شنبه 2 بهمن 1400  /  2022 22 Jan   
ساعت :  5:31 GMT  /  تهران -  9:01
مناسبت
ورود اعضا
نام کاربری :
کلمه عبور :
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور
عضویت معاونان و رؤسای آموزشکده ها

این بخش ویژه عضویت معاونان سما و رؤسای
آموزشکده،رؤسای شوراي سياستگذاري،مدیران مالی و مدیران حراست می باشد

«مدرسه ایرانی، معماری ایرانی»
جشنواره و همایش طراحی لباس
ارتباط با مرکز بازرسی
دعای روز
با مدارس سما آشنا شوید
مدارس عالی مهارتی
باشگاه پژوهشگران
انستیتو بین المللی زبان های خارجی
کانون فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی
هفته دفاع مقدس گرامی باد
سالنما
2 بهمن 1400
   
  2022 Jan 22
    
   18 جمادی الثانی 1443
     
    کد پیگیری
    رئیس امور پژوهش و نوآوری های آموزشی و پرورشی سازمان سما: به دنبالِ نهادینه کردن فرهنگ پژوهش هستیم

    دکتر لطف اله عباسی رئیس امور پژوهش و نوآوری های آموزشی و پرورشی سازمان سما در آیین تجلیل از برگزیدگان مدارس سما در حوزه های پژوهش، مهارت و نوآوری ها، ضمن قدردانی از فعالیت های پژوهشی مدارس، گزارش جامعی از روند بررسی آثار و عملکرد دانش آموزان، معلمان، مدیران، مدارس و نحوه ی انتخاب برگزیدگان در سه سطح واحد، استان و سازمان براساس مستندات، ملاک ها، نشانگر ها استانداردها و معیارها، ارائه کرد.
     

     

     به گزارش روابط عمومی معاونت آموزش های عمومی و مهارتی، وی فعالیت های پژوهشی صورت گرفته در سطح مدارس سما و دانشگاه آزاد اسلامی را بسیار برجسته و بزرگ برشمرد و گفت: در این دوره ما 79 نفر برگزیده از 14 استان کشور داشتیم.
    در ادامه دکتر لطف اله عباسی با اشاره به مفاهیم کلیدی حوزه ی پژوهش گفت: ما به دنبال این هستیم که موضوع پژوهش را به عنوان یک فرهنگ، نهادیه کنیم. توسعه، تعمیق و نهادینه کردن فرهنگ و روحیه پژوهش در مدارس سما از اهداف ما است که متناسب با هر یک از این موارد، راهبرد لازم را پیش بینی نموده ایم.
    وی ادامه داد: شناخت نیازها، مسائل، مشکلات و چالش های اساسی، تربیت نسلی خلاق، پرسشگر، متفکر، جست و جوگر و با مهارت و .... به عنوان برنامه های حوزه ی پژوهش در شیوه نامه ی سما مهارت عنوان شده است که در چهار حوزه ی مهارت های پایه، دیجیتالی، عملی، شناختی و ذهنی دسته بندی شده اند.  

    رئیس امور پژوهش و نوآوری های آموزشی و پرورشی سازمان سما، مهارت های پایه را اولویت اصلی حوزه پژوهش برشمرد و گفت: مهارت پایه به تقویت فرهنگ عمومی کشور به ویژه در مقاطع ابتدایی کمک می کند.
    افزایش ظرفیت سازی در تولید پژوهش ها و فعالیت های مدرسه ای، مرتبط کردن تصمیم گیری های مدیریتی مبتنی بر پژوهش، ارتقاء کیفی روش های پژوهش، کسب یک مهارت در سال برای هر دانش آموز  از دیگر برنامه های حوزه ی پژوهش از سوی دکتر عباسی عنوان شد و خاطر نشان کرد: بر این اساس ما چندین راهبرد را هم پیش بینی کرده ایم. آموزش مبتنی بر پژوهش، راه اندازی پژوهش سراهای دانش آموزی، طرح چگونگی تعامل مدارس با دانشکده های علوم تربیتی و روانشناسی. تقویت الگوی پرورش خلاقیت در مدارس، الگوهای تدریس برتر و استقرار مدل اقدام پژوهی و درس پژوهی و تداوم برنامه های مستندسازی.
    دکتر عباسی آموزش و پروش را از اولویت های اساسی و مهم هر جامعه برشمرد و گفت: همه ی آنچه تحت عنوان پژوهش گفتیم از این جهت مهم هست که آموزش و پرورش مهم است. چرا که آموزش و پرورش بیشترین سرمایه انسانی را برای تربیت در اختیار دارد. بالاترین سرمایه ی هر کشور استعدادهای آن کشور است و بالاترین استعدادهای هر کشور در مدارس است. آموزش و پرورش به دلیل تاثیری که در شکل گیری سرمایه ی انسانی و تسریع جریان رشد و کمال انسان ها، انتقال ارزش ها، میرات فرهنگی، انسجام اجتماعی و وحدت ملی دارد باید در اولویت کشور قرار گیرد.وی همچنین از ضرورت حمایت دولت ها از مقطع ابتدایی به دلیل حمایت از فرهنگ عمومی، زبان و هویت ملی یاد کرد.  


         رئیس امور پژوهش و نوآوری های آموزشی و پرورشی سازمان سما، مدارس سما را دارای ظرفیت لازم برای صاحب نام شدن در حوزه ی پژوهش دانست و گفت: برای موفقیت به یک مدل با چهار بُعد رسیده ایم.اولین بعد، بعد فرهنگ و ساختار پژوهش محور با ساختار حمایتی و توانمند ساز، فرهنگ پژوهش محور، منابع و قوانین حمایت کننده است، دومین بعد مدیر پژوهش محور که حداقل سه نقش اساسی ترویج پژوهشگری، تسهیل پژوهشگری و رهبری توزیعی بر عهده داشته باشد و سومین بعد  معلم پژوهش محور که باور پژوهشی داشته باشد و از رویکرد حل مسئله و خلاقیت و نوآوری استفاده نماید و بعد چهارم، آموزش و یادگیری پژوهش محور است که بحث مدیریت کلاس را شامل می شود.
    سپس مراسم تجلیل از برگزیدگان سما در حوزه پژوهش، مهارت و نوآوری با اهدای لوح سپاس و هدیه صورت گرفت.


         گفتنی است ارائه دو نفر از دانش آموزان برگزیده و یک معلم برگزیده و پخش کلیپ های "دستاوردهای پژوهشی مدارس سما" و "مصاحبه برگزیدگان" از دیگر برنامه های مراسم امروز بود.

         دومین جشنواره تجلیل از برگزیدگان مدارس سما در حوزه پژوهش، مهارت و نوآوری در نوزدهم دی ماه در محل هتل فرهیختگان دانشگاه آزاد اسلامی و به همت امور پژوهش و نوآوری های آموزشی و پرورشی سازمان سما برگزار شد.

     


     


     

    منبع :  روابط عمومی معاونت آموزش های عمومی و مهارتی    1400/10/19 16:21


    نام و نام خانوادگی :
    ایمیل :
    * متن کامنت :
     

    خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
    تعداد بازدید : 221
    0/10 (تعداد آرا 0 نفر )