سه شنبه 28 اسفند 1397  /  2019 19 Mar   
ساعت :  17:48 GMT  /  تهران -  21:18
مناسبت
ورود اعضا
نام کاربری :
کلمه عبور :
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور
«مدرسه ایرانی، معماری ایرانی»
جشنواره و همایش طراحی لباس
رفاهی
باشگاه پژوهشگران
کانون فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی
جشنواره دانش آموزی سینا
مرکز نجوم سما
هفته دفاع مقدس گرامی باد
عضویت معاونان و رؤسای آموزشکده ها

این بخش ویژه عضویت معاونان سما و رؤسای
آموزشکده،رؤسای شوراي سياستگذاري،مدیران مالی و مدیران حراست می باشد

سالنما
28 اسفند 1397
   
  2019 Mar 19
    
   11 رجب 1440
     
    کد پیگیری

    سؤال- درباره آزاداندیشی در مدارس و آموزشکده‌های سما چه برنامه‌ای دارید؟
    جواب: مقام معظم رهبری بر رواج کرسی‌های آزاداندیشی در محیط‌های علمی و آموزشی تأکید ویژه دارند و به نوعی جامعه را به استدلال و هوشمندی در فهم مسائل و کالبدشکافی جریان‌های اجتماعی ترغیب می‌کنند. انقلاب اسلامی مولود آزاداندیشی و مبارزه با استبداد فکری و ایجاد مجال برای تجزیه و تحلیل رویدادها و عبور از انجماد سیاسی و رکود عقلی است. آموزه‌های وحیانی انسان را به تفکر راغب می‌کنند و تبعیت کورکورانه را مردود می‌شمارند.
    دانشگاه آزاد اسلامی و سازمان سما در امتداد اندیشه‌های صائب رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای مدظله العالی به اصل آزاداندیشی بها می‌دهد و ترویج این فضیلت فرهنگی را در دستور کار خود قرار داده است. چندی پیش جلسه‌ای با حضور دو تن از روحانیون از بخش آزاداندیشی در دفتر ریاست محترم هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی و معاونان و مدیران ارشد سازمان سما تشکیل گردید و برای تقویت بنیان‌های آزاداندیشی در مدارس سما تدابیری اتخاذ شد. و در امتداد آن اتاق فکر سما مأموریت یافت که در کنار بررسی «آموزش فلسفه برای کودکان و نوجوانان» برای تعمیق و گسترش «آزاداندیشی در مدارس» هم مطالعاتی را انجام دهد.
    تا زمان تدوین برنامه مورد نظر راه‌کارها و روش‌های ذیل به مدیران و معلمان محترم مدارس سما توصیه می‌شود
    :
    1. آزاداندیشی هم در برنامه رسمی و هم در فوق برنامه قابل تحقق است. از این رو خوب است که این موضوع در جلسات انجمن اولیا و مربیان، شورای معلمان و ستاد تربیتی مدارس سما مورد بحث و تبادل نظر قرار گیرد و با حضور صاحب‌نظران تعلیم و تربیت و اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی زمینه‌های بروز و تجلّی فرهنگ آزاداندیشی در مدارس ابتدایی و دبیرستان‌ها فراهم شود.

    2. آزاداندیشی در مدارس ارتباط وثیقی با طرز کار، نگرش و سلوک معلمان دارد و کودکان و نوجوانان با تأسی به سیره عملی معلمان خود و غالباً به‌صورت ناخودآگاه با روش تفکر و برقراری ارتباط با دیگران آشنا می‌شوند. بر این اساس برگزاری کارگاه‌های آزاداندیشی برای معلمان، آموزگاران و دبیران مدارس سما در اولویت است.
    3. رواج آزاداندیشی در مدارس کشور مستلزم «ویرایش»، «آرایش» و «پردازش» فرهنگ نرم و نگرش‌ها و آداب و رفتارهای آموزشی و اجتماعی است. اگر در مدرسه‌ای کاربرد کلمات خشن و یا تنبیه و تحقیر رواج داشته باشد؛ خواه ناخواه فرهنگ استبداد، سلطه‌گری و سلطه‌پذیری باز تولید می‌شود. از این رو در قدم اول باید مناسبات فرهنگی و اجتماعی در مدارس بازخوانی و اصلاح شود و احترام متقابل و حفظ کرامت انسانی و رابطه سالم استاد و شاگردی جایگزین سرکوب و شماتت گردد. بایدها و نبایدهای تربیتی به‌صورت شفاف تعریف شود و اولیا و معلمان و مربیان و مدیران در تطهیر فضای خانه و مدرسه از زورگویی و تحکم‌های شکننده همداستان گردند.
    در گام دوم و سوم لازم است که میدان‌‌های آزاداندیشی و اصول حاکم بر این حرکت در مدارس تعریف شوند. آموختن آداب انتقاد و در تفکر اسلامی آموزش روش‌های امر به معروف و نهی از منکر به کودکان و تعلیم فنون نظارت و مراقبت بر اجرای ضوابط با رعایت زبان کودک و نوجوان از ضروریات آراستن فضای آزاداندیشی در مدارس است. بچه‌ها اگر در کودکی یاد بگیرند که چگونه در یک گفت‌وگوی انتقادی شرکت کنند و خوب را از بد تمیز دهند و از ناروایی‌ها فاصله بگیرند، در بزرگسالی گرفتار بلیّه، بله قربان‌گویی و تملق نمی‌شوند و تن به زورگویی و سلطه‌پذیری نمی‌سپارند. هرچند فهم مسائل انتزاعی از نوجوانی آغاز می‌شود ولی زمینه‌های فهم و آموزش این امور از همان کودکی فراهم است و فطرت انسانی با تعقل و تفکر و تشخیص سره از ناسره سازگاری دارد و باید دانه آزاداندیشی و خردورزی و کاوشگری را در محیط دبستان و خانه در ذهن کودکان کاشت. آزاداندیشی لزوماً نیاز به کلاس ندارد. کلاس درس، زنگ انشاء، فعالیت‌های هنری و فوق برنامه، ساعت ورزش، کتابخانه، حتی کارگاه و آزمایشگاه در پرتو همت و درایت معلمان هوشمند و کاربلد می‌توانند تبدیل به کلاس آزاداندیشی شوند. بدین‌ترتیب گوهر هر حرکت در مدرسه می‌تواند در بردارنده اصول تفکر سالم و مروج آزاداندیشی باشد.
    4. گاهی اوقات در مدارس سما همکاران فرهنگی کلاس‌ها را به‌صورت دایره‌وار برگزار می‌کنند و دانش‌آموزان در چند دایره رویاروی هم فرصت تبادل نظر و تشریک مساعی برای فهم و درک مسائل علمی و آموزشی پیدا می‌کنند و به نوعی با هم‌افزایی در جهت حل مسئله از توان یکدیگر بهره می‌گیرند. این کلاس‌ها کارآمدی بیشتری دارند و اصل تعاون و کار دسته‌جمعی را آموزش می‌دهند. همین محافل ساده آموزشی یکی از بهترین مراکز برای تمرین آزاداندیشی به حساب می‌آیند. معلمان می‌توانند با طرح مسائل فرهنگی و اجتماعی و استمداد از قدرت فکری بچه‌ها راه‌های غلبه بر مشکلات را استخراج کنند و فن تفکر و همگرایی و راه‌یابی را به آنان تعلیم دهند.
    5. توجه به سند تحول نظام آموزش و پرورش و رعایت مقتضیات آن در مدارس سما اهمیت دارد. هرچند وزارت آموزش و پرورش راه‌های اجرای این سند را تدوین و ابلاغ می‌کند؛ ولی مفاد این سند بالاخص در حوزه فرهنگی و تربیتی برای همگان قابل فهم است و مدارس سما می‌توانند با الهام از آن رویکردهای خود را ارتقا و بهبود بخشند. کسانی که در قبل از انقلاب اسلامی کتاب‌هایی نظیر «کند و کاوی در مسائل تربیتی ایران» و یا «مدیر مدرسه» را خوانده‌اند با مشاهده تحولات امروز از طرفی شاهد رشد و ترقی نظام مدرسه‌داری در ایران اسلامی هستند و از طرف دیگر نشانه‌ای از برخی از آفات و کژی‌های تعلیم و تربیت دوران گذشته را در گوشه و کنار ملاحظه می‌کنند مثل تنبیه بدنی و دیگر رفتارهای غلط که هرگز برازنده عصر ما نمی‌باشند. سند تحول در آموزش و پرورش نسخه‌ای برای درمان دردهای مزمن آموزش و پرورش و سکویی برای پرواز به‌سوی آینده‌ای روشن است. آموزش مفاد این سند در برنامه‌های آموزش ضمن خدمت معلمان همراه با توضیحات و ارائه طریق‌ها ضرورت دارد و نباید به دست فراموشی سپرده شود. البته این سند هم بعد از اجرا همچنان قابل بازنگری و تکامل است ولی تعلل در اجرای آن مساوی با رضایت‌دادن به کاستی‌های موجود است. براین اساس شایسته است با حمایت شورای نظارت و هماهنگی سما در استان‌ها و با کمک  اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی و معلمان ورزیده سما ترویج سند تحول در دستور کار مدارس قرار گیرد و با الهام از این مجموعه سازوکارهای جاری و نرم‌افزارها و مغزافزارها و مناسبات فرهنگی و نرم بازنگری و اصلاح شود. طبعاً فرایند این تحول در حرکت به سمت آزاداندیشی در محیط‌های آموزشی و تربیتی مؤثر خواهد بود.
    6. استفاده از تجارب مدارس پیشتاز در امر آزاداندیشی با تأیید وزارت آموزش و پرورش و استفاده از متون مدون در این حوزه نیز اثر سازنده دارد و باید مد نظر همکاران عزیز قرار گیرد.
     
    * نام و نام خانوادگی :
    * ایمیل :
    تلفن :
    * پرسش :


    نام و نام خانوادگی :
    ایمیل :
    * متن کامنت :
     

    خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
    تعداد بازدید : 4401
    1/10 (تعداد آرا 1 نفر )