شنبه 2 بهمن 1400  /  2022 22 Jan   
ساعت :  4:39 GMT  /  تهران -  8:09
مناسبت
ورود اعضا
نام کاربری :
کلمه عبور :
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور
عضویت معاونان و رؤسای آموزشکده ها

این بخش ویژه عضویت معاونان سما و رؤسای
آموزشکده،رؤسای شوراي سياستگذاري،مدیران مالی و مدیران حراست می باشد

«مدرسه ایرانی، معماری ایرانی»
جشنواره و همایش طراحی لباس
ارتباط با مرکز بازرسی
دعای روز
با مدارس سما آشنا شوید
مدارس عالی مهارتی
باشگاه پژوهشگران
انستیتو بین المللی زبان های خارجی
کانون فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی
هفته دفاع مقدس گرامی باد
سالنما
2 بهمن 1400
   
  2022 Jan 22
    
   18 جمادی الثانی 1443
     
    کد پیگیری
    دکتر شهریور در مصاحبه با خبرنگار معاونت آموزش های عمومی و مهارتی:

    در اسفندماه سال 1399 تفاهم نامه همکاری های مشترک میان دو سازمان آموزش های فنی و حرفه ای کشور و معاونت آموزش های فنی و حرفه ای، مهارتی و کاربنیان دانشگاه آزاد اسلامی منعقد شد. پیرو این رویداد مهم، دو مجموعه بعد از گذشت مدتی برای پیگیری های بیشتر و اجرایی و عملیاتی کردن مفاد آن نشستی را با هدف بررسی موانع اجرایی و تشکیل کمیته های مورد نیاز تشکیل دادند. از این فرصت بهره جستیم و با دکتر شهریور معاون پژوهش، برنامه‌ریزی و سنجش مهارت سازمان آموزش‌ فنی و حرفه‌ای کشور به گفت و گو نشستیم:
     
    *در خصوص این تفاهم نامه و الزامات اجرایی آن، توضیح بفرمایید؟
    تفاهم نامه همکاری بین سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور و دانشگاه آزاد اسلامی در روزهای پایانی سال 99 با  هدف اصلی استفاده دو مجموعه از ظرفیت ها و توانمندی های طرفین در جهت گسترش مهارت آموزی در کشور، امضا شد. هم اکنون برای عملیاتی کردن آن بایستی هر دو دستگاه در چهارچوب دو تفاهم نامه، فعالیت ها را تعریف و زمینه عملیاتی کردن آن را فراهم نمایند.
    برای خروجی محور شدن این تفاهم نامه بهتر است کمیته پایش و ارزیابی عملکرد تشکیل و به صورت فصلی این برنامه ها را رصد نموده تا بتوانیم ارزیابی مجددی از فعالیت ها داشته باشیم. هشت برنامه پیشنهاد دادیم که این برنامه ها در یک بازه زمانی یک ساله می تواند محورهای همکاری دانشگاه آزاد اسلامی و سازمان فنی و حرفه ای باشد. آنچه را در این برنامه ها ملاک قرار داده ایم، استفاده از هر دو سازمان برای گسترش فعالیت مشاغل مهارتی کشور است.
    اتفاقی که در حال حاضر در حال شکل گیری است این است که جامعه و جوانان ما به سمت آموزش های مهارت محور متمایل هستند. 45 درصد افرادی که در مراکز دولتی و خصوصی مراکز فنی و حرفه ای آموزش می بینند، فارغ التحصیلان و دانشجویان دانشگاه ها می باشند. با توجه به اینکه دانشگاه آزاد ظرفیت بسیار خوبی به لحاظ کارگاه ها، فضاهای آموزشی و هم به لحاظ اساتید و مدرسان دارد این پیوند بین آموزش های فنی و حرفه ای و آموزش های رسمی، پیوند مبارکی است و این همکاری می تواند به یک مدل همکاری بین آموزش های فنی و حرفه ای و سایر دانشگاه های کشور تبدیل شود.
     

    *پیش از این تفاهم نامه ای با رویکرد مشابه با سایر مراکز دولتی و غیر دولتی نیز منعقد کرده اید؟
    به عنوان یک سازمان حاکمیتی که متولی آموزش های غیررسمی کشور در زمینه مهارت آموزی و آموزش های فنی و حرفه ای هستیم؛ بیش از 50 تفاهم نامه با سازمان ها و نهاد های اجرایی مختلف امضاء کردیم؛ از جمله دانشگاه های مختلف ولی  یکی از بهترین تفاهم نامه هایی که تنظیم شده و می توان گفت خروجی آن می تواند به ارتقاء سطح مهارت و مهارت آموزی در جامعه منجر بشود؛ تفاهم نامه با  دانشگاه آزاد اسلامی است.
    به جهت گستردگی دانشگاه آزاد اسلامی در پهنه ی کشوری، امکانات و ظرفیت های موجود و اراده مدیران فعلی این دانشگاه، آینده روشنی پیش روی ما قرار دارد.  

    *موانع احتمالی که در مسیر اجرایی شدن این تفاهم نامه وجود دارد را میفرمایید؟
    نخست تغییرات مدیریتی در همه ی مجموعه منجر به عدم اجرای دقیق تفاهم نامه ها خواهد بود و دوم عدم تتوجه به برنامه ی عملیاتی برای اجرای تفاهم نامه. این دو دلیل می تواند ما را در نیل به هدف اصلی این تفاهم نامه با مشکل مواجه کند. اما امروز در نقطه آغاز همکاری عملی و اجرایی دانشگاه آزاد اسلامی و سازمان آموزش های فنی و حرفه ای کشور در حوزه توسعه آموزش های مهارت محور و توانمند سازی دانشجویان و دانش آموزان  دانشگاه آزاد سراسر کشور قرار داریم و با قدرت کار را آغاز می کنیم.

    *حلقه ی واسط بین مراکز مهارت آموزی و مشاغل را چگونه طراحی و پیش بینی کرده اید؟
    ما برای اینکه نهضت مهارت آموزی در کشور رونق بگیرد نیازمند همکاری سه حوزه ی مهم دانشگاه ها، مراکز آموزش فنی و حرفه ای و صنایع و صنوف هستیم. در همین راستا ما دو برنامه طراحی کردیم یکی با دانشگاه ها از طریق راه اندازی TMC  ها یا همان مراکز مدیریت مهارت و مشاوره شغلی که هم اکنون 44 مرکز  TMC ها در 21 استان کشور راه اندازی شده است  و در کنار آن پیشنهاد  آموزش های هیبریدی را داریم. در این شیوه هر دانشجو در کنار آموزش دانشی که در دانشگاه می بیند، 18 واحد آموزش مهارتی را نیز می گذراند و بعد از فارغ التحصیلی دو مدرک دارد یک مدرک دانشگاهی و دوم مدرک مهارتی.
    برنامه ی بعدی ما در بخش صنعت است. ما برای آن که بر اساس تجربه های جهانی بتوانیم بین مراکز فنی و حرفه ای و کارگاه ها هم ارتباطی برقرار نماییم، مراکز جوار کارگاهی و مراکز بین کارگاهی فنی و حرفه ای را تعریف کردیم. هم اکنون در کشور چیزی در حدود 800  مرکز بین کارگاهی و جوار کارگاهی تاسیس شده که افراد یا دانشجویانی که بخواهند مهارتی را آموزش ببینند این امکان فراهم است تا در کنار کارخانه ها و کارگاه ها آموزش های لازم را کسب کنند.
     

    * افق پیش روی این تفاهم نامه را چگونه ارزیابی می فرمایید؟
    با توجه به اراده و عزم جدی و همچنین رویکرد و نگاه مدیران فعلی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور و دانشگاه آزاد اسلامی، قطعا آینده روشنی پیش روی آموزش های مهارت محور که در این تفاهم نامه آمده است، قرار دارد.

     

    * و نکته ی پایانی؟
    نکته اصلی این است که تجربه و جامعه آماری ما نشان می دهد که مدرک گرایی منجر به دستیابی به شغل نمی شود و افرادی که بخواهند وارد بازار کار شوند تنها راه آن ها دانشگاه نمی باشد و بایستی دانشگاه های ما مهارت محور شده و پیوند عمیقی بین دانشگاه ها و مراکز  فنی و حرفه ای ایجاد شود. دانشگاه ها باید در حوزه آموزش های مهارتی سرمایه گذاری نمایند.

     
     
     
     

     
     

    منبع :  روابط عمومی معاونت آموزش های عمومی و مهارتی    1400/10/13 14:35


    نام و نام خانوادگی :
    ایمیل :
    * متن کامنت :
     

    خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
    تعداد بازدید : 195
    0/10 (تعداد آرا 0 نفر )