باشند، پذیرش این قبیل داوطلبان در دوره کارشناسی توسط واحد دانشگاهی انجام می‌پذیرد و دانشگاه مذکور براساس یک تفاهم‌نامه داخلی و با مسؤولیت خود برنامه آموزشی آنان را در فضای آموزشکده و با کمک استادان و مدرسان آن اجرا می‌کند مشابه این روش از سالیان پیش در بین واحدهای دانشگاه و آموزشکده‌های مرتبط با آنها متداول است و هم‌اکنون بیش از دو هزار دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی با استفاده از امکانات و تجهیزات و نیروی انسانی غنی و کارآزموده سما در آموزشکده‌ها تحصیل می‌کنند و مدرک تحصیلی این فارغ‌التحصیلان را هم طبق ضوابط واحد دانشگاه صادر می‌کند. این تصمیم از این جهت مهم است که از یک طرف باب رشد علمی با سهولت، پیش روی جوانان رشته‌های هنرستانی و کاردانش گشوده می‌شود و از طرف دیگر از تجهیزات و امکانات فنی و حرفه‌ای و نیروی انسانی متخصص و ماهر آموزشکده‌های سما که بخشی از ثروت ملی است و متعلق به مردم است استفاده بهینه می‌شود. ان‌شاءالله سازوکار این برنامه توسط معاونت محترم آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی و سازمان سما تدوین و ابلاغ می‌شود.
     
    * نام و نام خانوادگی :
    * ایمیل :
    تلفن :
    * پرسش :


    نام و نام خانوادگی :
    ایمیل :
    * متن کامنت :
     

    خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
    تعداد بازدید : 1568
    5.1/10 (تعداد آرا 11 نفر )