دوشنبه 5 فروردين 1398  /  2019 25 Mar   
ساعت :  18:59 GMT  /  تهران -  23:29
مناسبت
ورود اعضا
نام کاربری :
کلمه عبور :
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور
«مدرسه ایرانی، معماری ایرانی»
جشنواره و همایش طراحی لباس
رفاهی
باشگاه پژوهشگران
کانون فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی
جشنواره دانش آموزی سینا
مرکز نجوم سما
هفته دفاع مقدس گرامی باد
عضویت معاونان و رؤسای آموزشکده ها

این بخش ویژه عضویت معاونان سما و رؤسای
آموزشکده،رؤسای شوراي سياستگذاري،مدیران مالی و مدیران حراست می باشد

سالنما
5 فروردين 1398
   
  2019 Mar 25
    
   17 رجب 1440
     
    کد پیگیری

    نگاه شما در باب شورای سیاست‌گذاری سما در استان­ها چگونه است؟
    باید اختیارات بیشتری به این شوراها تفویض شود. هم در زمینه توسعه مدارس و آموزشکده‌ها و هم در جهت توانمندشدن برای حل مشکلات و اتخاذ تصمیمات کارگشا و سازنده. البته طبیعت کار شوراهای سیاست­گذاری نظارت، هماهنگی و برنامه‌ریزی توسعه است و امور اجرایی به عهده مدیران سما بالاخص دبیر شورای سیاست‌گذاری است که حوزه استحفاظی او کل استان است و باید حسن تدبیر کارها را به خوبی انجام دهد. حرکت سما به سمت تمرکززدایی و تقویت شوراهای سیاست‌گذاری است.
     
    در برنامه توسعه پنج‌ساله چه نکاتی را مد نظر دارید؟
    جمع زیادی از همکاران درگیر تدوین برنامه پنج‌ساله اند و هنوز کار تمام نشده است ولی در نظر داریم که به خواست خداوند توانا در پنج سال پیش روی حدود چهل درصد رشد در جذب دانش ­آموز و دانشجو داشته باشیم. سما در برخی از شهرها هنوز متولد نشده است با همت همکاران در استان­ها باید اسباب حضور سما در مناطق بکر و مستعد را فراهم کنیم. هم اکنون آهنگ این رشد و توسعه کمابیش شنیده می‌شود. در کنار رشد کمی باید به رشد کیفی عنایت شود و برند سما بهبود یابد.
     
    برای اصلاح برند و رشد کیفی سما چه نظری دارید؟
    حمایت از خلاقیت­ ها، ابتکارات، نوآوری­ های آموزشی و تربیتی، جذب نیروی انسانی کارآمد و اثرگذار و اعمال تشویق و تنبیه از اهرم­ های تحول به شمار می­آیند. در آموزشکده­ ها پرورش نیروی انسانی ماهر و کارآفرین و برخوردار از وجدان کار و مأنوس با معارف دینی از اولویت برخوردار است. در مدارس اجرای برنامه­ های آموزش و پرورش با تمرکز بر آموختن زبان انگلیسی، زبان و ادبیات فارسی، کامپیوتر، اقامه نماز، آموختن قرآن و آموزش یک شغل و یا یک مهارت و هنر در صدر برنامه­ها قرار دارد. مدارس سما باید از موهبت­ ارتباط نزدیک و تعامل با دانشگاه برخوردار باشند. یعنی با حمایت استادان و اعضای هیات علمی در معرض اصلاح و تکامل دائمی قرار گیرند. مدرسه وابسته به دانشگاه در افکار عمومی ارزش مضاعف دارد. بازدید رؤسای واحدها از مدارس سما و پذیرش دانش ­آموزان و دانشجویان سما در واحدهای دانشگاهی به منظور بازدید و استفاده از آزمایشگاه­ ها، کارگاه­ ها، کتابخانه­ ها، میادین ورزشی و سالن­ های اجتماعات پشتوانه‌ای برای رشد مدارس سما محسوب می­شود.
     
    سپردن ریاست شورای سیاست‌گذاری به رؤسای واحدها چه مزیتی داشته است؟
    باعث شده است تا بین سما و دانشگاه آزاد اسلامی هماهنگی و تعامل بیشتری به وجود آید و دانش­ آموزان و دانشجویان سما از امکانات فرهنگی و هنری و ورزشی و کارگاهی دانشگاه بهره ­وری بیشتری داشته باشند با این کار ظرفیت توسعه سما افزایش بیشتری پیدا می ­کند. هم­ اکنون تعدادی از واحدها در یک فضای همدلی، دوره­ های کاردانی خود را به سما واگذار می‌کنند و میدان عمل سما فراخ­تر می ­شود. همیشه اتحاد از تفرقه و دوگانگی بهتر است و سیاست سما و دانشگاه بر این است که مدارس و آموزشکده­ از توسعه درخشان­ تری بهره­ مند شوند و سما پا به پای دانشگاه میزبان فرزندان مردم عزیز شود. مزیت دیگر این کار عبارت است از معرفی تمکن علمی و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی به اولیاء از طریق مدارس یعنی کودکان و نوجوانان از راه مدارس سما به دانشگاه راه یابند و با فضای علمی و پژوهشی آن آشنا شوند.
     
    برای تشویق مدیران و معلمان چه برنامه ­ای دارید؟
    مدیران و معلمان مدارس و آموزشکده­ های سما استوانه‌های تعلیم و تربیت اند و تکریم آنان از وظایف اصلی ماست. سازمان با فعال کردن نظام نظارت و ارزشیابی باید از چهره­ های خدوم و نوآور و فعال قدردانی کند. مهم­ ترین رکن سازمان سما مدرسه و آموزشکده است باید ساز و کارهایی تعریف کنیم که مدارس برخوردار از توانمندی­ های علمی و تربیتی مورد تشویق قرار گیرند. از همکاران در سازمان خواسته ­ام روی جنبه ­های مادی و فرهنگی این تشویق‌نامه‌ها کار کنند.
     
    جذب نیروی انسانی چگونه انجام می ­پذیرد؟
    روزی نیست که چند نامه از این طرف و آن طرف برای استخدام به دست ما نرسد. گاهی با چاشنی سفارش مدیران و مسؤولان محترم. پاسخ سازمان این است که استخدام به شرط نیاز از طریق فراخوان و مطابق با ضوابط باید انجام پذیرد. البته در شرایط فعلی در اکثر نقاط کشور بالاخص در تهران و مراکز استان­ ها تورم نیروی انسانی سازمان را رنج می ­دهد. اگر سازمان بیشتر متورم شود قدرت پرداخت حقوق نخواهد داشت و دچار فرسایش می­ گردد. به هر حال سیاست سازمان پاسخ منفی به سفارش ­هاست اگر بی احتیاطی شود خطر در پیش روست.
     
    بخشنامه‌های فرهنگی و آموزشی بعضاً دیرهنگام می‌رسد چه برنامه‌ای برای جلوگیری از کارهای موازی و تراکم بخشنامه‌ها و تأخیر در صدور آنها دارید.
    باید از موازی‌کاری اجتناب کرد و همکاران استانی را به زحمت نینداخت. اصل بر این است که مدارس سما در اجرای برنامه‌های آموزشی، تربیتی، فرهنگی و ورزشی وزارت آموزش و پرورش همت گمارند و آموزشکده‌ها نیز برنامه‌های تربیت بدنی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی را اجرا کنند. افزون بر این برنامه‌ها باید دست مدیران مدارس و آموزشکده‌ها باز شود و در موارد خاصی با هماهنگی و تجویز سازمان برنامه‌های ویژه‌ای را انجام دهند. این برنامه‌ها باید انتخابی باشد وگرنه گذاشتن دو وزنه کاری روی دوش مدارس و آموزشکده‌ها ملال‌آور خواهد بود. توفیق در این برنامه‌ریزی مستلزم تعامل سازنده استان‌ها و ستاد است. نیازی به ارسال بخشنامه‌های قطور نیست. اولاً باید از طریق اتوماسیون اداری بخشنامه‌ها به‌صورت الکترونیک ارسال شود ثانیاً باید برای هرماه کارهای مهم تنظیم شود و مدیران مدارس و آموزشکده‌ها بدون نیاز به دریافت انبوهی از کاغذها و بخشنامه‌های فشرده از طریق اتوماسیون اداری به درخواست‌ها و تکالیف سازمانی دسترسی پیدا کنند و همکاران بر این روند نظارت کنند در غیر این‌صورت صدور بخشنامه‌های پی‌درپی و متراکم بی‌فایده است و دستاوردی به جز کاغذبازی و ارسال پاسخ‌های کم‌بازده ندارد. با تدوین برنامه زمان‌بندی شده مدارس و آموزشکده‌ها و تفویض اختیار به استان‌ها برای تعدیل آنها می‌توان وضع موجود را اصلاح کرد.
     
    دفاتر ستادی سازمان گاهی دیر به درخواست‌ها جواب می‌دهند و ما ناچاریم چند پیرو بزنیم و باز هم بلاتکلیف بمانیم.
    به همکاران ستادی در سازمان سفارش کرده‌ام که هیچ کاری از استان‌ها نباید بیش از ده روز در سازمان معطل بماند. کارهایی که در هر روز باید انجام بگیرد به فردا موکول نشود. به درخواست‌هایی مثل انتصابات باید پس از دریافت استعلام بدون فوت وقت رسیدگی شود.
    هنوز آن‌گونه که مدنظر است کارها روان نشده است ولی روند اصلاح و تسریع در امور رو به بهبودی دارد. برای بهسازی تعامل استان­ ها با سازمان دبیران شورای سیاست­گذاری سما در استان­ها را به چهار کمیسیون کاری تقسیم کرده ­ایم که عبارتند از کارگروه مدارس، کارگروه اداری و مالی، کارگروه آموزشکده­ ها، کارگروه تمرکززدایی و نوآوری. قرار است از صفر تا صد همه این مسائل در هر کارگروه با حضور متولیان ذیربط در سازمان در استان­ ها مورد بررسی قرار گیرد. بدین‌ترتیب همکاران استانی هم در شناخت و دسته بندی مسائل نقش دارند و هم در جهت حل مسائل مذکور و تصمیم سازی اثر گذار می­باشند. قرار بر این است که سازمان از بالا به پایین فرماندهی نکند بلکه فرصت مشارکت برای همکاران فراهم آورد. این فرهنگ باید در مدارس و آموزشکده­ های سما هم نهادینه شود و همه با هم با حفظ مصالح حرکت رو به جلو داشته باشند. البته همه مشکلات در کوتاه‌مدت حل و فصل نمی­ شوند ولی افق تحول آفرینی روشن­ تر می­ شود. سازمان هم در صدر و هم در بدنه باید چابک­تر شود. اصلاح ساختار و تفویض اختیار به استان­ ها و کاهش کاغذ بازی زمینه ساز رفع کاستی­ هاست.
     
    پژوهش چه جایگاهی در سازمان سما دارد؟
    پژوهش، زیرساخت و جان‌مایه آموزش است. سازمان سما به عنوان یک نهاد آموزشی و تربیتی و متمرکز بر مهارت آموزشی و کارآفرینی در سایه پژوهش، مجال رشد و تعالی به دست می­ آورد. از این رو فعالیت­ ها و مطالعات نانو، اتصال آموزشکده­ ها به ساها و راه‌اندازی پژوهش­ سراهای دانش­ آموزی و برگزاری مسابقات علمی و پژوهشی و فناوری در مدارس و آموزشکده ­ها در اولویت می­باشد. حمایت از دانش ­آموزان و دانشجویان مخترع و نوآور و فعال در عرصه ­های علمی و فرهنگی و ورزشی و هنری و پژوهشی مورد تأکید سازمان سماست. دانشگاه آزاد اسلامی از برنامه ­ها و تحولات پژوهشی سازمان سما حمایت می­کند. خوشبختانه تعامل با وزارت آموزش و پرورش و دانشگاه در این میدان امید آفرین است. فن پژوهش باید از دوران دبستان به کودکان آموزش داده شود، دانش ­آموزان باید در مدارس با فرهنگ تعقل، تفکر، تحقیق و تحول آفرینی مأنوس گردند. هوشمندسازی مدارس و آموختن اصول آزاداندیشی به نونهالان و تمرین در امور پژوهشی پشتوانه­ ای برای استحکام فرهنگ تحقیق در آینده است.
    از این رو هر مدرسه­ ای باید یک راهبرد پژوهشی داشته باشد و دانش­­ آموزان را از کمند حافظه محوری  رها کند و به آنان فرصت تحقیق و نوآوری و سازندگی و درست اندیشی بدهد. در اینجا دانشگاه­ ها باید به داد مدارس برسند و دستاوردهای جدید علمی و تربیتی را در دسترس آینده‌سازان قرار دهند. رکود و درجازدن و تکرار برنامه‌های بی­روح ضدپژوهش، مغایر با خلاقیت و آفت تعلیم و تربیت است. رکن تحول در نظام مدرسه داری روی آوردن به پژوهش و تکریم از پژوهشگران است.
     
    اهم سیاست­ های سازمان سما در برنامه پنج ساله کدام ­اند؟
    •    چابک‌سازی سازمان و افزایش بهره‌وری سازمانی.
    •     توسعۀ IT و ICT و همسانی و همگرایی با دانشگاه آزاد اسلامی.
    •     تحول در نظام ارزیابی مستمر و مؤثر از برنامه ها و ارتقای نظام ارزشيابي عملکرد کارکنان.
    •     تقویت و تعمیق فعالیت‌ها و تعالی جایگاه مدارس سما در حوزه تعلیم و تربیت کشور.
    •     استاندارد سازی، ایمن سازی و توسعۀ مدارس و آموزشکده های سما در سطح کشور به ویژه مناطق محروم.
    •     تعامل مؤثر با وزارت آموزش و پرورش در ایجاد شرایط آموزشی و تربیتی برتر براساس سند تحول بنیادین آموزش و پرورش.
    •     تقویت رویکرد مهارت محوری در مدارس و تربیت تکنیسین در آموزشکده ها و ارتباط مستمر و فعال با بازارکار.
    •     اهتمام در متنوع کردن منابع مالی سازمان.
    •     تمرکز زدایی و تفویض اختیار به استانها، معاونت‏ ها، رؤسای آموزشکده ها و مدیران مدارس همراه با نظارت و ارزشیابی.
    •     توسعه و ترویج تفکر پژوهشی و حمایت از نوآوری و پرورش قوه خلاقیت در مدارس و آموزشکده های سما.
    •     بهره مندی از فناوری های نو و تکنولوژی آموزشی نوین در تعلیم و تربیت آینده سازان انقلاب اسلامی.
    •     ارتقا سطح سلامت جسمی و روانی دانش آموزان و دانشجویان و کارکنان سازمان سما.
    •     تأسیس و توسعۀ مدارس تخصصی به ویژه ورزشی، دوزبانه، علوم انسانی، هنری و مدارس بین الملل.
    •     مشارکت منابع انسانی در تدوین راهبردها، بهسازی برنامه ها و تربیت و پرورش همکاران سمائی به منظور بکارگیری در پست های مدیریتی سازمان.
    •     بازنگری سرفصل‏ ها و غنی سازی محتوای برنامه‏ های درسی و آموزشی مدارس و آموزشکده ها و ایجاد رشته های جدید.
    •     بهبود و ارتقاء روش های یاددهی و یادگیری  با رویکرد پرورش قوه تعقل در دانش آموزان و دانشجویان.
    •     بهره مندی از تجارب جهانی تعلیم و تربیت.
    •     ارتقای منزلت اجتماعی و جایگاه حرفه ای منابع انسانی.
    •     تحکیم پایه‌های فرهنگ اعتماد و احترام متقابل در محیط سما و ترویج روحیه پاسخگویی و انتقادپذیری در بین همکاران.
    •     تمرکز برآموزش الفبای اقتصاد مقاومتی، قانون پذیری، نظم، خردگرایی، دین باوری و مشارکت در امور اجتماعی در مدارس و آموزشکده های سما.
    •     بهره مندی از روش های نوین حسابداری و حسابرسی در سازمان.
    •     توسعۀ خدمات رفاهی و ارتقا وضع معیشتی کارکنان.
     
    * نام و نام خانوادگی :
    * ایمیل :
    تلفن :
    * پرسش :


    نام و نام خانوادگی :
    ایمیل :
    * متن کامنت :
     

    خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
    تعداد بازدید : 3664
    5.1/10 (تعداد آرا 11 نفر )