سه شنبه 28 اسفند 1397  /  2019 19 Mar   
ساعت :  17:50 GMT  /  تهران -  21:20
مناسبت
ورود اعضا
نام کاربری :
کلمه عبور :
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور
«مدرسه ایرانی، معماری ایرانی»
جشنواره و همایش طراحی لباس
رفاهی
باشگاه پژوهشگران
کانون فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی
جشنواره دانش آموزی سینا
مرکز نجوم سما
هفته دفاع مقدس گرامی باد
عضویت معاونان و رؤسای آموزشکده ها

این بخش ویژه عضویت معاونان سما و رؤسای
آموزشکده،رؤسای شوراي سياستگذاري،مدیران مالی و مدیران حراست می باشد

سالنما
28 اسفند 1397
   
  2019 Mar 19
    
   11 رجب 1440
     
    کد پیگیری

    مدیران مدارس و آموزشکده ها تحت چه شرایطی و پس از چه مدتی باید تغییر کنند؟
    مدیران مدارس و آموزشکده ­ها می­توانند سالیان متمادی در پست خود باقی بمانند به شرط آنکه خلاق، برنامه­ ریز و آینده­ نگر و پویا باشند. هم اکنون در سما مدیر مدرسه با سابقه بیست سال هم داریم و ممکن است مدیری هم بعد از یک سال تبدیل به احسن شود. همکاران در سازمان سما باید در هنگام تغییر مدیران به این سوال ­ها بیندیشند و پاسخ قانع کننده پیدا نمایند. آیا مدیر مدرسه یا آموزشکده رابطه ­ای سازنده با اولیا و معلمان و دانش­ آموزان دارد؟ آیا در افق بلندمدت چشم اندازی برای مدرسه ترسیم کرده است و با هدف­ گذاری و برنامه ­ریزی به سوی فردای بهتر حرکت می­کند یا گرفتار روزمرگی است؟ آیا واجد شرایط است یا با سفارش تحمیل شده است؟ آیا در دانش ­افزایی خود و همکاران اهتمام دارد یا به اطلاعات دوره­ های پیشین بسنده می­کند؟ آیا فعالیت­ های آموزشی ویژه و خدمات و برنامه­ های فرهنگی و هنری و ورزشی و علمی و مهارت­ آموزی برجسته ­ای دارد یا یک مدیر معمولی و کم تحرک است؟ آیا با مراکز علمی، آموزشی، فنی و حرفه ­ای و فرهنگی و هنری و ورزشی جامعه پیرامون خود ارتباط دارد و دانش ­آموزان را با محیط زندگی و مزایای اجتماع آشنا می­کند یا در محل کار خود آرمیده است؟ آیا مدرسه و یا آموزشکده تحت نظارت او مجهز به امکانات و فناوری­ های مرتبط هست یا آموزش­ های آن جنبه نظری دارند؟ آیا به اهداف و برنامه­ های اسلامی مثل اقامه نماز و آموزش قرآن و رشد مهارت­ های اجتماعی دانش­ آموزان و دانشجویان عنایت دارد یا بی توجه است؟ آیا سود ده است یا زیان ده؟ ارزشیابی مدیران بر اساس این معیارها می­تواند زمینه ساز تبدیل به احسن کردن و یا تثبیت آنان شود. باید دانست که اگر مدیری فرسوده و بی برنامه و یا تحمیلی و سفارشی باشد هرگز کار سما را جلو نمی­ برد و نقطه مقابل مدیر با نشاط و برنامه ­ریز است که زینت سماست و دستاوردهای قابل توجهی به ارمغان می­ آورد.
     
    برخی از آموزشکده ها و مدارس پس انداز و مازاد درآمد دارند، چه استفاده ای باید از آن به عمل آورند؟
    هرچند دانشگاه آزاد و سازمان سما برای تمشیت امور این مراکز دستورالعمل­ های روشنی دارند که مورد استفاده قرار می­ گیرد ولی بهترین راه بهره­ وری از این منابع ، توسعه آموزشکده­ ها و مدارس سماست البته بر اساس نیاز سنجی و مکان­ یابی و آینده­ نگری به نحوی که ساختمان­ های خالی و فاقد دانش ­آموز و دانشجو روی دست استان­ ها باقی نماند. گام اول در توسعه سما مجهز ساختن مدارس و آموزشکده­ ها به کارگاه­ ها و آزمایشگاه­ ها و کتابخانه­ ها و فناوری آموزشی و امکانات فرهنگی و تربیتی و ورزشی است. گام دوم جذب معلمان و استادان و استادکاران توانمند، متدین و نوآور و باسواد و خوش ­تکنیک است که رکن تعلیم و تربیت قلمداد می­ شوند و بر تجهیزات قطعاً تقدم رتبی دارند و تجهیزات ابزار کار آنان برای تحقق اهداف آموزشی و تربیتی است. گام سوم در بهره­ برداری از این منابع، احداث مدارس جدید با هماهنگی آموزش و پرورش و یا ایجاد پردیس­ های سما در نقاط مجاور متناسب با نیاز مناطق است. در شرایط فعلی خیلی از این پردیس­ ها با کمک خیران و اهالی و مدیران محلی راه اندازی می­شود و سازمان سما هم از آن­ها حمایت می­کند مردم وقتی می­ بینند سما به فرزندان آنان مهارت­ های فنی و حرفه ­ای یاد می­ دهد از تأسیس پردیس­ آموزشکده­ سما استقبال می­ کنند چون آینده فرزندان خود را روشن ­تر و توأم با کارآمدی بیشتری ارزیابی می­ کنند. تأکید سازمان سما بر این است که همه دانش­ آموزان و دانشجویان سمایی باید کارآفرین و ماهر و صاحب فکر روشن و دست توانا پرورش پیدا کنند و در هر کجا که محصول ما این ویژگی ­ها را نداشته باشد نشانه کاستی در گردش کار سماست که باید رفع شود. از این رو پیوند و اختلاط مدارس و آموزشکده­ های سما با مراکز علمی، صنعتی، کشاورزی و فنی و حرفه­ ای در صدر برنامه­ هاست. بسنده کردن به آموزش­ های نظری و پر کردن حافظه و بی توجهی به آموزش­ های عملی و کسب مهارت­ ها زیان­ بار است باید برای درهم شکستن سیطره بی­کاری، افراد ماهر و کارآفرین تربیت کرد و سما نگهبان این دیدگاه در نظام آموزشی است. بر مبنای این بینش توسعه سما هم باری از روی دوش دولت بر می­دارد و هم امید به اشتغال و ازدواج را در دل فرزندان ملت بارور می­کند.
     
    برای اصلاح شرح وظایف و اختیارات مدیران مدارس چه نظری دارید؟
    مدیر مدرسه متولی همه امور اداری و آموزشی و تربیتی و مالی مدرسه است و باید از اختیارات کافی برای رهبری آموزشی و تحول­ آفرینی برخوردار باشد. از این رو بازنگری شرح وظایف و اختیارات مدیران مدارس ضرورت دارد. به نحوی که آنان بتوانند در جهت جذب معلمان برتر و افزایش میزان دانش ­آموزان و جلب مشارکت اولیا و انجام ابتکارات آموزشی و تجهیز مدارس به فناوری­ های نو حرکت کنند. مدارس سما ماهیت غیر دولتی دارند لذا باید از ساز و کارهای بخش خصوصی برای رونق این مدارس و همچنین آموزشکده­ های فنی و حرفه ­ای سما استفاده کرد.  کارگروهی متشکل از مشاوران و مدیر کل امور مدارس سما مسئولیت بازخوانی و اصلاح شرح وظایف مدیران مدارس را بر عهده دارند. باید اختیاراتی به شورای نظارت و هماهنگی (سیاست­گذاری) سما در هر استان اعطا شود که به موجب آن از مدیران کارآمد و توانا و کارآفرین و توسعه­ گرا حمایت مادی و معنوی کنند. سال 95 در سما سال ارزیابی، نظارت و تشویق و حمایت از مدیران خلاق و نوآور است. احیای انجمن­ های اولیا و مربیان در مدارس سما و بهره ­وری از نقش مشارکتی مردم اسباب درخشش سما را فراهم می­ آورد.
     
    در کمیسیون تخصصی سما در هفتادمین اجلاس شورای مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی چه تدابیری اتخاذ گردیده است؟
    در این کمیسیون دو موضوع مطرح گردید:
    موضوع اول: بازخوانی آیین­ نامه معاملاتی و مالی سما
    موضوع دوم: اصلاح ساز و کارهای آموزشی و فرهنگی و پژوهشی سما

    قرار است متناسب با این تدابیر معاونان سازمان سما مطالعاتی را انجام دهند و دستورالعمل­ های مناسبی صادر کنند. اهم مسائل مذکور بدین قرار است:
    • تمرکززدایی تفویض اختیار به شورای نظارت و هماهنگی (سیاست­گذاری) سما.
    • اصلاح آیین­ نامه مالی مدارس سما بر وفق ضوابط آموزش و پرورش و اصلاح امور بوفه­ های مدارس.
    • تعریف و تدوین ساز و کارهایی برای تشویق مدیرانی که در توسعه کمی و کیفی و جذب دانش ­آموز و دانشجو کار برجسته می­ کنند.
    • اصلاح آیین­ نامه معاملات برای تسهیل در خرید و فروش های متوسط در استان­ ها.
    • تسریع در انتقال دوره ­های کاردانی به سما البته با تفاهم و رعایت مصالح.
    • بازنگاه داشتن سایت دانشگاه برای ادامه ثبت­ نام دوره ­های کاردانی.
    • ایجاد آموزشکده و مدرسه در کنار همه واحدهای دانشگاه – استفاده بهینه از فضاهای آزاد و...
    • اصلاح مقررات­ های سما در جهت ترویج نانو فناوری و راه ­اندازی پژوهش­سرا در مدارس سما.
    • ارتقاء برند مدارس سما با تأکید بر آموزش قرآن و اقامه نماز، مهارت ­آموزی و کارآفرینی، آموزش زبان و ادبیات فارسی، آموزش زبان انگلیسی و کاربرد رایانه در پژوهش، تأمین بهداشت و سلامت تن و روان، حمایت از نوآوری­ ها و خلاقیت­ ها، راه ­اندازی کانون­ های زبان.
    • اهتمام برای اجرای دوره­  های آموزش­های مهارتی و تخصصی کوتاه ­مدت به وسیله آموزشکده­ ها و راه ­اندازی شرکت ­های دانش­ بنیان و کاربنیان و کاهش وابستگی به شهریه.
    • فعال ­کردن حرکت تبلیغات و اطلاع رسانی برای جذب دانشجو و دانش ­­آموز.
    • راه­ اندازی مدارس سما در خارج از کشور در ذیل واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی.
    • تغییر عنوان هیأت­ علمی به «مدرس» و جذب نیرو تحت این عنوان با توجه به شرایط کار در سما.
    • بررسی کارشناسی نرم­­ افزار شیرازه در سما و ارسال جهت طرح در هیات­ رئیسه دانشگاه.
    • بررسی و تجدید­نظر در خصوص اصلاح حق ­سرپرستی دبیران شوراهای نظارت و هماهنگی.
     
    منشور اخلاقی مدارس و آموزشکده های سما چه ویژگی هایی دارد؟
    از مدارس سما انتظار می­ رود که دانش­ آموزان را اهل اقامه نماز و آشنا با قرائت قرآن و عمل به احکام دین پرورش دهند. البته مشارکت خانواده­ ها در این تحول سهم بسزایی دارد. باید در رشد اخلاقی دانش­ آموزان به گونه ­ای عمل کنیم که کودکان و نوجوانان و جوانان در مدارس و آموزشکده­ های سما این ویژگی­ ها را داشته باشند:
    • راست­گو باشند.
    • ریاکاری نکنند.
    • به همدیگر کمک کنند.
    • به بزرگان احترام بگذارند.
    • کار حرام نکنند.
    • خانواده ­دوست باشند.
    • کار بکنند.
    • به پیشرفت ایران اسلامی بیاندیشند.
    • امانت­دار باشند.
    • مشارکت­ جو و مشارکت ­پذیر باشند.
    • کتاب بخوانند.
    • حرفه و کار و مهارت بیاموزند.
    • در رهبری آموزشی شرکت کنند.
    •  خلاق و نوآور و منظم باشند.
    • ورزش کنند.
    • باگذشت باشند.
    • از ژولیدگی و آشفتگی دوری کنند.
    • صبر و استقامت داشته باشند.
    • آینده­ ساز و آینده ­نگر باشند.
    • پس ­انداز کنند.
    این ارزش ­ها از راه خانه و مدرسه قابل انتقال به نسل نو هستند. در کلاس درس در فعالیت­ های ورزشی و هنری و فرهنگی و در هنگام بازی و گردش علمی و اردو می­ توان این خصلت­ های انسانی را به بچه­ ها منتقل کرد. در ویدیو کنفرانسی که با مدیران دبیرستان­ های سما داشتم یکی از مدیران با تجربه مدارس سما در ارومیه بنده را به فکر تدوین منشور اخلاقی مدارس سما انداخت که یادآوری ارزشمندی بود و باید در این زمینه کار شود تا خروجی مدارس سما از حیث اخلاقی و انسانی و علمی و فناوری ارتقاء یابند.
     
    * نام و نام خانوادگی :
    * ایمیل :
    تلفن :
    * پرسش :


    نام و نام خانوادگی :
    ایمیل :
    * متن کامنت :
     

    خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
    تعداد بازدید : 1625
    5.1/10 (تعداد آرا 11 نفر )