سه شنبه 28 اسفند 1397  /  2019 19 Mar   
ساعت :  17:50 GMT  /  تهران -  21:20
مناسبت
ورود اعضا
نام کاربری :
کلمه عبور :
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور
«مدرسه ایرانی، معماری ایرانی»
جشنواره و همایش طراحی لباس
رفاهی
باشگاه پژوهشگران
کانون فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی
جشنواره دانش آموزی سینا
مرکز نجوم سما
هفته دفاع مقدس گرامی باد
عضویت معاونان و رؤسای آموزشکده ها

این بخش ویژه عضویت معاونان سما و رؤسای
آموزشکده،رؤسای شوراي سياستگذاري،مدیران مالی و مدیران حراست می باشد

سالنما
28 اسفند 1397
   
  2019 Mar 19
    
   11 رجب 1440
     
    کد پیگیری

    دانشگاه آزاد اسلامی و سما بر توسعه و تأسیس مدارس و آموزشکده ­های جدید تأکید می ­کنند ولی مجوز جذب نیروی انسانی صادر نمی­ شود و کار به سختی پیش می ­رود چه راه­ کاری دارید؟
    توسعه کمی و کیفی مدارس و آموزشکده­ های سما در اولویت است و جذب استادان و معلمان حق‌ التدریس طبق ضوابط دانشگاه و آموزش و پرورش بلامانع است و در این زمینه مشکل چندانی وجود ندارد. مشکل جذب کارکنان خدماتی و اداری است که اولویت با به کارگیری نیروی انسانی مازاد در سما و دانشگاه آزاد اسلامی است. اگر نیروی انسانی مازادی وجود نداشته باشد طبق مجوزی که اخیراً صادر شده است بکارگیری افراد بازنشسته کشوری میسر می ­باشد. البته برای بلند مدت با هماهنگی ریاست محترم دانشگاه چاره اندیشی می ­شود. این موضوع و بیش از ده مسئله دیگر در دستور کار شورای سازمان قرار دارند که بتدریج مصوبات آن­ها ابلاغ می ­گردد. سیاست سما چابک ­سازی سازمان و کاستن از هزینه ­های مازاد برای جلوگیری از رشد شهریه­ ها است.
     
    آیا با انتقال اعضای هیأت علمی به واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی موافقت می­کنید؟
    آن عده از اعضای هیأت علمی سما که دکتری می ­گیرند و واحد­ها نیاز به خدمات علمی آنان دارند می ‌توانند با تجویز شورای سیاست‌گذاری استان و موافقت سازمان سما به دانشگاه منتقل شوند هم اکنون اعضای هیأت علمی حق­ التدریس و تمام وقت سما در مجموع شاخص قابل قبولی را در سما رقم زده ­اند. با  محاسبه هر سه عضو هیأت علمی حق ­التدریس معادل یک عضو هیأت علمی تمام وقت توان علمی آموزشکده ها در خور توجه است.
     
    چرا برنامه ‌های آموزش ضمن خدمت سما متوقف است؟

    مهم‌ تر از بررسی علت توقف، ضرورت راه ‌اندازی و تجدید حیات آموزش ضمن خدمت در سماست. علوم نو می ‌شوند و برنامه آموزشی و تربیتی متحول می ‌گردند. کتاب ‌های درسی تغییر می ‌کنند. برنامه‌ های جدید طراحی و اجرا می‌ شود. همه این ‌ها اقتضا دارند تا آرام آرام آموزش ضمن خدمت استادان، استادکاران، معلمان و مدیران احیاء شود. این کار مستلزم ایجاد زیرساخت‌ ها و برنامه‌ ریزی خاص خود می ‌باشد که در دستور کار سازمان قرار دارد. وزارت آموزش و پرورش در حال اجرای مفاد سند تحول است به اقتضای این رویداد معلمان و مدیران سما نیاز به آموزش ‌های نو دارند. کتاب درسی و سرفصل ‌های دروس فنی و حرفه‌ای در آموزشکده ‌ها بازبینی و اصلاح می ‌شوند، متناسب با این تحول دست‌ اندرکاران آموزشکده‌ های سما نیاز به آموزش ضمن خدمت دارند. ان‌شاءالله در برنامه پنج ساله سازمان سما آموزش ضمن خدمت فعال می ‌شود.

     
    افق پیش روی آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای سما را چگونه می‌بینید؟
    آموزشکده ‌های سما در خط کارآفرینی و مهارت‌ آموزی حرکت می ‌کنند و بازده رضایت‌ بخشی دارند. تاکنون چون در آموزش و پرورش با یازده سال تحصیل به دانش‌آموزان دیپلم می ‌دادند. جذب دانشجو در آموزشکده ‌ها  بدون طی دوره پیش‌دانشگاهی با سهولت انجام می‌گرفت ولی در آینده نزدیک که نظام 3-3-6 اجرا می ‌شود و دیپلم با 12 سال تحصیلی صادر می ‌گردد ممکن است جذب دانشجو در آموزشکده با مشکل توام شود. چون به اندازه کافی صندلی خالی در دانشگاه‌ ها وجود دارد و داوطلبان غالباً به آنها دل می ‌بندند و دوره ‌های کاردانی قدری با کسادی روبه‌ رو می ‌شوند. البته این یک زنگ خطر برای اقتصاد مقاومتی است چون آموزشکده‌ های فنی و حرفه ‌ای نیروی انسانی پا به رکاب و قابل ورود به بازار کار و یقه‌آبی و تکنسین تربیت می ‌کنند ولی دانشگاه ‌ها غالباً پشت میز نشین و یقه سفید پرورش می ‌دهند. در حالی که جامعه نیاز به افراد صرفاً با مدرک ندارد بلکه احتیاج بیشتر به افرادی دارد که مغز روشن و دست توانا داشته باشند. از این ‌رو اگر چاره‌ای اندیشیده نشود. ممکن است در دهه آینده به حجم بیکاران با مدرک افزوده شود. برای حل این مشکل باید چاره ‌اندیشی کرد. شاید کلید در دست دولت و مجلس شورای اسلامی باشد که می ‌توانند با تصویب لایحه یا طرح نظام جامع آموزش فنی و حرفه‌ای شامل دوره ‌های دبیرستانی و هنرستانی و کاردانی و کارشناسی و حتی تحصیلات تکمیلی راه مهارت ‌آموزی و کارآفرینی را هموار کنند وگرنه آموزش ‌های نظری مستمر و بی‌ثمر راه‌ گشا نمی ‌باشند. در این زمینه در هیأت رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی و شورای معاونان سازمان سما بحث و تبادل نظر شده است ولی تا رسیدن به هدف راه بلندی در پیش روست که باید پیموده شود.
     
    درباره فعالیت­های فوق برنامه در مدارس سما چه تدبیری دارید؟
    خوب است که همه مدارس سما افزون بر برنامه رسمی آموزش و پرورش، ساعاتی را برای مهارت ­آموزی و فعالیت­ های فرهنگی و هنری و ورزشی در دستور کار خود قرار بدهند و از رهگذر این فعالیت­ های پرجاذبه مراحل رشد متوازن شخصیت دانش ­آموزان را هموار سازند. این کارها باید نشاط­ آور و انگیزه‌ آفرین و به دور از اکراه و اجبار باشد تا نظر مساعد خانواده­ ها و دانش ­آموزان را جلب کنند. البته اشکالی در فعالیت ­های فرهنگی و ورزشی مدارس و آموزشکده­ های سما وجود دارد که باید رفع شود و آن هم موازی کاری است یعنی مدیران ما دو نوع فعالیت مشابه را باید انجام دهند یکی اجرای دستورالعمل ‌های مسابقات آموزش و پرورش و یا دانشگاه و دیگری دستورالعمل ­های سما در همان زمینه است که همکاران را به زحمت می اندازد. باید این دوگانگی رفع شود. مدارس سما مثل سایر مدارس باید فعالیت­ های فرهنگی و تربیتی و ورزشی مورد تأیید آموزش و پرورش را انجام دهند و اگر ما به عنوان سما دستورالعمل و برنامه ­ای می فرستیم لازم است که هم ­وزن و همسان برنامه­ های آموزش و پرورش نباشد تا موازی ­کاری و تکرار بلاوجه به وجود نیاید. بلکه برنامه ­های ما باید جنبه تکمیلی داشته باشند و هزینه ­های مضاعف بر بدنه­ ی سما تحمیل نکنند. همکاران در سازمان سما در حال بررسی این موضوع ­اند که نتایج آن ابلاغ می ­شود. فلسفه وجودی فعالیت­ های فوق برنامه فرهنگی و ورزشی و هنری و تربیتی فراهم آوردن زمینه مشارکت اولیا و دانش­ آموزان در گردش کار مدارس و زمینه­ سازی برای رشد آینده‌ سازان است که حتماً باید آمیخته با نشاط و طراوت و انگیزه ­آفرینی و عاری از سخت­گیری و دلهره باشد. ماحصل فعالیت­ های مذکور همان رشد کودکان و نوجوانان در عرصه ­های فکری و اجتماعی است که بدون تحقق این بالندگی و تکامل، فعالیت­ های فوق برنامه شائبه تحمیلی پیدا می ­کنند.
    بالاخره مدارس سما باید با سایر مدارس تفاوت ­هایی داشته باشند تا مردم از آن ها استقبال کنند. عمده این تفاوت­ ها در خدمات و برنامه ­های آموزشی و علمی و مهارت ­آموزی و تربیتی و فرهنگی و ورزشی و امور فوق ­برنامه قابل مشاهده است. خوشبختانه در شرایط کنونی تعداد زیادی از مدارس سما در ارائه این خدمات از درخشش خوبی برخوردارند و مردم برای ثبت ­نام فرزندانشان در آن ­ها از هم سبقت می­ گیرند ولی تعدادی از مدارس هنوز به آن مرحله از کار­آمدی و اثر گذاری نرسیده ­اند و باید برنامه تحول را اجرا کنند. شورای سیاست ‌گذاری در استان­ ها باید مورد به مورد برای تحول در این مدارس چاره­ اندیشی کند و با حمایت از راه ­اندازی کلاس­ ها و فعالیت ­های فوق­ برنامه راه پیشرفت آن ­ها را هموار سازد. این کار شدنی است. به هر صورت سمای با مسما برند می­ شود و در بین مردم جا باز می­ کند. 
     
    روند واگذاری دوره­ های کاردانی از دانشگاه آزاد اسلامی به سما را چگونه ارزیابی می­کنید؟
    پس از صدور بخشنامه مشترک ریاست محترم دانشگاه و رئیس سازمان سما تعدادی از رؤسای واحدها اقدام به واگذاری دوره­ های کاردانی به سازمان سما کرده ­اند. این حرکت بدون اجبار روند تکاملی خود را طی می­ کند. دانشگاه آزاد اسلامی روی دوره ­های تحصیلات تکمیلی متمرکز شده است و درصدد انتقال تدریجی دوره­ های کاردانی به سماست. از آنجا که سما یک نهاد علمی و آموزشی برای تربیت افراد ماهر و کارآفرین و به اصطلاح جامعه‌ شناسان، یقه آبی­ هاست بهتر می­ تواند از عهده آموزش جوانان مهارت‌ طلب و اشتغال­ جو برآید. امروزه رابطه سما با بازار کار و میادین اشتغال نزدیک‌ تر شده است و اکثر فارغ‌التحصیلان آموزشکده‌ ها جذب بازار کار می ‌شوند. فرهنگ پشت میزنشینی در سما جایگاهی ندارد. حتی دانش­ آموزان سما هم از حق حرفه­ آموزی برخوردارند و مدارس درحال انتخاب رویکرد کارآفرینی و مهارت‌آموزی می ­باشند.
     
    برای ارتقای کیفیت مدارس سما چه باید کرد؟
    انتخاب معلمان نوآور و خلاق و سپردن مدیریت مدارس به کسانی که از سیستم مدیریت و تجربه مدرسه ‌داری و قدرت برقراری ارتباط با اولیا برخوردارند کلید موفقیت مدارس سماست.تقویت پیوند مدارس با دانشگاه و حضور استادان دانشگاه آزاد اسلامی در کنار دانش ­آموزان و نظارت بر فعالیت ‌های آموزشی و فرهنگی و تربیتی آنان از پشتوانه­ های رشد مدارس سماست. تشویق معلمان و مدیران و دانش ­آموزان شایسته و توانمند و برقراری ارتباط با افکار عمومی و انجام تبلیغات صحیح از طریق رسانه­ ها و صدا و سیمای مراکز استان ­ها و معرفی دستاوردهای علمی و ورزشی و تربیتی و پژوهشی سما به جامعه، نقش اثرگذاری در افزایش کارآمدی مدارس دارند. در برخی از شهرها نه تنها مدارس سما صندلی خالی ندارند بلکه از متقاضی فراتر از ظرفیت هم برخوردارند. اما در بعضی از مدارس استقبال چندان درخشان نیست. معاونان سما در استان­ ها و مدیران مدارس باید با کمک کارشناسان و استادان دانشگاه علل این شرایط را بررسی کنند و با تغییر در راهبردها و رویکردها فضا را متحول کنند. آن دسته از مدیران مدارس که از قدرت جامعه استفاده می­ کنند و توانایی­ ها و دانایی ­های اولیای دانش ‌آموزان را به ظرفیت مدارس خود اضافه می ‌نمایند کارنامه درخشان‌ تری دارند، آنان به نیکی می ­دانند که کتابخانه عمومی، کارگاه و آزمایشگاه، فضای علمی و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی، دامان طبیعت، نماز جمعه، میادین ورزشی، سالن­ های هنری و فرهنگی، کارخانه و مراکز تولیدی و صنعتی همه مدرسه‌ اند و می ­توانند برای دانش ­آموزان الهام ‌بخش باشند. از این رو مدیران موفق به چهاردیواری مدرسه و کلاس بسنده نمی ­کنند و هوشمندانه از همه فرصت­ ها و ظرفیت‌ های جامعه برای دانش ‌افزایی استفاده می ­کنند. اصولاً مدیر مدرسه وزیر آموزش و پرورش مدرسه است و باید راهبرد و طرح و برنامه و تکاپو داشته باشد. افراد راکد و کم‌ تحرک قدرت تحول ‌آفرینی ندارند. در برابر آنان مدیران تحول ‌آفرین و خلاق با ایجاد انگیزه در معلمان و دانش‌ آموزان و اولیا یک مثلث طلایی درست می کنند و از سد مشکلات با نشاط و ابتکار عبور می ­کنند. مدارس را هوشمند و مجهز به فناوری­ های نو و کارگاه و آزمایشگاه و کتابخانه و نمازخانه و نمایشگاه دستاوردهای دانش‌آموزان می ­سازند و در جهت شناخت و پرورش استعدادهای آینده سازان انقلاب اسلامی و تسهیل مراحل رشد علمی، رشد عقلی، رشد سیاسی، رشد اجتماعی، رشد بدنی و رشد عاطفی آنان برنامه­ ریزی می ­نمایند.
     
    سوددهی یا زیان‌دهی مدارس سما چگونه است؟
    مدارس سما برای توسعه تعلیم و تربیت مردمی و غیردولتی و گسترش میدان نوآوری در جهت پرورش نسل نو به وجود آمده ­اند. دانشگاه آزاد اسلامی توقع درآمدزایی از این مدارس ندارد بلکه در صدد آن است که الگوهای تربیتی و آموزشی برجسته ­ای به جامعه تحویل دهد. از این رو مدرسه متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی انتفاعی و سودآور به معنای اقتصادی نیست. مدرسه دانشگاه در همان اندازه که خود را اداره کند و بتواند با مشارکت مادی و معنوی پدران و مادران تعلیم و تربیت بایسته­ ای ارائه کند، قانع است. در شرایط کنونی تعدادی از مدارس سما خودکفا هستند و اگر مازادی هم داشته باشند آن را صرف توسعه و پیشرفت امور آموزشی و علمی و تربیتی خود می­کنند ولی برخی از مدارس هم زیان ‌ده هستند و تراز منفی دارند این مدارس غالباً نیاز به تحول دارند و باید متاع علمی و فرهنگی فاخرتری به جامعه عرضه دارند. اگر آورده این مدارس ارتقا پیدا کند مردم به آن­ها اعتماد می ­کنند و صندلی­ های خالی را با ثبت ‌نام فرزندانشان پر می ­کنند.
    انتخاب مدیران دانا و توانا شرط اول قدم برای این بازآفرینی و پیمودن راه تحول است مدیر اگر کار دسته‌ جمعی را بر کارهای انفرادی و تک­روی ترجیح دهد و از خرد جمعی استفاده کند، در اداره مدرسه تنها نمی­ ماند. مدیر اگر به معلمان انگیزه دهد و از مشوق­های لازم برای دانش­افزایی ارکان مدرسه بهره گیرد با موفقیت از کمند مشکلات بیرون می ­رود. مدیر مردم­ دار و برنامه ریز و آینده نگر و علاقه­ مند، مشکلات را دسته‌بندی می ­کند و با رعایت اولویت­ ها به حل و فصل آن­ها می­ پردازد.
     
    دولت چه کمکی به سازمان سما می­کند؟
    سازمان سما بودجه دولتی ندارد بلکه مثل دانشگاه آزاد اسلامی با مشارکت­ مردم اداره می ­شود. از آنجا که سما انتفاعی نیست و وجهه عام ‌المنفعه دارد مورد حمایت وزارت آموزش و پرورش قرار دارد. مدیران کل آموزش و پرورش استان­ها که عضو شورای سیاست‌گذاری سما در استان­ها می ­باشند از پیشرفت و توسعه مدارس سما استقبال می­ کنند. علت این مساعدت ­ها در نگاه مشارکت­ پذیر و مشارکت جوی دولت تدبیر و امید از یک طرف نهفته است و از طرف دیگر هر دانش ­آموزی که وارد مدارس سما می ­شود معادل دو الی سه میلیون تومان در سال از بار مالی آموزش و پرورش دولتی را کم می ­کند. به هر حال سما با یاری مردم بیش از بیست هزار فرصت شغلی به‌وجود آورده است که سرمایه فرهنگی و اقتصادی درخور توجهی به حساب می ­آید و همچنین مسؤولیت تعلیم و تربیت بیش از یک‌صد و هفتاد و پنج هزار کودک و نوجوان و جوان را در مدارس و آموزشکده ­ها بر عهده دارد و طبیعی است که مدیران فهیم جامعه از این نهاد حمایت به عمل آورند. مدیران کل آموزش و پرورش و رؤسای ادارات وقتی سایه علمی و فرهنگی دانشگاه را بر سر مدارس سما می ­بینند بیشتر برای آن­ها ارزش قائل می ­شوند. امروزه رؤسای واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی با تواضع و علاقه وافر از مدارس سما بازدید می­ کنند و در حل مسائل آن­ها همت می­ گمارند. مشاهده این صحنه­ ها برای مدیران ارشد وزارت آموزش و پرورش ارزشمند و شوق‌انگیز است. چون آنان به دنبال مدارس برتر و کارآمدترند و از مشارکت مردم و نهادهای علمی برای زدودن فقر آموزشی از پیکره جامعه خشنود می ­شوند. در خیلی از استان­ ها استانداران و فرمانداران و شهرداران و شوراهای اسلامی شهرها به سما کمک می­ کنند تا مدرسه و آموزشکده راه اندازی کند. این رویداد معرف نگاه مهربان دولت و ملت به سماست.
     
    آیا در ساختمان­های استیجاری مدارس سما را می ­توان راه ­اندازی کرد؟
    در آغاز سال تحصیلی جناب آقای دکتر میرزاده در هنگام نواختن زنگ دبیرستانی در تهران اعلام فرمودند که اگر خیّری بخواهد مدرسه سما بسازد دانشگاه آزاد اسلامی معادل50 درصد از هزینه احداث مدرسه را تقبل می ‌کند. این سخن نشان می­ دهد که دانشگاه آزاد اسلامی و سازمان سما خواستار نیاز سنجی و تأسیس و احداث مدارس جدید هستند. اما این سیاست مانعی برای راه­ اندازی مدارس جدید در فضاهای استیجاری نیست. الان که در برخی از استان­ ها واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی فضاهای آموزشی آزاد و مازاد دارند از سازمان تقاضای راه‌اندازی مدرسه می ­کنند که با استقبال و موافقت مواجه می­ شوند. اما اگر واحدهای دانشگاه بخواهند فضاهایی را هم اجاره کنند و در آن­ها مدرسه سما دایر نمایند، منعی وجود ندارد. باید این فضاها متناسب و کارآمد برای تعلیم و تربیت باشند. به هر حال در تأمین نیروی انسانی و راه اندازی مدارس جدید سما برخورداری از حمایت دانشگاه آزاد اسلامی و آموزش و پرورش حائز اهمیت است. سوق‌دادن منابع راکد به‌سوی مدرسه­ سازی با مکان‌یابی و نیازسنجی و آینده­ نگری کار پسندیده ­ای است که ثمرات ارزشمندی برای دانشگاه آزاد اسلامی و سما و دولت و ملت دارد.
     
    برخی از واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی مدرسه یا آموزشکده سما ندارند، برای راه­ اندازی چه مراحلی را باید طی کنند؟
    همه واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی حق دارند مدارس و آموزشکده­های سما دایر کنند و از این رهگذر پیوند خود را با جامعه گسترش دهند و در آینده اسباب پذیرش جوانان سمایی را در تحصیلات عالی فراهم آورند. سازمان سما از این رویکرد حمایت می­ کند. نقطه آغاز کار معرفی یک فرد باتجربه و کارآمد به سازمان سما برای تصدی امور راه‌ اندازی مدارس و آموزشکده­ های سماست. سازمان سما در کوتاه­ ترین مدت مجوز لازم را صادر می ­کند و بلافاصله کار آغاز می ­شود. هم ‌اکنون تعدادی از واحدها در حال پیمودن این مسیر هستند. شورای سیاست‌گذاری سما در استان‌­ها هم پشتوانه و حامی راه ­اندازی مدارس و آموزشکده­ های نوبنیاد است و اصولاً یکی از شرح وظایف دبیران شورای سیاست‌گذاری استان ­ها تسهیل در این حرکت است. دفاتر تابعه معاونت آموزشی و پژوهشی یعنی مدیریت امور مدارس و مدیریت امور آموزشکده­ ها نیز در تأسیس مدارس و آموزشکده­ های جدید نقش سازنده خود را ایفا می­ کنند. چون در برنامه پنج ساله سازمان افزایش حدود چهل‌ درصد دانش ­آموز و دانشجو پیش ­بینی شده است، به ‌طور طبیعی سازمان سما از برنامه­ ریزی واحدها در توسعه کمی و کیفی مراکز آموزشی و تربیتی حمایت می‌ کند. واحد ها پس از راه ­اندازی مدارس و آموزشکده‌ های سما می­توانند همان فرد متولی راه ­اندازی را به‌عنوان معاون دانشگاه و رئیس سما معرفی کنند. خوب است چنین فردی از قدرت ایجاد ارتباط با دانشگاه و آموزش و پرورش بهره­ مند باشد.
     
    * نام و نام خانوادگی :
    * ایمیل :
    تلفن :
    * پرسش :


    نام و نام خانوادگی :
    ایمیل :
    * متن کامنت :
     

    خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
    تعداد بازدید : 1718
    5.1/10 (تعداد آرا 11 نفر )